Logo Przewdonik Katolicki

Lednica jako wolontariat i szkoła zaangażowania

Renata Fidor
Fot.

Już po raz szesnasty w pierwszą sobotę czerwca na Polach Lednickich zgromadzą się tysiące młodych ludzi, którzy wezmą udział w liturgii Mszy św., nabożeństwach i wychwalaniu Boga tańcem i śpiewem.

Tegoroczne spotkanie, któremu towarzyszyć będą słowa z Dzienniczka siostry Faustyny, odbędzie się pod hasłem: „Miłość Cię znajdzie”. To wezwanie dla wszystkich pragnących rozważać moc Bożego Miłosierdzia.

 

Niewątpliwie Lednica pokazuje zaangażowanie młodzieży w niełatwy w dzisiejszych czasach „wybór Chrystusa”. Przejście przez symboliczną Bramę-Rybę już wiele razy stało się powodem do rozpoczęcia nowej, lepszej drogi, właśnie dzięki wspólnocie miłości tworzonej każdego roku w tym niezwykłym miejscu.

 

Radość obdarowywania

Ojciec Jan Góra, pomysłodawca spotkania, nieustannie podkreśla, że młodzież lednicka to liderzy przyszłości. Są wśród nich tacy, których należy wyróżnić. To wolontariusze, dzięki którym Pola Lednickie są miejscem czystym, oznakowanym, strzeżonym i bezpiecznym. Poświęcają się oni pracy z radością zarówno przed, w trakcie, jak i po spotkaniu, bo wiedzą, że dzięki wysiłkowi kierowanemu w szczytnym celu, zyskają dla siebie dużo więcej. Czas spędzony na Lednicy jest służbą, darem radości, nadziei, przyjaźni i zabawy, choć przede wszystkim rozwojem duchowym i osobistym.

Wolontariat daje doświadczenie, którego nie uzyska się nigdzie indziej. Uczy zaangażowania i współpracy z ludźmi. Niektórzy przyjeżdżają z gór, inni znad morza. Są także tacy, którzy od szesnastu lat nie opuścili żadnego spotkania. Wielu do grona organizatorów wstępuje dopiero w tym roku. Wystarczy mieć ukończone 18 lat lub zgodę rodziców i chęci, aby za darmo dać coś z siebie innym, wybierając jedną z form współpracy.

Pomóc może każdy, nawet poprzez dystrybucję materiałów promocyjnych w parafiach, na osiedlach, działkach, czy po prostu zachęcając do wzięcia udziału w spotkaniu nad Jeziorem Lednickim. Do wszelkich działań związanych z organizacją Lednicy potrzeba wiele rąk i serc. Ludzie pomagają z własnej woli, nie otrzymując za to wynagrodzenia pieniężnego. Wszystkich chętnych łączy jednak ten sam cel – bezinteresowna pomoc i radość obdarowywania. Wolontariusz może pełnić rozmaite funkcje, dlatego utworzenie kilku grup wolontariatu jest niezbędne.

 

Niezwykłe specjalizacje

Przewodnicy ledniccy – to osoby odpowiedzialne za powitanie pielgrzymów i pomoc osobom duchownym i przewodnikom. Dzięki dobrej znajomości struktury pola, prowadzą oni do odpowiednich sektorów. Uczestniczą w procesjach, które rozpoczynają kolejne części spotkania oraz najważniejszą część: Mszę św. Przewodnik to osoba uśmiechnięta i chętnie udzielająca porad.

Anioły porządku – mimo że nie mają skrzydeł, to właśnie oni są odpowiedzialni za utrzymanie czystości na polu i poza nim. Poznać ich można po… anielskiej cierpliwości dla pielgrzymów. Nie mają łatwej pracy, ale korzyści płynące ze współpracy z wieloma ludźmi pozwalają im przymknąć oko na nieumyślny bałagan.

Ochrona – zapewnia przygotowanie pola, dobre oznakowanie, wyznaczanie sektorów i bezpieczeństwo. Jest obecna wśród pielgrzymów i współpracuje z pozostałymi służbami, by każdemu zapewnić opiekę. Niestety nie może zagwarantować pięknej pogody, choć nawet o to bardzo się stara. Nie chroni jedynie przed miłością Bożą.

Ewangelizatorzy – to świeccy, młodzi ludzie, którzy przez cały rok rozwijają się duchowo, aby podczas spotkania udzielić pomocy, porozmawiać czy na przykład dać dobrą radę i podzielić się Ewangelią. Wychodzą do drugiego człowieka i dzielą się spostrzeżeniami, oferując pomoc duchową tym, którzy poszukują Boga bądź chcą poznać moc wiary, nadziei i miłości. Ewangelizatorzy działają na tyłach pola, szukając wszystkich „zagubionych”. Z nimi „warto rozmawiać”!

Służby medyczne – to ratownicy i lekarze, którzy sprawują opiekę nad wszystkimi ludźmi przez cały czas spotkania w czterdziestu punktach medycznych i trzech szpitalach polowych. Udzielają pomocy każdemu potrzebującemu. Bez nich to spotkanie nie mogłoby się odbyć.

Schola – to ludzie, którzy wychwalają śpiewem Pana, nawet gdy innym brakuje już tchu. Dzięki swoim umiejętnością sprawiają, że liturgia jest pełna przeżyć duchowych.

Tancerze – w zwiewnych, białych strojach pod przewodnictwem Kazka Hojny tańczą tak, jak im zagrają Siewcy Lednicy. W słowach „…prowadź nas rózgom żelazną, byśmy nie zbłądzili, ale radosnym tańcem Stwórcę wywyższyli…” kryje się tajemnica ich zadania na Lednicy. Pokazują oni, że chwalić Jezusa Chrystusa można także przez taniec. Ich ruchy, układy taneczne są niezaprzeczalnym dowodem działalności Ducha Świętego i niezwykłym sposobem modlitwy wszystkich zgromadzonych, którzy chętnie naśladują ich gesty. 

Harcerze – to przyjaciele Lednicy, którzy działają przede wszystkim w ramach swoich struktur. Zabezpieczają drogi ewakuacyjne i pomagają realizować plan spotkania. Jest ich ponad pół tysiąca, więc nietrudno ich rozpoznać.

Na uznanie zasługują także duchowni, którzy tłumnie przybywają co roku na Pola Lednickie. Jest to dowód na ich duże zaangażowanie w inicjatywę Lednicy i ich wiarę w młodzież. To właśnie oni w największym stopniu zachęcają do udziału w tym wydarzeniu poprzez swoje przewodnictwo. Procesja, licząca 2000 księży jest godna podziwu. Prowadzi ona do ołtarza pod Bramą-Rybą i rozpoczyna uroczyście Mszę św. Nie należy zapomnieć o lektorach, ceremoniarzach i ministrantach, którzy przyjeżdżają z całej Polski, aby w śnieżnobiałych albach, z kadzidłem w dłoni pełnić służbę liturgiczną.

 

Szkoła zaangażowania

Dzięki temu, że cała organizacja na Lednicy jest dobrze przemyślana, spotkanie to jest świadectwem zaangażowania młodych we wspólnotę miłości, radości i przede wszystkim modlitwy.

Każdy chętny może dołączyć do organizatorów spotkania, wysyłając swoje zgłoszenie poprzez stronę internetową www.lednica2000.pl. Nie ma nic piękniejszego niż bezinteresowna pomoc, o czym przypomina w swoim Dzienniczku także s. Faustyna: „…w każdej ciężkiej pracy starałam się pierwsza przyjść z pomocą, ponieważ doświadczyłam, jak to się bardzo Bogu podoba. (…) Owszem, to zatopienie w Bogu da mi możność nieograniczonego działania”.

Tworzenie Lednicy to szkoła zaangażowania w piękną inicjatywę pod przewodnictwem o. Jana Góry, papieża Benedykta XVI i prymasa Polski, a także dzięki nieustającemu błogosławieństwu Jana Pawła II, który to właśnie młodym, odważnym ludziom powierzył przyszłość.

 

 


 

Zostań wolontariuszem Lednicy

Co roku w szeregach wolontariuszy służy nawet do 3 tys. osób.

Zapisów można dokonywać na stronie www.lednica2000.pl do końca maja.

Wymagane jest ukończone 18 lat lub zgoda rodziców.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki