Logo Przewdonik Katolicki

Relikwie nazaretanki

Anna Płotek
Fot.

Od kilku już lat w każdy pierwszy czwartek miesiąca przed cudownym obrazem Świętej Rodziny w bazylice św. Józefa w Kaliszu gromadzą się wierni, którzy pragną się modlić za swoje rodziny. Niekiedy te modlitwy mają charakter szczególny, gdyż trzykrotnie już towarzyszyło im wprowadzenie relikwii wielkich postaci, między innymi: św. Joanny Beretty Molli oraz błogosławionych: Matki...

Od kilku już lat w każdy pierwszy czwartek miesiąca przed cudownym obrazem Świętej Rodziny w bazylice św. Józefa w Kaliszu gromadzą się wierni, którzy pragną się modlić za swoje rodziny.

Niekiedy te modlitwy mają charakter szczególny, gdyż trzykrotnie już towarzyszyło im wprowadzenie relikwii wielkich postaci, między innymi: św. Joanny Beretty Molli oraz błogosławionych: Matki Teresy oraz Franciszki Siedliskiej.

Pierwsza nazaretanka
Szczególnie ważne w ostatnim czasie było wprowadzenie do kaliskiej bazyliki św. Józefa relikwii bł. Franciszki Siedliskiej, Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, założycielki Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek. Błogosławiona przybyła do świątyni, w której odbiera cześć Najświętsza Rodzina z Nazaretu. Tę Rodzinę ukazała ona jako wzór dla każdej rodziny, a założonemu przez siebie zgromadzeniu postawiła za cel „zaszczepiać i szerzyć królestwo Bożej miłości wśród siebie i innych, a zwłaszcza w rodzinach”. Uroczystości adorowania relikwii (4 maja br.) miały wyjątkową oprawę ze Mszą św. celebrowaną przez bp. Józefa Zawitkowskiego z Łowicza, z udziałem licznych delegacji sióstr nazaretanek z całej Polski.

Opiekunka rodzin
Obecność bł. Franciszki w znaku relikwii w kaliskiej bazylice ma tym większe znaczenie, iż postrzegana jest ona jako gorliwa opiekunka rodzin. Błogosławiona, obok św. Joanny Beretty Molli – obrończyni życia oraz bł. Matki Teresy z Kalkuty – odpowiedzi na eutanazję, pokazuje wielkość i świętość Rodziny z Nazaretu i czuwa nad każdą rodziną.

Apostolstwo sióstr nazaretanek, wzorowane na życiu Jezusa, Maryi i św. Józefa, adresowała Błogosławiona Założycielka przede wszystkim do rodziny. Osobiście wspomagała biednych, pielęgnowała chorych, ratowała osierocone dzieci, podawała rękę pogrążonym w moralnej nędzy. Charyzmat sióstr nazaretanek jest zawsze aktualny i żywy, realizuje się w dziełach nazaretańskich, do których należą m.in.: szkoły, przedszkola, świetlice, szpitale. Służba rodzinie jest podejmowana przez siostry nazaretanki także w domach samotnej matki, domach opieki dla starszych, upośledzonych, w parafiach i szkołach. Do najnowszych form apostolstwa wśród rodzin należy formacja świeckich w duchu nazaretańskim (a także duchowa pomoc rodzinie przez modlitwę – przyp. AP) w działającym przy zgromadzeniu Stowarzyszeniu Najświętszej Rodziny, formacja dzieci i młodzieży w Duszpasterstwie Młodzieży Nazaretańskiej, a także dar modlitwy w powierzanych intencjach realizowany w Nazaretańskim Centrum Rozwoju Misji, jako duchowa pomoc rodzinie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki