Logo Przewdonik Katolicki

Smutna rocznica

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Masakra na Tiananmen ciągle jest w Chinach tematem zakazanym. Również w tym roku chińskie media przemilczały 17. rocznicę krwawej rozprawy wojska ze studentami na placu Bramy Niebiańskiego Spokoju w Pekinie, podczas której zginęły setki lub nawet tysiące demonstrantów, domagających się demokratycznych reform. W oficjalnej historiografii pokojowe wystąpienia młodzieży sprzed 17 lat...

Masakra na Tiananmen ciągle jest w Chinach tematem zakazanym. Również w tym roku chińskie media przemilczały 17. rocznicę krwawej rozprawy wojska ze studentami na placu Bramy Niebiańskiego Spokoju w Pekinie, podczas której zginęły setki lub nawet tysiące demonstrantów, domagających się demokratycznych reform.

W oficjalnej historiografii pokojowe wystąpienia młodzieży sprzed 17 lat są przedstawiane jako „dywersyjna akcja”, zmierzająca do „obalenia socjalizmu”. O to, by zrewidowano ich interpretację, w przeddzień rocznicy zaapelowała do władz nieformalna organizacja „Matki Tiananmen”.

Symptomem niewielkiej zmiany stanowiska chińskich władz jest fakt, że w kwietniu po raz pierwszy wpłacono odszkodowanie matce ofiary wydarzeń na placu Tiananmen. 15-letni Zhou Guocong został wówczas pobity na śmierć przez policję. Siedemnaście lat po jego śmierci matka chłopca otrzymała 70 tys. juanów odszkodowania (8 745 USD).

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki