Logo Przewdonik Katolicki

Przepustka na jazdę

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Uwaga maruderzy! 30 czerwca upływa termin ostatniego etapu wymiany papierowych praw jazdy na nowe, plastikowe. Czasu jest więc coraz mniej, tym bardziej że na decyzję o wydaniu nowego dokumentu czeka się nawet do miesiąca. Po tym terminie kierowcy, legitymujący się starym prawem jazdy, będą karani dotkliwymi mandatami. Nie oznacza to oczywiście, że po upływie ustalonych terminów nie...

Uwaga maruderzy! 30 czerwca upływa termin ostatniego etapu wymiany papierowych praw jazdy na nowe, plastikowe. Czasu jest więc coraz mniej, tym bardziej że na decyzję o wydaniu nowego dokumentu czeka się nawet do miesiąca.

Po tym terminie kierowcy, legitymujący się starym prawem jazdy, będą karani dotkliwymi mandatami. Nie oznacza to oczywiście, że po upływie ustalonych terminów nie można dokonywać dalszej wymiany dokumentów. Jedno jest pewne – 30 czerwca tracą ważność wszystkie dotychczasowe papierowe prawa jazdy.

Wymianą zajmują się w właściwe komórki starostw powiatowych i wydziały komunikacji w urzędach miast.

Zdjęcie tylko papierowe
Składając dokumenty o wymianę prawa jazdy, należy złożyć: wniosek o wydanie dokumentu, fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm w pozycji lewego półprofilu, kserokopię dotychczasowego prawa jazdy oraz dowód uiszczenia opłaty komunikacyjnej i ewidencyjnej za wydanie nowego prawa jazdy (opłata wynosi 71 zł). Do tego dochodzą jeszcze opłaty: za wniosek 5 zł i za każdy załącznik 0,50 zł.

Wniosek należy złożyć osobiście z uwagi na konieczność złożenia na nim podpisu w obecności urzędnika. Ponadto do wglądu przedłożyć należy dowód osobisty i oryginał dotychczasowego prawa jazdy.

Specjaliści ostatniej chwili
Jak zawsze w tego typu sytuacjach, Polacy do ostatniej chwili zwlekają z wymianą dokumentów. Średnio w skali całego kraju nie uczyniła tego jeszcze połowa uprawnionych.

Przykładowo w Poznaniu do tej pory nie wymieniło dokumentów 30 tys. osób, we Wrocławiu 20 tys., a w niektórych powiatach województwa łódzkiego zgłosił się zaledwie co trzeci zainteresowany.

Ci, którzy nie dokonali wymiany do tej pory, muszą liczyć się ze sporymi kolejkami.

Kto zaś nie zdąży z terminową wymianą, lepiej żeby zapomniał na kilka dni o urokach prowadzenia pojazdu. Policja zapowiada bowiem wzmożone kontrole dokumentów. A kary są dotkliwe; mandat za jazdę bez wymaganych dokumentów może wynieść od 50 do nawet tysiąca złotych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki