Logo Przewdonik Katolicki

Przykład Prymasa

Błażej Tobolski
Fot.

W piątek 2 czerwca uroczystego aktu poświęcenia sztandaru Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Luboniu dokonał, podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jana Bosko, bp Marek Jędraszewski. W homilii ksiądz biskup przypomniał uczniom gimnazjum postać Prymasa Tysiąclecia, człowieka wielkiej wiary i zawierzenia, którego rocznicę śmierci obchodziliśmy kilka dni wcześniej, 28 maja....

W piątek 2 czerwca uroczystego aktu poświęcenia sztandaru Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Luboniu dokonał, podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jana Bosko, bp Marek Jędraszewski.

W homilii ksiądz biskup przypomniał uczniom gimnazjum postać Prymasa Tysiąclecia, człowieka wielkiej wiary i zawierzenia, którego rocznicę śmierci obchodziliśmy kilka dni wcześniej, 28 maja. Historia jego życia stanowi bowiem ważną część najnowszych dziejów Polski. Zwłaszcza rozpoczęta w 1953 r. droga więzień i internowania Prymasa, najpierw w Stoczku Warmińskim, potem w Prudniku Śląskim i Komańczy.

– Z tamtych, niełatwych czasów zachowały się jego zapiski. Stanowią one szczególne świadectwo człowieka mającego poczucie wielkiej krzywdy i niesprawiedliwości, która dotykała w tym czasie cały Kościół katolicki w Polsce. W tych zapiskach widać, jak bardzo był wierny tej nauce, którą w swoim liście wyraził św. Piotr, a którą mieliśmy okazję usłyszeć podczas dzisiejszej liturgii Słowa: „Nie oddawajcie złem za zło ani złorzeczeniem za złorzeczenie!” (1 P 3, 9). Na zło można bowiem odpowiedzieć tylko postawą miłości, bo tak uczył nas Jezus Chrystus – mówił bp. Jędraszewski.

To niewątpliwie powód do dumy, gdy patronem szkoły jest kard. Stefan Wyszyński. Jest to jednak również wielka odpowiedzialność. Także i dziś potrzeba bowiem, jak zaznaczył ks. biskup, wiernych uczniów Chrystusa, którzy w niełatwych sytuacjach życiowych potrafią zdać egzamin z miłości, podobnie jak św. Piotr czy Prymas Tysiąclecia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki