Logo Przewdonik Katolicki

Bydgoski Nazaret

Marcin Jarzembowski
Fot.

Pierwsze ziarno zostało rzucone w XIX wieku. Dokładnie 12 listopada 1842 roku w Roszkowej Woli na świat przyszła Franciszka Siedliska - wpisana dzisiaj w poczet błogosławionych. To sam Stwórca zrealizował w jej życiu ów odwieczny zamysł, jakim było założenie Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Dzisiaj siostry otaczają troskliwą opieką rodziny w różnych zakątkach...

Pierwsze ziarno zostało rzucone w XIX wieku. Dokładnie 12 listopada 1842 roku w Roszkowej Woli na świat przyszła Franciszka Siedliska - wpisana dzisiaj w poczet błogosławionych. To sam Stwórca zrealizował w jej życiu ów odwieczny zamysł, jakim było założenie Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Dzisiaj siostry otaczają troskliwą opieką rodziny w różnych zakątkach świata. Chociaż… nie trzeba ich szukać zbyt daleko - są, między innymi, na bydgoskim Wzgórzu Wolności.Życie w miłości, praca, oddanie się temu, czego Pan Jezus wymaga - to mocny fundament, na którym budują nieustannie siostry nazaretanki. Pozostając wierne charyzmatowi, otaczają duchowym wsparciem rodziny oraz niosą im pomoc poprzez pracę wychowawczą w przedszkolach i szkołach, w domach samotnej matki i zakładach opieki.

"Kamień węgielny"Błogosławiona Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza była świadkiem upadku życia rodzinnego i dostrzegała grożące rodzinie niebezpieczeństwa. Pragnęła, żeby jej zgromadzenie zatroszczyło się przede wszystkim o religijne i moralne odrodzenie rodzin i aby troska o nie była szczególnym darem dla Kościoła. Początki zgromadzenia sięgają 1875 roku. Pierwszy dom powstał w Rzymie. Kiedy zaczęły zgłaszać się nowe kandydatki, otwarto w 1881 roku placówkę w Krakowie. W 1885 roku jedenaście sióstr rozpoczęło pracę w Stanach Zjednoczonych. Założycielka otworzyła również domy w Paryżu i w Londynie oraz kolejne w Polsce. Wciąż podróżowała, wnosząc do każdego domu swoją miłość i matczyną radę. Zmarła w święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny 21 listopada 1902 roku. Papież Jan Paweł II 23 kwietnia 1989 roku włączył Marię od Pana Jezusa Dobrego Pasterza - Franciszkę Siedliską do grona błogosławionych Kościoła.

Dwadzieścia lat w Bydgoszczy!Siostry nazaretanki trafiły do Bydgoszczy w 1985 roku. Przyjechały na zaproszenie śp. ks. biskupa Jana Nowaka. Zostały skierowane do pracy przy parafii pw. św. Jadwigi Królowej (wówczas jeszcze błogosławionej). Przy tej okazji trzeba wspomnieć proboszcza parafii, ks. kanonika Stanisława Woźniaka, który przyjął siostry dwadzieścia lat temu i włączył je w dzieło tworzenia nowej wspólnoty parafialnej.
Pierwszą przełożoną domu była siostra Gabriela Ciołek. Obecnie posługuje pięć sióstr: Daniela, Terezjana, Katarzyna, Elżbieta i Amanda. Cztery siostry pracują w katechezie, a jedna - siostra Amanda - w parafii, jako zakrystianka. Siostra Katarzyna od trzech lat uczy religii w Collegium Catholicum Bydgostiense. - Pracę w katechezie rozpoczęłam zaraz po studiach. W Bydgoszczy zostałam ciepło przyjęta. Od roku prowadzę także zajęcia z poetyki biblijnej. Ta praca bardzo mnie mobilizuje i daje satysfakcję. Mimo wielu zróżnicowanych opinii sądzę, że młodzież jest wspaniała i można wspólnie z nią wiele zrobić - wyznaje.
Od tego roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 56 pracuje siostra Elżbieta. - Przygotowując dzieci do I Komunii Świętej, zauważyłam duże zaangażowanie rodziców. To bardzo cieszy, zwłaszcza nas - nazaretanki, które chcą pomagać rodzinom w religijnym wychowaniu dzieci. Nie można w sposób obojętny przejść obok rozmodlonej śpiewem grupy dzieci, które tworzą scholę parafialną. To owoc pięcioletniej pracy w parafii siostry Terezjany, która także uczy religii w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Wojciecha. - Wszystko zaczęło się bardzo skromnie. Dziś spotykamy się na próbach dwa razy w tygodniu w dwóch grupach wiekowych. Obserwuję, że dzieci coraz chętniej angażują się we wspólny śpiew, chcą być razem, przyprowadzają nowe koleżanki i kolegów. Dzięki temu jedni drugich "wciągają" - mówi z uśmiechem. Nagrodą i podziękowaniem dla najmłodszych są organizowane przez siostrę wyjazdy (do Częstochowy, Warszawy, Żdżar, Jastrzębiej Góry, Poznania, Lichenia, a przede wszystkim zimowe wyprawy w góry), które integrują grupę małych śpiewaków.
Siostra Daniela, która jest przełożoną bydgoskiego domu od ośmiu lat, naucza religii w Gimnazjum nr 20. W charyzmacie zgromadzenia urzekła ją prostota Świętej Rodziny. - Każdego dnia modlimy się za wszystkie rodziny na całym świecie - przyznaje.

Wzór na dziśSwoje wielkie oddanie rodzinom siostry potwierdziły w czasie niemieckiej okupacji. W 1943 roku w Nowogródku jedenaście nazaretanek złożyło ofiarę życia, prosząc w zamian o uwolnienie aresztowanych ojców rodzin. Siostry rozstrzelano… Przez ostatnie lata toczył się proces beatyfikacyjny sióstr z Nowogródka. Jan Paweł II wyniósł je na ołtarze 5 marca 2000 roku. W parafii pw. św. Jadwigi Królowej mieszka pani Gertruda Pietrzak, która pochodzi z rodziny błogosławionej siostry Heliodory. Siostry utrzymują również kontakt z państwem Jadwigą i Stanisławem Śródka - rodziną błogosławionej siostry Gwidony. - Siostry, które zginęły, najpełniej zrealizowały charyzmat naszej Założycielki. W sposób dosłowny oddały życie za rodzinę. Dla nas są wzorem - przyznaje przełożona bydgoskiego domu.
Dziś na całym świecie pracuje ponad 1600 nazaretanek, z czego w Polsce 860. Siostry posługują w USA, Anglii, Francji, Włoszech, Australii, Rosji, Hiszpanii, na Filipinach, Białorusi, Litwie i Ukrainie. Z samej Bydgoszczy pochodzi aż dwanaście sióstr nazaretanek. Ich obecność jest wielkim darem i wsparciem dla Kościoła bydgoskiego.

Tekst i zdjęcie:

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki