Logo Przewdonik Katolicki

Wielkopolskie olimpijki

Hubert Kubica, Błażej Tobolski
Fot.

XVI Olimpiada Teologii Katolickiej odbyła się w tym roku pod hasłem Dekalog w nauczaniu Jana Pawła II. W olimpiadzie wzięło udział ponad 22 tysiące uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Na każdym z jej trzech etapów uczestnicy rozwiązując testy i odpowiadając na pytania otwarte, musieli wykazać się znajomością encyklik, adhortacji, nauczania Jana Pawła...

XVI Olimpiada Teologii Katolickiej odbyła się w tym roku pod hasłem „Dekalog w nauczaniu Jana Pawła II”.

W olimpiadzie wzięło udział ponad 22 tysiące uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Na każdym z jej trzech etapów uczestnicy rozwiązując testy i odpowiadając na pytania otwarte, musieli wykazać się znajomością encyklik, adhortacji, nauczania Jana Pawła II skierowanego do Polaków podczas pielgrzymek do Ojczyzny oraz Pisma Świętego i Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Tak duże zainteresowanie tą trudną tematyką to także znak, że Pokolenie JPII nie tylko potrafi oklaskiwać i wspominać Papieża, ale również zatrzymać się nad jego słowem, przyswoić sobie jego naukę.

Wśród 20 finalistów, którzy otrzymali indeksy na wyższe uczelnie katolickie w Polsce, znalazły się trzy przedstawicielki archidiecezji poznańskiej.

Natalia Gołembska
Zespół Szkół Ogólnokształcących
w Gostyniu (VI miejsce)

– Zainteresowanie zagadnieniami teologicznymi miało bezpośredni związek z pogłębianiem życia religijnego, poprzez przynależność do duszpasterstwa młodzieżowego, piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę oraz świadectwa wiary, jakie swoim życiem ukazywali ludzie tam poznani. W olimpiadzie brałam też udział już w zeszłym roku, kiedy jej temat był związany z Eucharystią.

Myślę, że poznanie dokumentów papieskich zmienia człowieka, jego osobowość, pogłębia wiarę. Pozwoliło mi również jeszcze bardziej poznać i pokochać naszego Ojca Świętego, dostrzec i docenić wielkość jego nauki i osobowości. Podczas samych zmagań olimpijskich panowała wśród ich uczestników wspaniała, niezapomniana atmosfera, poznałam nowe, wartościowe osoby. Na pewno nie był to czas stracony.

Nie wiem jeszcze, czy skorzystam z indeksu na teologię na KUL-u, ale przyznaję, że myślałam już wcześniej o tym kierunku studiów na naszym poznańskim wydziale.

Joanna Mikołajewska
LO nr 2 w Lesznie (I miejsce)

– W olimpiadzie brałam udział również w zeszłym roku. Teraz o starcie zadecydowała przede wszystkim postać Jana Pawła II. Nigdy nie byłam na spotkaniu z nim na żywo, a dzięki poznaniu jego słów mogłam go bardziej poznać. Nie było to tylko „wkuwanie”, bo jego nauka trafia zarówno do głowy, jak i do serca i nie chciałabym jej nigdy zapomnieć, ale jakoś wykorzystać w życiu.

Zainteresowanie teologią ma też związek z wiarą, z którą moja przygoda tak na serio zaczęła się dwa lata temu od kursu Nowej Ewangelizacji. A teraz tę wiarę staram się też podpierać wiedzą.

Nie liczyłam na zwycięstwo, tym bardziej że nie myślałam o studiowaniu teologii, a raczej o filologii angielskiej i psychologii. Jednak jak się okazuje, indeks na studia międzywydziałowe na KUL-u pozwoli mi zrealizować te plany.

Magda Weimann
uczennica poznańskiej „Magdalenki” (XIV miejsce)

Uzyskała indeks na PAT w Krakowie. Uczestnictwo w olimpiadzie dało jej wiele pod względem intelektualnym i duchowym. – Nie tylko poszerzyło wiedzę, ale pomogło w ukształtowaniu mojego sumienia i umocniło moją wiarę, która dzięki olimpiadzie jest bardziej świadoma i odpowiedzialna – podkreśla Magda.

Interesuje się filozofią, uczestniczy w pracach szkolnego kółka filozoficznego pt. „Akademia Platońska”. Wraz z przyjaciółmi wybiera się we wrześniu na pielgrzymkę rowerową do Rzymu. Aby podołać trudom, codziennie dojeżdża do szkoły rowerem (15 km w jedną stronę). Wraz z harcerzami (należy do ZHP) organizuje wyprawy w Karkonosze, gdzie w tzw. chatce wielkanocnej (bez prądu i wody) spędzają kilka jesiennych dni.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki