2 lutego w liturgii przypada święto Ofiarowania Pańskiego. Tego dnia Kościół obchodzi również Dzień Życia Konsekrowanego. Z tej okazji w warszawskiej archikatedrze Mszę św. w intencji osób konsekrowanych odprawił Prymas Polski kard. Józef Glemp. Uczestniczący w niej przedstawiciele żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych odnowili w obecności prymasa śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
Światu potrzebni są ludzie zdolni do całkowitego poświęcenia się Bogu – mówił w homilii o. Gabriel Bartoszewski OFM Cap. – Potrzebni są tacy, którzy są w stanie zaryzykować własnym życiem, aby inni mieli życie i nadzieję – przypominał. Ojciec Bartoszewski podzielił się też osobistym doświadczeniem rozmowy z ks. Jerzym Popiełuszką, którą odbył w 1984 r., na trzy miesiące przed jego śmiercią. Przytoczył usłyszane wówczas słowa: „Ja się poświęciłem i się nie cofnę”. Podkreślił, że te właśnie słowa są dla niego doskonałym dowodem wierności powołaniu i misji kapłańskiej.
Natomiast kard. Glemp, dziękując zebranym za wspólną modlitwę, wspomniał również o wszystkich nieobecnych osobach konsekrowanych, a zwłaszcza o siostrach z zakonów kontemplacyjnych, które pozostały za klauzurą. Podkreślił jednocześnie duchową łączność z nimi.
Powołania w liczbach
Obecnie w seminariach diecezjalnych w Polsce kształci się na pierwszym roku 1029 kleryków, zaś w seminariach zakonnych 351. W męskich zgromadzeniach zakonnych w postulacie jest 286 osób, w nowicjacie 511, natomiast w zgromadzeniach żeńskich jest 517 postulantek i 642 nowicjuszki. Dane te zebrała i udostępniła KAI Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań (KRDP).
Komentując dla KAI najnowsze statystyki powołaniowe, bp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań oraz przewodniczący Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, stwierdził: „w przypadku powołań męskich, zarówno diecezjalnych, jak i zakonnych, można zauważyć pewną stabilność, natomiast w zgromadzeniach żeńskich odnotowujemy tendencję spadkową, która w mniejszym stopniu dotyka zakony klauzurowe”.
Ważna jest jakość
Do odważnego promowania kultury powołaniowej wezwał bp Andrzej Dzięga, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, w liście pasterskim na Dzień Życia Konsekrowanego.
Biskup zwrócił w nim uwagę na potrzebę jakościowego skoku w duszpasterstwie powołań w Kościele w Polsce. Nieważna jest bowiem liczba powołań, lecz jakość powołanych: „Nie wolno też poprzestawać na pytaniu o ilość powołań. Trzeba pytać o jakość powołanych: o ich osobowość, stopień dojrzałości emocjonalnej, społecznej, duchowej i religijnej. Trudno owocnie towarzyszyć w odkrywaniu i realizacji powołania tym młodym ludziom, którzy w domu się nie modlą, którzy mają źle uformowane sumienie, którzy nie spotykają się regularnie z Chrystusem w Eucharystii i w sakramencie pokuty. Właśnie dlatego tzw. towarzyszenie powołaniowe to najpierw tworzenie wspólnoty parafialnej, w której wszyscy ochrzczeni czują się odpowiedzialni za troskę o powołania zarówno do małżeństwa i rodziny, jak i do kapłaństwa i życia konsekrowanego”.
„Sprawa powołań wymaga wielkiej modlitwy”, napisał biskup. „Trwajmy więc w modlitwie osobistej w tych intencjach, módlmy się w rodzinach i we wspólnotach parafialnych. Niech trwają w ufnej modlitwie wspólnoty osób konsekrowanych. Prośmy Boga o łaskę powołań oraz o łaskę rozpoznawania i przyjmowania powołań przez młodych. Prośmy też o łaskę radości z każdego powołania u nas wszystkich”.