Logo Przewdonik Katolicki

E-mail z Lichenia: Muzyczne lato

Aneta Kwiatkowska
Fot.

Prawdziwą ucztę muzyczną przygotowali dla pielgrzymów gospodarze Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu księża marianie. Na ich zaproszenie w koncertach organowych wystąpi ośmioro studentów i absolwentów akademii muzycznych (Warszawa, Wrocław), uczniów prof. Andrzeja Chorosińskiego, który jest projektantem warstwy brzmieniowej licheńskich organów. Inauguracyjny...

Prawdziwą ucztę muzyczną przygotowali dla pielgrzymów gospodarze Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu – księża marianie. Na ich zaproszenie w koncertach organowych wystąpi ośmioro studentów i absolwentów akademii muzycznych (Warszawa, Wrocław), uczniów prof. Andrzeja Chorosińskiego, który jest projektantem warstwy brzmieniowej licheńskich organów.

Inauguracyjny koncert odbył się 1 czerwca. Pielgrzymi usłyszeli najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej, m.in. toccatę d-moll Jana Sebastiana Bacha i „Ave Maria” Franciszka Schuberta. Do 2 lipca prezentacje będą się rozpoczynać o godz. 9, 11.15, 14 i 17. Po 2 lipca, czyli po wprowadzeniu cudownego obrazu Matki Bożej Licheńskiej do bazyliki, artystów będzie można posłuchać o godz. 11.15, 14, 17 i 20.15. Cykl koncertów zostanie zakończony w połowie września.

Licheńskie organy, dzieło Zakładów Organowych „Zych” w Wołominie, składają się z części umieszczonych w nawach głównej, bocznych oraz usytuowanych nad ołtarzem głównym. Instrument liczy blisko 20 tys. piszczałek. Największa z nich, umieszczona w centralnych organach, mierzy niemal osiem metrów.

Wakacyjne koncerty w bazylice licheńskiej mają kilkuletnią tradycję. – Cieszymy się, że świątynia rozbrzmiewa muzyką organową, stanowiącą od wieków oprawę liturgii, nie tylko podczas Mszy św. Myślę, że letnie prezentacje muzyczne pozwalają pielgrzymom jeszcze głębiej przeżyć pobyt w Licheniu – mówił rzecznik prasowy sanktuarium ks. Zbigniew Krochmal MIC.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki