Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

PK, Błażej Tobolski
Fot.

» Szum medialny wokół Ewangelii Judasza to klasyczny przykład tego, jak media potrafią manipulować informacją mówił ks. profesor Marek Starowieyski podczas spotkania ze studentami na Wydziale Historycznym UAM w środę 31 maja. Znawca apokryfów wyjaśniał wątpliwości, które pojawiły się ostatnio w mediach wokół tego tekstu. Na jego temat napisano w polskiej...

» Szum medialny wokół „Ewangelii Judasza” to klasyczny przykład tego, jak media potrafią manipulować informacją – mówił ks. profesor Marek Starowieyski podczas spotkania ze studentami na Wydziale Historycznym UAM w środę 31 maja. Znawca apokryfów wyjaśniał wątpliwości, które pojawiły się ostatnio w mediach wokół tego tekstu. Na jego temat napisano w polskiej prasie, w tym także w jednym z tytułów katolickich, sporo „nonsensów”, nie mających nic wspólnego z prawdą.
Ks. Starowieyski podkreślał, że często spotykamy się z absurdalnym zarzutem, iż Kościół ukrywa apokryfy. Tymczasem to on zwracał się do polskiej telewizji o przygotowanie audycji nt. apokryfów, do wielu czasopism o cykl artykułów i do PWN z prośbą o ich publikację, ale żadna z tych instytucji nie była tym zainteresowana. Pozytywną odpowiedź otrzymał jedynie z Radia Watykańskiego (60 pogadanek o apokryfach) i z jezuickiego Wydawnictwa „Wam”. – Kto więc ukrywa apokryfy? Kościół czy instytucje państwowe? – pytał ks. profesor.

» „Patriotyzm – jak go uczyć i do niego wychowywać?” – pod takim hasłem w piątek 2 czerwca odbyła się w Poznaniu konferencja zorganizowana przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej. Zaproszeni prelegenci zastanawiali się nad istotą patriotyzmu: od strony historycznej (prof. Łazuga), socjologicznej (dr Drozdowski), edukacyjnej (dr Sławiński). Mówiono też o zadaniach katechezy (ks. dr Bryl), nauczycieli (dr Mosiek) i rodziny (mgr Śliwińska) w kształtowaniu postaw patriotycznych.

» 65 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. ustanowił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. odprawionej w poznańskiej bazylice archikatedralnej w niedzielę 4 czerwca. Swoje przyrzeczenia odnowiło też dotychczasowych 530 szafarzy. Dziękując im za służbę, poznański metropolita podkreślił, że „głównym motywem wprowadzenia tej posługi do Kościoła jest duchowe dobro wiernych, a nie wygoda czy brak gorliwości duszpasterskiej kapłanów”. Szafarze wzięli też udział w Dniu Skupienia na Wydziale Teologicznym UAM, oraz udział w pikniku w ogrodach arcybiskupich.

» W dniach 9-11 czerwca odbędzie się Forum Wiara i Kultura ‘2 pod hasłem „O Boga, za wolność, prawo i chleb”.
9 czerwca (piątek) – godz. 19: Panel dyskusyjny nt. „Powstanie Poznańskie 1956 czytane dzisiaj”. Dyskusję z zaproszonymi gośćmi poprowadzi prof. Lech Trzeciakowski (ul. Wieżowa 2/4 – dawny budynek Arcybiskupiego Seminarium Duchownego)
10 czerwca (sobota) – godz. 11: I Ogólnopolski Konkurs Poetycki i Eseistyczny pt. „Bliżej Nieskończonego” – ogłoszenie laureatów (Piwnica Farna, pl. Kolegiacki 14/15)
11 czerwca (niedziela) – godz. 11: Msza św. w uroczystość Trójcy Świętej pod przewodnictwem bp. Marka Jędraszewskiego. Środowiska twórcze nauki i kultury zapraszają do wspólnej modlitwy w intencji ofiar powstania poznańskiego 1956 r. i w intencji Ojczyzny (kaplica pw. Zwiastowania NMP przy Duszpasterstwie Środowisk Twórczych, ul. Wieżowa 2/4)

» Z okazji 10. rocznicy Nawiedzenia Matki Bożej Fatimskiej w dniach 10-13 czerwca w kościele pw. św. Józefa w Obornikach odbędą się następujące nabożeństwa:
10 czerwca (sobota)
godz. 21 – Apel Jasnogórski na obornickim rynku
godz. 22 – Msza św. w kościele pw. św. Józefa rozpoczynająca całonocne czuwanie maryjne
11 czerwca (niedziela)
godz. 16 – Koncert piosenki maryjnej (parafialne zespoły młodzieżowe)
godz. 20 – Nabożeństwo różańcowe
12 czerwca (poniedziałek)
godz. 20 – Nabożeństwo maryjne z kazaniem i Komunią św.
13 czerwca (wtorek)
godz. 20.45 – Misterium fatimskie (dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych)
godz. 21 – Nabożeństwo fatimskie

» Centralna procesja eucharystyczna Poznania wyruszy z kościoła Bożego Ciała w czwartek 15 czerwca po Mszy św. o godz. 10, odprawionej przez abp. Stanisława Gądeckiego i biskupów pomocniczych wraz z księżmi neoprezbiterami, i przejdzie ulicami: Krakowską, Garbarami, Wielką, Chwaliszewem na Ostrów Tumski. Przy ostatnim ołtarzu na placu Katedralnym ksiądz arcybiskup wygłosi Słowo Boże i udzieli uroczystego błogosławieństwa oraz przedstawi nowo wyświęconych księży. Na zakończenie uroczystości w katedrze poznańskiej zostanie odprawiona Msza św.

» W uroczystość Bożego Ciała 15 czerwca o godz. 18 po raz kolejny odbędzie się na poznańskim Starym Rynku uwielbienie Boga. Zaprasza na nie Inicjatywa Poznańskich Muzyków „Bogu Jedynemu Chwała” w łączności z ruchami i wspólnotami katolickimi oraz środowiskiem dominikańskim Poznania. Szczegóły: Leopold Twardowski, tel. 0609-53-56-89; www.wielbienie.biblia.pl.

» W piątek 16 czerwca przypada 4. rocznica kanonizacji św. Ojca Pio z Pietrelciny, dokonana przez Sługę Bożego Jana Pawła II w 2002 r. Z tej okazji w parafii pw. św. Ojca Pio w Poznaniu (Strzeszyn Grecki) odbędzie się spotkanie przedstawicieli grup modlitwy archidiecezji poznańskiej:
godz. 18 – nabożeństwo czerwcowe
godz. 18.30 – świadectwa wstawiennictwa patrona, przygotowanie liturgii
godz. 19 – Msza św.
godz. 21 – Apel Jasnogórski
Natomiast w dniach 20-22 października czciciele św. Ojca Pio mogą wziąć udział w rekolekcjach organizowanych w Zaborówcu. Zgłoszenia w parafii pw. św. Ojca Pio w Poznaniu, tel. 0-61-840-90-86.

» Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu zaprasza na dni skupienia (16-18 czerwca) dla młodzieży męskiej rozeznającej powołanie. Zgłoszenia i informacje u przełożonych seminarium: tel. 061-655-97-00.

» W niedzielę 18 czerwca par. pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa oraz par. pw. Świętego Krzyża w Szamotułach zapraszają wszystkich chętnych na Festyn Rodzinny. Odbędzie się on przy kościele pw. Świętego Krzyża (ul. Franciszkańska) w godz. od 14 do 18.

» Duszpasterstwo Trzeźwości Archidiecezji Poznańskiej, klasztor oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu (ul. Franciszkańska) zaprasza:
każdy czwartek: bezpłatne porady adwokackie (godz. 17.30)
każda niedziela: mityng spikerski (godz. 17), Msza św. (godz. 19)
11 czerwca (niedziela): „Jak człowiek staje się uczniem Chrystusa i jak się rozwija. Na podstawie czterech Ewangelii” – Henryk Knapik (godz. 20)
18 czerwca (niedziela): Wieczór z poezją ks. Jana Twardowskiego „...rozpalić ludzkie serca...” (godz. 20)
25 czerwca (niedziela): Spotkanie z... Piotr Nagiel – koncert „Przesłanie nadziei” (godz. 20)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zmiany dokonywane przez organizatorów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki