Logo Przewdonik Katolicki

Fenomen słowa Jana Pawła II

Małgorzata Szewczyk
Fot.

st1\:*{behavior:url(#ieooui) } Jan Paweł II Odnowiciel mowy polskiej to temat konferencji i imprez kulturalnych jej towarzyszących, które odbędą się na początku czerwca w Poznaniu, z okazji 30. rocznicy I pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski.

 

Jan Paweł II – Odnowiciel mowy polskiej” – to temat konferencji i imprez kulturalnych jej towarzyszących, które odbędą się na początku czerwca w Poznaniu, z okazji 30. rocznicy I pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski.

 

Cenne dziedzictwo

Jej organizatorami są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Ma to być próba zaprezentowania mistrzostwa słowa, jakim posługiwał się Papież w różnych typach wypowiedzi i wielu gatunkach tekstów, ukazujących jego wizję świata, wpływających na odbiorców, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na piękną formę językową, którą się posługiwał, uwrażliwiając tym samym na piękno polskiej mowy.

Warto pielęgnować to cenne dziedzictwo, jakie nam po sobie pozostawił. Taki jest też cel konferencji. Chodzi o zebranie, usystematyzowanie i upowszechnienie różnych aspektów oddziaływania Jana Pawła II na kształt współczesnego języka polskiego. Konferencję poprzedzi projekcja filmu  A. Trzosa-Rastawieckiego pt. „Pielgrzym”. Podczas obrad plenarnych, które odbędą się w Auli UAM, referaty wygłoszą m.in. profesorowie: Bogdan Walczak, Jerzy Bartmiński, Marian Kucała, Jadwiga Puzynina, Jan Miodek, Kazimierz Ożóg; literaturoznawcy: Krzysztof Dybciak, Mirosława Ołdakowska-Kuflowa, Bożena Chrząstowska, teologowie i medioznawcy: ks. prof. Paweł Bortkiewicz, ks. prof. Wiesław Przyczyna, Eugeniusz Sakowicz, ks. dr Maciej Szczepaniak.

Problematyka językowa, stylistyczna, retoryczna zostanie dopełniona przedstawieniem kontekstu kulturowego, literackiego, medialnego i teologicznego. Warto dodać, że referaty będą przeplatane recytacją tekstów Jana Pawła II w ramach programu religijno-artystycznego Verba Sacra. Ponieważ odbiorcami konferencji mają być nie tylko naukowcy i studenci, ale i uczniowie liceów, a także społeczność Poznania, referaty mają mieć charakter przystępny dla słuchaczy. Pragnieniem organizatorów jest też powołanie Akademii Sztuki Słowa im. Jana Pawła II, która będzie na najwyższym poziomie kształtowała wśród polskiej młodzieży piękno recytacji i artystycznej prezentacji słowa.

 

Imprezy towarzyszące

Części naukowej towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń kulturalnych. W dniach poprzedzających konferencję zostanie zorganizowany przegląd filmów papieskich. W westybulu auli uniwersyteckiej odbędzie się okolicznościowa wystawa prac: malarskich, graficznych, plastycznych dzieci i młodzieży jako podsumowanie rozpisanego wcześniej konkursu nt. jak postrzegają oni postać Jana Pawła II. Ponadto na placu Adama Mickiewicza  będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną,  prezentującą tematykę związaną z pielgrzymkami Jana Pawła II do ojczyzny. Podczas konferencji natomiast zostanie rozstrzygnięty konkurs zorganizowany dla młodzieży: „Jaka myśl, jakie przesłanie Jana Pawła II najsilniej na ciebie oddziałało, zmieniło twoje życie”.

W dniach 5-6 czerwca odbędzie się również finał 15. edycji ogólnopolskiego konkursu wyłaniającego liderów wolontariatu młodzieżowego „Ośmiu Wspaniałych”.

Prof. Stanisław Mikołajczak przeprowadzi ankietę skierowaną do wszystkich samodzielnych językoznawców-polonistów, w której respondenci wypowiedzą się czy Jan Paweł II jest odnowicielem mowy polskiej czy krzewicielem piękna mowy polskiej, ponadto wskażą zakresy tematyczne, w jakich  przejawia się jego wpływ na polszczyznę. Wyniki ankiety zostaną zaprezentowane podczas konferencji.
Organizatorzy tego bogatego w wydarzenia przedsięwzięcia chcą w ten sposób „uczcić pamięć Jana Pawła II i podziękować mu za wszystko, co zainicjował swoimi pielgrzymkami do ojczyzny, za odzyskaną wolność i suwerenność, za możliwość kształtowania ładu moralnego w ojczyźnie według naszych polskich potrzeb, oczekiwań i możliwości i za uczulenie nas na piękno mowy polskiej, jednego z najistotniejszych elementów narodowej kultury i tożsamości”.

Patronat honorowy nad konferencją objęli m.in.: kard. Józef Glemp, kard. Zenon Grocholewski, kard. Stanisław Dziwisz, abp Stanisław Gądecki i abp Henryk Muszyński oraz Prezydent RP prof. Lech Kaczyński, Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny. Patronat medialny m.in.: „Przewodnik Katolicki”, TVP, TVP Poznań, Polskie Radio, Radio „Merkury”, Radio „Emaus”, KAI  oraz portal internetowy „Opoka”.

 

 

 

 


Rozpoczynamy cykl wypowiedzi znanych osobistości ze świata kultury i nauki, w których podzielą się oni swoimi przeżyciami, jak przyjęli wybór Karola Wojtyły na Papieża.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki