Logo Przewdonik Katolicki

Lednickie dziękczynienie

Weronika Stachura
Fot.

Jeśli chcesz przekonać się, że to, co nierealne jest jak najbardziej możliwe, a to, co niewyobrażalne staje się rzeczywistością, jedź na Lednicę.

Jeśli chcesz się przekonać, że to, co nierealne, jest jak najbardziej możliwe, a to, co niewyobrażalne, staje się rzeczywistością, jedź na Lednicę.

 


 

80 tys. młodych

Tam naprawdę człowiek przekonuje się, że nie ma przypadków, rzeczy niemożliwych i że wciąż tysiące ludzi, wbrew medialnym doniesieniom, wybiera Chrystusa jako Pana swojego życia.  

Tegoroczne spotkanie młodych odbywające się 4 czerwca na Polach Lednickich było wyjątkowe z kilku powodów. Po pierwsze, Lednica obchodziła swój jubileusz. Już po raz 15. młodzi z całej Polski, a także delegacje m.in.: z Portugalii, Czech, Stanów Zjednoczonych, Białorusi przyjechały nad lednickie jezioro, by wspólnie modlić się, śpiewać, tańczyć, dzielić entuzjazmem i radością. Ponadto, po raz pierwszy, młodzi ludzie przybyli na czuwanie w wigilię uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, a nie jak to było dotychczas – w wigilię Zesłania Ducha Świętego.

Trzeba przyznać, że bł. Jan Paweł II niemal namacalnie był obecny wśród rozentuzjazmowanych 80 tys. młodych ludzi. Przypominały o tym nie tylko słowa zawarte w haśle spotkania: „JPII – liczy się świętość”, ale i cały jego program. Zwrócił na to uwagę prymas Polski abp Józef Kowalczyk, zwracając się do młodych: – Przyprowadził was tutaj bł. Jan Paweł II, przyprowadził, abyście podziękowali Bogu za życie, posługę i świadectwo papieża Polaka.

 

 

Klucz i skała

Zgromadzeni na Polach Lednickich wysłuchali ośmiu przesłań „pereł” Ojca Świętego z lat 1997–2004. Podczas nich młodzi m.in. odnowili przyrzeczenia chrzcielne, na znak bierzmowania zostali namaszczeni wonnym olejkiem, miało miejsce rozesłanie misjonarzy, błogosławieństwo narzeczonych i rozdanie lednickich talentów.

W tym roku spotkaniu towarzyszył szczególny charakter także dlatego, że dziękowano za dar pontyfikatu i beatyfikacji tego, który od początku jej patronował. Papież Jan Paweł II – dziś już błogosławiony – co roku kierował do młodych swoje przesłanie. A w 1997 r., z pokładu śmigłowca MI 8 P, pozdrowił zgromadzonych pod Bramą-Rybą. Dźwięk lednickiego dzwonu, a także pojawienie się tego samego śmigłowca nad Polami Lednickimi zainaugurowały tegoroczne czuwanie.

Nie zabrakło też ważnych symboli. W tym roku organizatorzy przygotowali 100 tys. srebrnych kluczy z zamieszczonym na nich napisem: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” i fragmentem Ewangelii św. Mateusza. Był to także symboliczny znak zaufania, jakim Kościół darzy młodych ludzi. Każdy z uczestników otrzymał też fragment skały z wymalowaną na niej rybą. Ma ona przypominać, że prawdziwe życie budować można tylko Chrystusie.

Drogą III Tysiąclecia, w kierunku Bramy-Ryby, przeszły delegacje z symbolicznymi kluczami do kilkudziesięciu polskich miast. Klucze przekazały m.in. Katowice, Poznań, Bydgoszcz, Tarnów, Przemyśl, Łódź, Suwałki, Nowy Targ.

W procesji niesiono też pamiątki po bł. Janie Pawle II, zgromadzone przez o. Jana Górę OP, które przechowywane są w muzeum  na Lednicy. Wśród nich były: odlew prawej ręki papieża, klęcznik, piuska, kajak, namiot z czasów krakowskich.

 

Dwa namioty

Ważnymi punktami na mapie lednickich pól były, oprócz miejsca, w którym odbywała się spowiedź, dwa namioty. Namiot adoracji, przy którym trwała modlitwa wstawiennicza. Każdy mógł podejść do stojących nieopodal niego młodych osób i poprosić o modlitwę nad sobą w ważnej dla siebie intencji. W tym roku można też było porozmawiać z siostrą zakonną lub zakonnikiem w namiocie powołań. Przedstawiciele kilkunastu męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych opowiadali o codziennym życiu w klasztorze oraz o charyzmatach swoich zgromadzeń.

Na telebimie odtworzono też przesłanie papieża Benedykta XVI. Ojciec Święty zachęcał młodych, by hasło tegorocznego spotkania było dla nich inspiracją i pobudziło w nich pragnienie dążenia do świętości.

Kulminacyjnym punktem spotkania, jak zawsze, była uroczysta Eucharystia sprawowana o zachodzie słońca pod przewodnictwem prymasa Polski. – Ostatecznie liczy się świętość, liczy się to, abyśmy byli święci, abyśmy byli tam, gdzie Syn Boży – podkreślił w homilii o. Jacek Salij OP.

O północy rozpoczęła się „Godzina Ojca”, a następnie zgromadzeni wysłuchali koncertu ku czci bł. Jana Pawła II.

Imponująca była też scenografia wokół Bramy-Ryby. Rozwieszono nad nią ogromną sieć przywiezioną przez rybaków z Jastarni, a na niej zawisł portret bł. Jana Pawła II.

– Na Lednicy byłam pierwszy raz. Jechałam tam z nadzieją spotkana z Bogiem i drugim człowiekiem. Dla mnie był to czas radości, modlitwy i zadumy, czas, kiedy codzienność się na chwilę zatrzymała – zauważyła Sylwia Chojnacka, tegoroczna maturzystka.

Oby młodzi uczestniczący w tegorocznym czuwaniu nieśli jego przesłanie do środowisk, w których uczą się i pracują, i żyli nim przez cały rok.

 

 

 

 


Przesłanie Jana Pawła II skierowane do młodych zgromadzonych na Polach Lednickich 2 czerwca 1997 r. 

 

Drodzy Młodzi Przyjaciele!

Wszystkich Was obejmuję sercem i pozdrawiam.

Stoicie na Polach Lednickich, jakby u źródeł chrzcielnych Polski. Pragniecie wziąć w swe ręce całą spuściznę chrześcijańskiej tradycji Ojców, aby nieść ją dalej w Trzecie Tysiąclecie!

W symbolicznym geście przejdziecie przez bramę w kształcie ryby, pamiętając o słowach Chrystusa: „Ja jestem bramą, jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony”.

Nie lękajcie się iść w przyszłość przez Bramę, którą jest Chrystus. Wierzcie Jego słowom, wierzcie Jego miłości. W Nim jest nasze zbawienie. Zanieście przyszłym pokoleniom świadectwo wiary, nadziei i miłości.

Bądźcie wytrwali. Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb. Chrystus jest Bramą, ale jest też Drogą. Drogą, Prawdą i Życiem. Idźcie wiernie drogą Chrystusa w nowe czasy. Jezus Chrystus wczoraj, dziś i na wieki.

Z serca Wam błogosławię. W imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego. Amen.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki