Logo Przewdonik Katolicki

Oddani Bożej sprawie

Beata Woźniak
Fot.

Była wiosna 1940 roku. W uroczystość Bożego Ciała duszpasterze parafii Opieki Matki Bożej w Osięcinach: proboszcz ks. kan. Wincenty Matuszewski i wikariusz ks. Józef Kurzawa uczcili obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie, odprawiając procesję eucharystyczną wokół kościoła. Akt uwielbienia Boga Niemcy potraktowali jako złamanie przez księży wprowadzonego zakazu organizowania...

Była wiosna 1940 roku. W uroczystość Bożego Ciała duszpasterze parafii Opieki Matki Bożej w Osięcinach: proboszcz – ks. kan. Wincenty Matuszewski i wikariusz ks. Józef Kurzawa uczcili obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie, odprawiając procesję eucharystyczną wokół kościoła. Akt uwielbienia Boga Niemcy potraktowali jako złamanie przez księży wprowadzonego zakazu organizowania celebracji religijnych.

Już wcześniej życie duszpasterzy było zagrożone, jednak eskalacja okrutnej przemocy nastąpiła po procesji. W nocy z 23 na 24 maja na plebanii pojawili się Johan Pichler – komendant policji i Ernst Daub – burmistrz Osięcin, by aresztować kapłanów, którzy zostali następnie wywiezieni samochodem ciężarowym w kierunku Witowa. Nad ranem 24 maja w przydrożnym rowie znaleziono ciała duszpasterzy zabitych strzałami w głowę, oddanymi z bliska.

Minęły lata. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie Jan Paweł II dokonał beatyfikacji 108 Sług Bożych – męczenników II wojny światowej. W ich gronie byli ks. Wincenty Matuszewski i ks. Józef Kurzawa.

Kult błogosławionych, tradycyjnie nazywanych męczennikami Eucharystii i jedności kapłańskiej, jest szczególnie żywy w parafii w Osięcinach. Rokrocznie 23 maja do miejsca ich kaźni pielgrzymują wierni z duszpasterzami. Udali się również i w tym roku, wraz z proboszczem ks. kan. Zbigniewem Cabańskim i wikariuszem ks. Jerzym Czerskim. Z proboszczem par. Przemienienia Pańskiego w Wieńcu, ks. kan. Jerzym Etynkowskim, pielgrzymowały dzieci pierwszokomunijne. Na miejscu oddano hołd błogosławionym, składano świadectwa wiary, opowiadając się za przyjęciem każdej ofiary w obronie Eucharystii.

Następnego dnia o godz. 18, Mszy św. w kościele parafialnym przewodniczył i homilię wygłosił biskup włocławski Wiesław Mering. W Eucharystii uczestniczyło liczne duchowieństwo, członkowie władz świeckich, delegacje oraz grupa gości z Luksemburga z ks. Henrykiem Kruszewskim, rektorem Misji Polskiej w Luksemburgu na czele. Ksiądz rektor otrzymał z rąk bp. Meringa nominację na kanonika honorowego kapituły katedralnej we Włocławku, jako dowód uznania i wdzięczności za wkład pracy na misjach i w dzieło łączności z Kościołem w Polsce.

Oprawę muzyczną Eucharystii zapewniły: schola dziecięca i młodzieżowa, chór męski „Osięciny” i miejscowa orkiestra OSP. Gościnnie wystąpili artyści scen łódzkich.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki