Logo Przewdonik Katolicki

Chiny: bez głodu, ale i bez wolności

Jacek Borkowicz
fot. Cao Can PAP/ Photoshot

Komuniści stopniowo kasują wprowadzone wcześniej w Chinach reformy. Musimy znowu nieco dokręcić śrubę – zdaje się tłumaczyć Chińczykom partia – aby kraj nasz trwale wybił się na pozycję światowego lidera.

1 października pekiński plac Tiananmen – od sześciu już stuleci czołowe miejsce historycznych wydarzeń w Chinach – stał się areną kolejnego spektaklu: 70-lecia Chińskiej Republiki Ludowej. Tysiące uczestników, wykrzykując hasła poparcia dla rządu, przemaszerowało przed trybuną z najwyższym kierownictwem kraju, na czele z szefem partii oraz prezydentem Xi Jinpingiem. Olbrzymie portrety sekretarza generalnego niesiono też w pochodzie. Pod tym względem Chiny nie zmieniły się od czasów Mao, chociaż zewnętrznie kraj, a przynajmniej jego miasta, znacznie zbliżył się wyglądem do typowych państw Zachodu.
 
Kolejny skok
Dzisiejsze Chiny, walczące ze Stanami Zjednoczonymi o status pierwszego supermocarstwa świata, z dumą przypominają rok 1949, w którym, pod sztandarem Mao Zedonga, zdobyli tu władzę miejscowi komuniści. Jednak 70-letni rozdział najnowszych dziejów tego kraju nie jest prostą drogą do chwały. Przeciwnie, nie brak tam wybojów i katastrof, na czele z wielkim głodem lat 1958–1962, który według najnowszych, kompetentnych ustaleń pochłonął życie 45 mln Chińczyków – jedną dziesiątą ogółu mieszkańców wsi. Głód został z premedytacją wywołany polityką Mao, który w ramach tzw. Wielkiego Skoku chciał zrewolucjonizować archaiczną, postfeudalną gospodarkę chińskiego subkontynentu. Była to więc zbrodnia przeciw ludzkości, której skala niepomiernie przerasta dwie inne największe zbrodnie XX wieku: Hołodomor na Ukrainie i Zagładę europejskich Żydów. Na jej tle blednie także kolejna katastrofa, tzw. Rewolucja Kulturalna lat 1966–1976, której ofiarą padło „zaledwie” 2 mln chińskich obywateli. Jej sprawcą był także Mao.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 41/2019, na stronie dostępna od 29.10.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki