Logo Przewdonik Katolicki

Chrystus naszą Drogą!

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Żywiołowy taniec, radosny śpiew i głośne tak dla Chrystusa! Zgromadzeni w sobotę 3 czerwca na Polach Lednickich młodzi ludzie po raz kolejny wybrali Tego, który jest drogą do Boga, drogą do siebie i drogą do drugiego człowieka. Tegoroczne Ogólnopolskie Spotkanie Młodych pod Bramą-Rybą było szczególne, bo jubileuszowe. Już po raz dziesiąty młodzież z całej Polski...

Żywiołowy taniec, radosny śpiew i głośne „tak” dla Chrystusa! Zgromadzeni w sobotę 3 czerwca na Polach Lednickich młodzi ludzie po raz kolejny wybrali Tego, który jest drogą do Boga, drogą do siebie i drogą do drugiego człowieka.

Tegoroczne Ogólnopolskie Spotkanie Młodych pod Bramą-Rybą było szczególne, bo jubileuszowe. Już po raz dziesiąty młodzież z całej Polski odpowiedziała na apel poznańskiego dominikanina o. Jana Góry i przybyła na Pola Lednickie k. Gniezna, by tańcem i śpiewem chwalić Boga oraz „naładować” duchowe akumulatory. Tym razem ich modlitewnemu czuwaniu przyświecało hasło: „Chrystus Drogą”.

Ojcze Janie, jesteś górą!
Pierwsze autokary zaparkowały na lednickim parkingu już w piątek wieczorem. Kolejne pojawiły się następnego dnia rankiem. Z godziny na godzinę sektory wokół Bramy-Ryby coraz szczelniej wypełniały się młodymi ludźmi, a nowi ciągle napływali. Szli z plecakami, transparentami, gitarami, śpiworami i wałówką. Służby porządkowe czuwały, by każdy dotarł na swoje miejsce i dostał lednickie symbole: drewniany krzyżyk z monogramem ICHTYS, oznaczającym Jezusa Chrystusa, Boga Syna, Zbawiciela, oraz kartę TOTUS, przypominającą kartę kredytową z modlitwą do Anioła Stróża na jednej stronie i fragmentem tekstu „Wyboru Chrystusa” na drugiej. W namiocie nazwanym „Getsemani” trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. To tam od wczesnych godzin rannych uczestnicy spotkania szukali drogi w głąb siebie, jednali się z Bogiem i przygotowywali duchowo do wieczornej Mszy św. W sektorach i na obrzeżach Pól Lednickich spowiadali księża. Niektórzy penitenci kładli przy nich kamienie, symbol grzechów, z których się oczyścili. Na każdym kroku widać byłk modlących się, odpoczywających lub śpiewających młodych ludzi. Nad ich głowami powiewały flagi i transparenty z nazwami miast,$wspólnot, grup katolickich. Ktoś pomysłowy napisał: „Ojcze Janie, jesteś górą!”. Po południu wszystkich poder-wała muzyka. Rozpoczęła się próba lednickich tańców i śpiewów prowadzona przez zespół „Siewcy Lednicy”. Pierwsze słowa pieśni i tysiące rąk wzniosło się nad głowy. „Tak, tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham!” – śpiewali, a o. Góra wkłał: – Dajcie z siebie wszystko! Niech usłyszy nas cała Polska. Ja też was kocham i cieszę się, że tu jesteście! Na ten apel odpowiedzieli nawet najbardziej zmęczeni.

Komputer od prezydenta RP
Tuż po godzinie$17 na Polach Lednickich rozległ się dźwięk dzwonu i wystrzał armatni, a z głośników popłynęła „Bogurodzica”. Drogą III Tysiąclecia, w kierunku Bramy-Ryby, ruszyła procesja ze sztandarem i relikwiami św. Wojciecha, w której niesmono także przywieziony przez paulinów obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Zebraną pod Bramą-Rybą młodzież witał abp Henryk Muszyński. – Nezus Chrystus jest drogą, a nie tylko prowadzi nas i towarzyszy nam w drodze – mówił. – Krocząc drogą do Boga, odnajdujemy drogę do$samych siebie, budujemy więzi tak bardzo dziś potrzebne. Odczytano także listy, które do uczestników spotkania przysłali prezydent i premier RP. „Wszyscy pamiętamy słowa, z jakimi Ojciec Święty Benedykt XVI zwrócił się do młodzieży na krakowwkich Błoniach. Papież wezwał was, abyście szli za swoim pragnieniem domu, który jest niczym innym, jak tęsknotą za życiem pełnym, szczęśliwym i udanym i abyście nigdy, nawet wśród przeciwności, nie lękali się budować na Chrystusie” – napisał Lech Kaczyński. Podkreślił również, że z orędziem Benedykta XVI współbrzmią słowa Jana Pawła II o tym, iż człowiek nie ur~eczywistni siebie inaczej, jak tylko czyniąc bezinteresowny dar z siebie dla innych. Właśnie z tych słós zrodziła się idea młodzieżowych spotkań nad Jeziorem Lednickim, która – jak napisał prezydent Polski – „poprowadziła tak wielu Polaków w nowe tysiąclecie, przez Bramę symbolizującą Chrystusa i Jego naukę”.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz z kolei napisał, że Lednica to nie tylko symbol pierwszego tysiąclecia państwowości polskiej, ale także nadzieja, że to, co najważniejsze i najpiękniejsze w naszej historii, będzie kontynuowane. Prezydent i premier RP przysłali także prezenty. Lech Kaczyński komputer, a Kazimierz Marcinkiewicz sprzęt nagłaśniający. Upominek, szablę, podarował także minister obrony narodowej.

Nie dajcie się omamić!
Tuż po godz. 18.30 zebrana na Polach Lednickich młodzież wysłuchała, nagranego wcześniej w Watykanie, pozdrowienia Papieża Benedykta XVI, które odtworzono na ogromnym telebimie ustawionym w pobliżu Bramy-Ryby. – Wszystkich zawierzam Maryi Królowej Polski i z serca błogosławię – powiedział Papież, a młodzież przyjęła jego słowa owacyjnymi oklaskami i gromkim „Dziękujemy!”. Chwilę później abp Henryk Muszyński odczytał przesłanie, które w imieniu Ojca Świętego przysłał abp Leonardo Sandri. „Młody człowiek ma do wyboru wiele dróg: drogę powołania, małżeństwa, rodziny, pracy zawodowej, realizacji własnych pragnień i zamierzeń. Wszystkie te drogi właściwie rozpoznane zbiegają się w jednym punkcie. Łączą się w Chrystusie, który stanowi ich cel, a Jego nauczanie wyznacza marszrutę. Papież Benedykt XVI głęboko wierzy, że młodzi zebrani na Polach Lednickich, którzy wielokrotnie dawali wyraz swojemu przywiązaniu do Chrystusa, podejmą w życiu codziennym tę drogę, którą dla każdego i każdej wyznacza Syn Boży” – czytał metropolita gnieźnieński.

O wytrwałe kroczenie drogą, którą jest Chrystus, apelował także w homilii Mszy św. odprawianej przy Bramie-Rybie kard. Stanisław Dziwisz. – Proszę was, idźcie drogą, którą jest Chrystus, bo wszystko poza Nim, to są tylko manowce – mówił metropolita krakowski. – Nie dajcie się omamić atrakcyjności stylu życia, książek czy filmów, myślenia czy nauczania, które nie tylko nie mają nic wspólnego z Jezusem, ale chcą Go za wszelką cenę zniszczyć! Nie dajcie sobie wmówić, że zejście z drogi, którą jest Jezus, prowadzi do wolnego nieskrępowanego życia! – przestrzegał, a jego słowa co chwilę przerywały oklaski.

Przemień nas, Panie
W tegorocznym spotkaniu pod Bramą-Rybą uczestniczyło ponad 100 tysięcy młodych ludzi z Polski i Europy. Mimo przejmującego wieczornego chłodu i padającego chwilami deszczu trwali oni na modlitwie do późnych godzin nocnych. O 21.37, godzinie odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca, odtworzono nagranie pierwszego przesłania skierowanego przez Papieża Polaka do młodych zebranych na Polach Lednickich w 1997 r. Chwilę później rozpoczęło się nabożeństwo Drogi krzyżowej, podczas którego między sektorami niesiony był krzyż, który Jan Paweł II trzymał w dłoniach podczas swojej ostatniej Drogi krzyżowej w 2005 roku. Nieśli go przedstawiciele młodzieży, policji, wojska, służb medycznych oraz niepełnosprawni. Rozważaniom przy każdej stacji towarzyszyły śpiewy i procesja, która z wolna przesuwała się Drogą III Tysiąclecia. Przy czwartej stacji niesiono figurkę Matki Bożej Gidelskiej, przy szóstej ikonę Chrystusa Przemienionego, przy jedenastej figurę św. Ojca Pio. Przed północą do sektorów wyruszyło 366 sióstr zakonnych, które niosły świece, zapalone od świecy trzymanej przez Benedykta XVI na Błoniach krakowskich. Młodzież słuchała też świadectw osób duchownych i świeckich. Późną nocą wszyscy przeszli przez Bramę-Rybę – ostatnią stację lednickiej Drogi krzyżowej – która oznaczała „Zmartwychwstanie”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki