Logo Przewdonik Katolicki

Jubileuszowe TAK! dla Pana

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Już po raz dziesiąty młodzież z całej Polski przybyła na Pola Lednickie, by wspólnie się modlić i ślubować wierność Chrystusowi. Wśród ponad 100 tysięcy pielgrzymów byli także młodzi z archidiecezji gnieźnieńskiej. Przyjechali z Inowrocławia, Gniezna, Rogoźna, Zagórowa, Słupcy, Mogilna i innych miast i miasteczek archidiecezji gnieźnieńskiej. Niektórzy po raz pierwszy,...

Już po raz dziesiąty młodzież z całej Polski przybyła na Pola Lednickie, by wspólnie się modlić i ślubować wierność Chrystusowi. Wśród ponad 100 tysięcy pielgrzymów byli także młodzi z archidiecezji gnieźnieńskiej.

Przyjechali z Inowrocławia, Gniezna, Rogoźna, Zagórowa, Słupcy, Mogilna i innych miast i miasteczek archidiecezji gnieźnieńskiej. Niektórzy po raz pierwszy, inni po raz czwarty, szósty, a nawet dziesiąty. Po co? Po duchowy pokarm, siłę, wskazówki, jak żyć, doświadczenie wspólnoty i międzyludzkiej więzi. Niektórzy przyznają, że nie wyobrażają sobie, że mogłoby ich nie być na Lednicy. – Przyjechałam tu po raz pierwszy w 1998 roku – wspomina Beata Czerniak ze Słupcy. – Było trochę mniej ludzi, ale atmosfera podobna. Myślę, że to właśnie ta żywiołowość, spontaniczność, poczucie wspólnoty przyciągają młodych ludzi. Oczywiście, każdy wynosi z tych spotkań coś innego, ma inne przemyślenia i refleksje. Niemniej, niezależnie od tego, po co przyjeżdża i czego szuka, wyjeżdża stąd na pewno ubogacony. Pani Beata przyjechała na Pola Lednickie z siostrą, córką i znajomymi. Nie jest jedyną osobą, która zabrała najbliższych. W dorocznych spotkaniach młodych pod Bramą-Rybą uczestniczą całe rodziny. Wiek nie ma znaczenia, bo tam wszyscy są młodzi.

Tegoroczny apel młodych pod Bramą-Rybą zgromadził ponad 100 tysięcy osób. Było to już dziesiąte ogólnopolskie spotkanie młodzieży nad brzegami Jeziora Lednickiego. Pierwsze odbyło się 2 czerwca 1997 roku, podczas pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. To właśnie wówczas helikopter z Ojcem Świętym na pokładzie, lecąc do Gniezna, zniżył lot i zatoczył kilka kół nad Polami Lednickimi. Papież Polak przeprowadził wtedy symbolicznie młodych ludzi przez Bramę-Rybę w trzecie tysiąclecie. Po raz pierwszy skierował także do nich swoje przesłanie, w którym napisał: ,,Nie lękajcie się iść w przyszłość przez Bramę, którą jest Chrystus (...) Zanieście przyszłym pokoleniom świadectwo wiary, nadziei i miłości. Bądźcie wytrwali. Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb”. Echa tych słów brzmią na Lednicy do dziś, powtarzane w pieśniach przez powracających tam co roku młodych ludzi.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki