Logo Przewdonik Katolicki

Dojrzała rodzina

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Księgi parafialne, wiekowe kroniki, pożółkłe już numery dzienników, wreszcie ustne relacje, często przekazywane z pokolenia na pokolenie i pieczołowicie spisywane. Z tych źródeł wyrasta obraz dziejów miejsca i wspólnoty. Powracają postaci sprzed stuleci Tertuliana Koczorowskiego, założyciela szkoły katolickiej, Adolfa fundatora kaplicy Matki Bożej...

Księgi parafialne, wiekowe kroniki, pożółkłe już numery dzienników, wreszcie – ustne relacje, często przekazywane z pokolenia na pokolenie i pieczołowicie spisywane. Z tych źródeł wyrasta obraz dziejów – miejsca i wspólnoty. Powracają postaci sprzed stuleci – Tertuliana Koczorowskiego, założyciela szkoły katolickiej, Adolfa – fundatora kaplicy Matki Bożej Bolesnej czy Izabeli Jezierskiej, inicjatorki Towarzystwa Matek Chrześcijańskich. W historię Fanianowa (dawniej Adolsdorfu) wpisują się również losy parafii, która w maju świętowała 70. rocznicę istnienia.

Jak przyznaje proboszcz wspólnoty ks. Karol Glesmer, parafia, choć ograniczona administracyjną granicą, to żywa wspólnota, która koncentruje się wokół świątyni. – Wszystkie drogi w parafii, drogi życia jej mieszkańców, prowadzą do kościoła. Dziękujemy Bogu, że jednoczy nas w stale dojrzewającą do zbawienia rodzinę, której patronuje św. Józef, oblubieniec Najświętszej Maryi Panny – mówił podczas majowych uroczystości proboszcz wspólnoty.

Obchody 70-lecia
Parafia św. Józefa została erygowana 1 kwietnia 1936 roku. Siedemdziesiąt lat później na fanianowskiej ziemi stanął ordynariusz diecezji bydgoskiej, bp Jan Tyrawa, który przewodniczył (21 maja) Mszy Świętej dziękczynnej. Po Eucharystii poświęcił dzwon – wotum parafian, noszący imię „Sługa Boży Jan Paweł II”. – Niech jego dźwięk przypomina o obecności Boga w naszym życiu – mówił ks. Glesmer. Zwieńczeniem uroczystości był festyn, podczas którego bp Tyrawa uhonorował trzech zasłużonych parafian: Czesławę Grill, Teresę Bryś i Jana Grochowskiego.

– Ostatni festyn w tej parafii odbył się w maju 1939 roku. Cały dochód przekazano wówczas na budowę kościoła. Tegoroczna zbiórka zostanie przeznaczona na wzniesienie dzwonnicy – tłumaczy proboszcz. Podczas zabawy zaprezentowali się m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia Stefana kard. Wyszyńskiego, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Dębnie oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Liszkowie. Wśród niewątpliwych atrakcji należy wymienić turniej o puchar proboszcza, zorganizowany przez Bractwo Strzeleckie z Łobżenicy, oraz aukcję obrazów.

Na uroczystości obecny był również ks. Adam Przyborski, poprzedni proboszcz wspólnoty, który w publikacji zatytułowanej „Historia parafii św. Józefa w Fanianowie” napisał m.in.: „Nie można zrozumieć chwili obecnej bez przeszłości”. A dzieje fanianowskiej ziemi są bogate i nierzadko sensacyjne...

Kilka wieków wstecz
Około 1328 roku w Dębnie powstaje kościół św. Jakuba i św. Anny. Niestety, w 1570 roku następuje likwidacja parafii, czyli tzw. interdykt (zakaz odprawiania w kościele wszelkich nabożeństw) za zamordowanie miejscowego duszpasterza. Drewniany kościół powoli niszczeje, a w 1766 roku na jego miejscu stoi już tylko figura Ukrzyżowanego. Miejscowa ludność zostaje przypisana do parafii św. Mikołaja w Dźwiersznie.

W latach 1870-1873 w Dębnie z inicjatywy Adolfa Koczorowskiego powstaje Kaplica Matki Bożej Bolesnej. Jej projekt opracował prawdopodobnie Seweryn Mielżyński – znany malarz i architekt.

Parafię w Fanianowie powołuje do życia 1 kwietnia 1936 roku kard. August Hlond. Nowa wspólnota obejmuje klika wsi, m.in.: Dębno, Dziunin, Fanianowo, Ferdynandowo, Liszkowo, Nowina, Puszczka, Zdroje i część Liszkówka. W 1951 roku rozpoczynają się prace nad wzniesieniem kaplicy, do której później dobudowano zakrystię i kruchtę oraz kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej. W lutym 1993 roku abp Henryk Muszyński ustanawia dotychczasową kaplicę pw. św. Józefa kościołem parafialnym.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki