Logo Przewdonik Katolicki

Zjazd ruchów katolickich

Renata Krzyszkowska
Fot.

Ponad 350 tys. przedstawicieli ruchów kościelnych z całego świata spotkało się z Papieżem Benedyktem XVI na czuwaniu modlitewnym w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Wcześniej w Rocca di Papa pod Rzymem odbył się II Światowy Kongres Ruchów Kościelnych i Nowych Wspólnot. Pierwsze takie czuwanie odbyło się z inicjatywy Jana Pawła II również w wigilię Zielonych Świąt, 30 maja 1998...

Ponad 350 tys. przedstawicieli ruchów kościelnych z całego świata spotkało się z Papieżem Benedyktem XVI na czuwaniu modlitewnym w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Wcześniej w Rocca di Papa pod Rzymem odbył się II Światowy Kongres Ruchów Kościelnych i Nowych Wspólnot. Pierwsze takie czuwanie odbyło się z inicjatywy Jana Pawła II również w wigilię Zielonych Świąt, 30 maja 1998 r. Także wówczas poprzedził je trzydniowy światowy kongres ruchów. Głównym tematem zarówno tegorocznego kongresu, jak i spotkania z Papieżem były słowa: „Piękno bycia chrześcijaninem i radość z jego głoszenia”.

Już od rana członkowie ruchów zmierzali w kierunku Placu św. Piotra, by wieczorem uczestniczyć tam we wspólnej modlitwie. Wśród pielgrzymów z całego świata byli delegaci 104 wspólnot, którzy uczestniczyli w II Światowym Kongresie Ruchów i Nowych Wspólnot Kościelnych. Spośród powstałych w Polsce ruchów katolickich Ruch Rodzin Nazaretańskich wysłał do Rzymu najwięcej swoich członków. Kulminacyjnym punktem czuwania na Placu św. Piotra były I Nieszpory Uroczystości Zesłania Ducha Świętego odprawiane pod przewodnictwem Benedykta XVI. Przed rozpoczęciem celebracji Papież objechał w papamobile sektory witając pielgrzymów. Oficjalnie powitał go abp Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. – Jesteśmy gotowi do podjęcia misji – zadeklarował w imieniu zgromadzonych w Rzymie ruchów i wspólnot.

– Życie znajduje się wtedy jedynie, gdy się je ofiarowuje; nie znajduje się go, kiedy chce się nim zawładnąć – powiedział Benedykt XVI w wygłoszonej homilii. Wezwał zgromadzonych, by coraz bardziej byli „współpracownikami apostolskiej i powszechnej posługi Papieża, otwierając drzwi Chrystusowi”. – To jest najlepsza posługa Kościoła dla ludzi, a w szczególny sposób dla ubogich, aby życie osób, sprawiedliwszy ład w społeczeństwie i pokojowa koegzystencja między narodami znalazły w Chrystusie „kamień węgielny”, na którym można zbudować autentyczną cywilizację, cywilizację miłości. Duch Święty daje wierzącym wyższą wizję świata, życia, historii i czyni z nich strażników nadziei, która nie zawodzi – przekonywał Ojciec Święty.

W dalszej części celebracji siedmiu przedstawicieli różnych ruchów z całego świata zapaliło od paschału pochodnie, a od nich specjalne znicze symbolizujące siedem darów Ducha Świętego. Było to nawiązanie do sakramentu bierzmowania, w którym chrześcijanie zostają umocnieni w wyznawanej wierze przez Ducha Świętego. Wśród osób niosących ogień była też Polka, Bożena Kondracka z Ruchu Światło-Życie. Papież wezwał zebranych do złożenia wyznania wiary, po czym uroczyście odśpiewano hymn „Magnificat”. Następnie siedmioro członków różnych ruchów odczytało wezwania modlitwy powszechnej w językach: angielskim, hiszpańskim, niemieckim, francuskim, włoskim i polskim. Modlitwę uwieńczyło Ojcze nasz odśpiewane po łacinie. Na zakończenie Papież udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki