Logo Przewdonik Katolicki

Przyjdź, nakłoń serce!

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej im. Bł. Bp. Michała Kozala oraz Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Ducha Świętego zapraszają 17 czerwca na drzwi otwarte. Zainteresowani poznaniem życia seminaryjnego od kuchni mogą zgłaszać się od godz. 10 do kościoła rektorskiego przy Al. Jana Pawła II. Trzeba się poddać poznaniu Ksiądz dr Wojciech...

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej im. Bł. Bp. Michała Kozala oraz Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Ducha Świętego zapraszają 17 czerwca na „drzwi otwarte”. Zainteresowani poznaniem życia seminaryjnego „od kuchni” mogą zgłaszać się od godz. 10 do kościoła rektorskiego przy Al. Jana Pawła II.


Trzeba się poddać poznaniu

Ksiądz dr Wojciech Szukalski,
rektor WSD Diecezji Bydgoskiej

„Drzwi otwarte” w seminarium to zaproszenie skierowane do...
– ...tych wszystkich, którzy są zainteresowani naszym życiem. Kierujemy tę ofertę w stronę tegorocznych maturzystów oraz tych, którzy „poszli w świat”, zrezygnowali z wcześniejszych studiów, szukają swojego miejsca i celu w życiu, i w których wciąż jeszcze drzemią pytania. Warto powrócić do tego, co powiedział św. Jan Bosko – że co trzeci z chłopców odczuwa powołanie do kapłaństwa, ale Bożą tajemnicą jest, jak niewielu spośród nich dochodzi do ołtarza.

Czy takie spotkanie może pomóc w podjęciu decyzji?
– Spotkanie podczas „drzwi otwartych” jest jedynie namiastką tego, co potem staje się udziałem młodego człowieka. W tym roku będziemy bardziej dążyć do tego, by przed egzaminami wstępnymi naszych potencjalnych kandydatów zebrać, spotkać się z nimi i poznać.

Jakie doświadczenia wypływają z zeszłorocznego spotkania?
– To pierwsze spotkanie było także dla mnie pewną niewiadomą. Nie zawsze wiedziałem, jakie pytania zadawać, stąd nieraz umykały mi te najważniejsze. Poprzez „drzwi otwarte” chcemy uniknąć rozczarowań. Chociaż... warto wspomnieć, że spośród tych, którzy zgłosili się w zeszłym roku na czerwcowe spotkanie około 2/3 trafiło do seminarium.


Najważniejszy – osobisty kontakt

Ojciec Marek Karczewski CSSp, rektor WSD Zgromadzenia Ducha Świętego

Co dają zgromadzeniu „drzwi otwarte”?
– Mamy możliwość pokazać młodzieży naszą wspólnotę – taką połączoną, bo diecezjalno-misyjną. Samo jednorazowe spotkanie nie wnosi zbyt wiele w życie młodych ludzi – tych, którzy chcieliby wybrać drogę życia misyjnego. Czas jest zbyt krótki – tylko jedno południe. Taki kontakt przy „otwartych drzwiach” powinien być nieustanny. Osobisty kontakt uważam za najważniejszy.

A jak w ciągu roku zgromadzenie „wychodzi” do kandydatów?
– Jeżeli ktoś zgłasza się do nas, podejmujemy z nim kontakt pisemny, później zachęcamy do przyjazdu i organizujemy dni skupienia. Są to zazwyczaj osoby młodsze, wówczas ten kontakt z nimi jest dłuższy. Spośród takich osób wyłaniają się najczęściej kandydaci do seminarium misyjnego. Niektórzy zasięgają „języka” z informatorów, prasy, Internetu. Różne są drogi dotarcia do nas.

Jak na tle Europy kształtuje się liczba powołań w Polsce?
– Polska przoduje w skali innych prowincji europejskich, chociaż ta liczba nie jest ogromna. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że we Francji, Irlandii, Belgii czy Hiszpanii nie ma w tej chwili żadnych powołań. Polska jest krajem otwartym na Boże wezwanie, by iść i realizować nakaz misyjny.


Kleryk Przemysław Komasiński – III rok WSD, referent ds. powołaniowych

– „Drzwi otwarte” to często okazja do pierwszego kontaktu z życiem seminaryjnym, poznania choć namiastki naszej codzienności. Takie akcje są bardzo pożądane. Może się zdarzyć, że osoby, które do nas przyjdą, rozpoznają drogę swojego powołania i dostrzegą w tych murach prawdziwy dom.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki