Logo Przewdonik Katolicki

Brewiarz i krótkie spodenki

Magdalena Woźniak
Fot.

Jedni są pełni sceptycyzmu, inni natomiast z podekscytowaniem oczekują na kolejne spotkanie. Co wzbudza tak skrajne emocje? Największe w Polsce spotkanie młodzieży, czyli po prostu Lednica. 

Jedni są pełni sceptycyzmu, inni natomiast z podekscytowaniem oczekują na kolejne spotkanie. Co wzbudza tak skrajne emocje? Największe w Polsce spotkanie młodzieży, czyli po prostu „Lednica”.

 

 

Bez względu na wszelkie opinie, spotkania nad Lednicą są wydarzeniem na wysoką skalę. I trudno zanegować potrzebę ich organizowania, widząc jak dzięki swej popularności na stałe zostały wpisane do kalendarza wydarzeń kościelnych w Polsce.

 

Matematyczna niewiadoma

Trudno by zliczyć setki tysięcy młodych ludzi, które przez kolejnych dwanaście lat spotykały się na Polach Lednickich. Nie sposób dotrzeć do wszystkich osób, dla których Lednica stała się drogą nawrócenia. Lednickie Spotkania Młodych to przecież mnóstwo serc wzniesionych do Boga, muzyka pełna uwielbienia Pana, ogromna liczba rąk złożonych w modlitwie i niewyobrażalne poczucie wspólnoty. Ojciec Jan Góra twierdzi, że jeśli ktoś uważa to wydarzenie za „show”, to „jest zwykłym ignorantem, którego trudno traktować poważnie”. Dodaje, że „przeważnie są to osoby, które na lednickim spotkaniu nigdy nie były i wypowiadają się na temat, o którym nie mają pojęcia”.

 

Zjednoczyć Europę

Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku na Polach Lednickich nie zabraknie kolejnych duchowych przeżyć. 6 czerwca odbędzie się XIII Spotkanie Młodych, tym razem o szerszym zasięgu, bo międzynarodowym. Niespełna miesiąc temu zaproszenia do wspólnej modlitwy otrzymały wszystkie episkopaty Europy. Jest to zachęta, aby z każdego kraju przyjechały delegacje młodzieży, które, jak można przeczytać w liście, reprezentując dane państwo, dokonają „uroczystego wyboru Chrystusa, jako wartości najwyższej i opcji fundamentalnej”. Ma to być świadectwem wiary i zarazem „komunikatem dla polityków europejskich, aby nie budować Europy w opozycji do wartości chrześcijańskich”. W obliczu problemów XXI wieku apel ten wydaje się być niezwykle ważny szczególnie dla młodych, którzy są przyszłością świata. To oni, za przykładem Papieża Polaka, który wielokrotnie marzył o jedności państw, winni dążyć do integracji ludzi w imię Bożej miłości.

Młodzież przybywająca z różnych zakątków Europy została poproszona o przywiezienie kamienia z wygrawerowaną nazwą państwa, z którego przybywa, oraz wodę z ważnej chrzcielnicy swojego narodu. Pamiątką tej wizyty ma być pomnik zbudowany z poszczególnych kamieni oraz woda chrzcielna wlana do wspólnej kadzi. Dary te stanowiłyby razem symbol chrześcijańskiej Europy.

 

Lednickie plany

Hasłem przewodnim spotkania będzie wezwanie zawarte w słowach „Rozpoznaj czas!”. To właśnie refleksja o czasie i jego cenie będzie głównym tematem tegorocznej Lednicy. 6 czerwca liczniej niż dotychczas na Polach Lednickich obecni będą franciszkanie, którzy w tym roku świętują 800–lecie istnienia zakonu. Z tej okazji zakonnicy symbolicznie wypuszczą gołębie.

Za każdym razem uczestnicy modlitewnej wspólnoty otrzymują też pamiątki będące chrześcijańskim znakiem wiary, który w danym roku charakteryzuje myśl przewodnią spotkania. Dotychczas wśród nich znajdowały się m.in. krzyżyk z monogramem ICHTYS, zbiór listów św. Pawła, medaliki Jamneńskiej Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, karty kredytowe do nieba i pierścienie. 

W tym roku o. Góra, zauważając, że wielu uczestników „zarzuciło odmawianie pacierza, bo wyrosło z niego jak z krótkich spodenek”, postanowił obdarować młodzież brewiarzami. Jest to niebagatelne przedsięwzięcie, nie tylko ze względu na koszty związane z jego produkcją, ale również w wymiarze wyzwania duszpasterskiego. Liturgia Godzin, tak ważna dla posługi kapłańskiej, stanowi bardzo trudną modlitwę dla świeckich, wymagającą nie tylko ogromnej wytrwałości, ale również pewnej dojrzałości wiary. Dominikanin daleki jest jednak od zwątpienia i wierzy, że „odwaga psalmicznych wersetów pobudzi odwagę do dialogu z Miłością” i „nauczy dojrzałej rozmowy z Tym, który pierwszy nas umiłował”, pragnie on bowiem, by „brewiarz był podręcznikiem i towarzyszem dróg młodych ludzi”.

 

Całoroczne przygotowania

Wbrew pozorom Lednica to nie jednorazowy zryw młodzieży. Przygotowania do Międzynarodowego Spotkania Młodych w Duszpasterstwie Akademickim Dominikanów trwają od września. W ciągu tygodnia młodzi ludzie modlą się, wspólnie czytają słowa Jana Pawła II, dyskutują, śpiewają. Prócz pokonywania kolejnych kroków duchowej drogi do spotkania z Bogiem na Polach Lednickich mnóstwo ludzi prężnie działa poprzez rozpropagowywanie materiałów zapowiadających Lednicę, próby muzyczne czy też działania logistyczne.

Każdy ochotnik może pomóc w działaniach duszpasterstwa. By to zrobić, wystarczy wejść na stronę internetową www.lednica2000.pl. Znajdują się tam informacje zarówno dla wolontariuszy, potencjalnych uczestników, jak i dla całych parafii oraz szkół chcących dowiedzieć się szczegółów na temat lednickich spotkań.

Być może forma tak ekspresywnego wyrażania miłości do Boga jest dla kogoś niezrozumiała. Być może nie wszyscy dostrzegają głębię symbolicznych lednickich pamiątek. Być może nie wszyscy widzą siłę wspólnoty, jaka tworzy się tego jednego dnia w roku. W tym wszystkim nie sposób jednak nie zauważyć obecności Boga, dla którego od kilkunastu lat młodzi ludzie nieraz pokonują całą Polskę, by być z tymi, którzy modląc się, wywyższają Jego imię. 

 

 

„Trzeba wam dziękować, bo nie byłoby Lednicy bez tego stylu, który nazywany jest w Dziejach Apostolskich "drogą", a który daje o sobie świadectwo na Polach Lednickich”

Kard. Stanisław Dziwisz

 

Spotkania Lednickie w Polsce to nie tylko organizowane w pierwszą sobotę czerwca modlitwy młodzieży. Alternatywą dla dzieci jest Lednica Malucha, który w tym roku odbędzie się 14 czerwca. Natomiast dla nieco starszych organizowana jest Lednica Seniora, która poprzednim razem miała miejsce 6 września 2008 r. 

Aby spotkania nie były tylko chwilowym duchowym uniesieniem, parafie i wspólnoty zachęcane są do odpowiedniego przygotowania poprzez program duszpasterski zamieszczony na stronie internetowej. Pozwoli to właściwie przeżyć spotkania z Bogiem na Polach Lednickich.

 

 

 

Odezwa do Przyjaciół!

Tego roku podczas spotkania nad Lednicą w dniu 6 czerwca 2009 pragniemy rozdać - przekazać naszej młodzieży 100 tys. brewiarzy dla świeckich, czyli Lednicką Liturgię Godzin (jutrznię i nieszpory – dziedzictwo pokoleń).

Dzięki życzliwości Przyjaciół koszt druku jednego brewiarza wynosi 4 złote (500 stron na papierze biblijnym), co w sumie czyni kwotę 400 tys. złotych.

W ten sposób starsze pokolenie przekaże swoją wiarę i podzieli się modlitwą z młodszym pokoleniem wierząc, że ta modlitwa jest najpiękniejszym darem. Podczas spotkania będziemy uczyć modlitwy psalmami, a młodzież będzie się modliła za ofiarodawców, co zostanie zaznaczone przy wręczaniu.

Nikogo z nas nie stać na taki jednorazowy wydatek. Nie wiem nawet do kogo się zwrócić. Zwracam się więc do Was, moich Przyjaciół. Jeżeli każdy z was podaruje 1 tysiąc złotych, to wystarczy tylko 400 osób, by tak hojnie obdarować naszą młodzież.

Jeśli nie stać Cię na taki wydatek, to pamiętaj, że nawet Twoje 4 złote wpłacone na konto wkłada do ręki młodego człowieka brewiarz lednicki. W dowód wdzięczności i na pamiątkę wspólnego dzieła planuję podarować każdemu z ofiarodawców brewiarz oprawiony w skórę ze złoconym brzegami.

Ofiary prosimy wpłacać na konto:

Duszpasterstwo Akademickie oo. Dominikanów, ul. Kościuszki 99; 61-716 Poznań,

II oddział PKO BP S.A. w Poznaniu,

79 1020 4027 0000 1002 0363 1173

Tytuł wpłaty: brewiarz

Podaruj młodzieży Liturgię Godzin!

Jan W. Góra OP

Lednica 8 lutego 2009

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki