Logo Przewdonik Katolicki

Czas na Lednicę!

Kamila Tobolska
Fot.

Hej! 6 czerwca rozpoznajemy czas. Podaj dalej! Info: www.lednica2000.pl/2009 − takie SMS-y wędrują po całej Polsce. Rozpoczęło się odliczanie godzin do rozpoczęcia tegorocznej Lednicy.

 


 

W tym roku już po raz trzynasty na polach lednickich we wsi Imiołki, między Gnieznem i Poznaniem, tysiące młodych ludzi przeżyje swoje wyjątkowe, jednodniowe rekolekcje. W atmosferze przyjaźni, radości i modlitwy dokonają wyboru Chrystusa na Pana swojego życia. Odbywać będzie się to w miejscu, w którym zaczęła się Polska. To w wodzie Jeziora Lednickiego został ochrzczony Mieszko I, a potem cały nasz kraj.

 

„Nad Lednicą dajemy Ci czas”

Tematem tegorocznego lednickiego spotkania, na którym spodziewanych jest nawet 100 tys. młodych osób, będzie czas. „Refleksja o czasie i jego cenie będzie wskazywała na znaki czasu, przez które przemawia sam Bóg”, napisał w zaproszeniu na spotkanie o. Jan Góra. Jednym z symboli Lednicy, której wezwanie brzmi: „Rozpoznaj czas!”, będzie więc brewiarz, czyli Liturgia Godzin, która wyznacza czas Kościoła. Dzięki temu młodzi ludzie będą mogli nauczyć się rozpoczynać, przeżywać i kończyć dzień z Chrystusem na modlitwie brewiarzowej. Zachęca do tego o. Jan: „Będzie pięknie, kiedy wieczorami zasiądziecie przy zapalonej świecy, aby wspólnie odmówić Nieszpory. Będzie pięknie, jeśli zmówicie Jutrznię na początku dnia, a przed zaśnięciem Kompletę. Włączeni w modlitwę Kościoła zawsze jesteśmy razem”.

 

Bracia św. Franciszka

− Lednica nie jest „dominikańska”, organizatorzy starają się bowiem korzystać z doświadczeń i bogactwa duchowego innych wspólnot i zgromadzeń – wyjaśnia rzecznik prasowy „Lednicy 2000” Bartłomiej Dobrzyński. – Ta różnorodność jest dla nas twórcza i inspirująca; w tym roku czerpiemy od duchowych synów św. Franciszka obchodzących 800-lecie istnienia swojego zakonu. Chcemy w żywy sposób pokazać historię tego zgromadzenia, żeby młodzi ludzie mogli zobaczyć, kim są franciszkanie – dodaje rzecznik. Aby zaznaczyć swoją obecność na Lednicy, bracia św. Franciszka przybędą liczniej niż zwykle na spotkanie. Błogosławić będą zgromadzonych znakiem krzyża. Każdy z uczestników otrzyma również krzyż symbolizujący Chrystusa oraz wciąż aktualną misję odnowy Kościoła.

 

Chrystus Bramą

Najważniejszym symbolicznym gestem Lednicy było „przeprowadzenie” chłopaka i dziewczyny przez Bramę w kształcie Ryby, którego dokonał Jan Paweł II. W kolejnych latach Papież przybywał pod tę Bramę ze swoim słowem i błogosławieństwem. Jego duchową obecność kontynuuje Ojciec Święty Benedykt XVI, którego przesłania młodzi wysłuchają także w tym roku. Podczas wieczoru uczestniczący w spotkaniu obejrzą również „Misterium o czasie” oraz spektakl „Św. Franciszek darem dla Kościoła”. Jednak najważniejszy punkt programu to uroczysty wybór Chrystusa jako Pana i Zbawiciela, który będzie miał w tym roku międzynarodowy charakter. Na Lednicę przyjadą bowiem delegacje z ponad 10 europejskich krajów. Tradycyjnie o północy rozpocznie się przejście przez Bramę III Tysiąclecia, które stanowi kolejną okazję do zaproszenia Chrystusa w codzienne życie.

 

Kierunek: Lednica

Na spotkanie można dojechać na kilka sposobów. Uczestnicy, którzy planują dotrzeć autokarem lub samochodem, mogą skorzystać z parkingów dostępnych na drodze z Lednogóry do Skrzetuszewa. Przybywający na spotkanie pociągiem muszą wysiąść na stacji kolejowej w Lednogórze. W dniu spotkania każdy pociąg przejeżdżający tą drogą zatrzyma się na tej stacji. Stamtąd należy przejść około 7 kilometrów. Warto wiedzieć, że PKP Intercity już po raz kolejny uruchamia specjalny pociąg o nazwie Święty Jacek, który przemierzy trasę z Przemyśla. Natomiast PPKS zorganizowało z Warszawy specjalne połączenie autobusowe Ekspres Święty Wojciech. Ze względów organizacyjnych zachęca się, aby grupy i osoby indywidualne swój udział w spotkaniu zgłaszały wcześniej, najlepiej wchodząc na stronę: www.lednica2000.pl/2009.

 

Koniecznie weź ze sobą

Spotkanie trwa całą noc, warto się więc do niego przygotować. Najważniejsze jest oczywiście przygotowanie duchowe, ale trzeba zatroszczyć się też o ciało. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą na Lednicę czegoś do jedzenia i termosu z gorącą herbatą. Warto założyć dobre buty i ciepły sweter, może się także przydać płaszcz przeciwdeszczowy i nakrycie głowy chroniące przed słońcem. Dobrze też mieć ze sobą coś do siedzenia, karimatę i śpiwór.

Lednica jest bez wątpienia jednym z najbezpieczniejszych wydarzeń masowych w Polsce. Nad spokojnym i bezpiecznym przebiegiem spotkania czuwa kilka tysięcy osób: ochrona lednicka złożona z wolontariuszy, profesjonalna ochrona, straż pożarna i harcerze. Swój posterunek na polu lednickim ma policja, natomiast służby medyczne obsługują cztery szpitale polowe i wiele ruchomych punktów medycznych.

 

Lednica żyje cały rok

Czerwcowe czuwanie to nie jedyne spotkanie w tym szczególnym miejscu. − Lednica to nie tylko młodzi. Każdy może powiedzieć „tak” Chrystusowi – mówi Bartłomiej Dobrzyński. − Dlatego chcemy mówić także do dzieci i osób starszych. Zapraszamy ich 14 czerwca na Spotkanie Dzieci Lednicy oraz 5 września na Lednicę Seniora. W tym roku z propozycją zorganizowania spotkania na polach lednickich wyszli również motocykliści. Lednica z ich udziałem odbędzie się 12 września. To tylko niektóre z inicjatyw związanych z tym miejscem. Lednica jest otwarta dla wszystkich – przekonuje rzecznik.

Przygotowany jest także całoroczny program formacyjny dla osób uczestniczących w spotkaniach lednickich, dostępny na stronie internetowej: www.lednica2000.pl. Jego podstawą są przemówienia Jana Pawła II kierowane do młodych przy okazji kolejnych spotkań pod Bramą-Rybą. Dzięki temu przesłanie lednickie może być obecne we wspólnotach parafialnych i grupach młodzieżowych przez cały rok.

 

 

 

 

 

 

„Daj nam, Panie, czasu innego niż mierzą zegary,

daj nam czasu Nadziei, Twojego czasu Miłości.

Ty jesteś, Panie, miarą wszystkiego, miarą mego życia”

(z tegorocznej pieśni lednickiej)

 

  

Dlaczego jeżdżę na Lednicę?

 

Lednica jest niezwykła i nie da się tego opisać słowami. Powodów, dla których spotkania organizowane w tym miejscu są wyjątkowe, jest kilka. Po pierwsze: panująca tam atmosfera, która daje poczucie jedności. Po drugie: ludzie; wrażenie robi liczba młodych zgromadzonych w jednym miejscu. Ten lednicki czas jest okazją, by spotkać fajne osoby i nawiązać z nimi kontakty. Po trzecie: wspólna modlitwa tak wielu ludzi, których łączy jedno. To fantastyczne uczucie, gdy można razem tańczyć i śpiewać z tyloma tysiącami młodych.

Co jeszcze? Niezapomnianym momentem jest przejście przez Bramę-Rybę, to chwila, która na zawsze pozostaje w sercu. Żeby to wszystko poczuć, trzeba tam po prostu pojechać. My wybieramy się w tym roku już po raz szósty. Jedziemy na Lednicę z silną grupą z naszej parafii. W ubiegłym roku było nas siedemdziesiąt osób.

Jasne, że zawsze znajdą się tacy, którzy traktują to spotkanie jak piknik, nie przeżywają go duchowo. Szkoda, bo sporo tracą. Dla wielu jednak pobyt na Lednicy to okazja do przybliżenia się do Boga i widzimy w naszym otoczeniu, że te spotkania owocują w dalszym życiu. My też staramy się wprowadzać atmosferę z lednickich pól w codzienne życie, czego wszystkim życzymy. Do zobaczenia 6 czerwca!

Magda i Ania Dobrowlańskie, Kiekrz


 

 


 

Co przywieziesz ze sobą z Lednicy?

 

Brewiarz Lednicki ta wyjątkowa, 500-stronicowa książka, wydana została w formacie kieszonkowym. „Lednicka Liturgia Godzin”, której modlitwą Kościół odmierza czas każdego dnia, wzorowana jest na brewiarzu dla świeckich i zawiera Jutrznię, Nieszpory oraz Kompletę.

 

Krzyż św. Damiana wraz z rzemykiem to dar od franciszkanów z okazji jubileuszu 800-lecia założenia ich zakonu. W XIII w. krzyż ten znajdował się małym kościele św. Damiana pod Asyżem, gdzie modlił się przy nim św. Franciszek. Od wieków w duchowości franciszkańskiej krzyż św. Damiana symbolizuje misję odnowy Kościoła.

 

Zakorkowaną szklaną butelkę o pojemności ponad 200 ml, w której ze spotkania zabierzesz wodę święconą. Odtąd w twoim domu zawsze będzie woda święcona.

 


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki