Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Renata Krzyszkowska
Fot.

» Tegoroczny Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony był w Hiszpanii pod hasłem Wspólnie budujemy dzielnicę, Kościół, miasto, świat. W ciągu ostatnich 15 lat liczba imigrantów w Hiszpanii gwałtownie wzrosła. Stanowią obecnie ponad 8 proc. ludności kraju. Wzrasta liczba członków Kościołów wschodnich oraz wyznawców islamu i innych religii. » Wspólnota...

» Tegoroczny Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony był w Hiszpanii pod hasłem „Wspólnie budujemy dzielnicę, Kościół, miasto, świat”. W ciągu ostatnich 15 lat liczba imigrantów w Hiszpanii gwałtownie wzrosła. Stanowią obecnie ponad 8 proc. ludności kraju. Wzrasta liczba członków Kościołów wschodnich oraz wyznawców islamu i innych religii.

» Wspólnota chrześcijańska winna być w Kanadzie przykładem otwarcia na tak licznych w tym kraju imigrantów. Przypomnieli o tym kanadyjscy biskupi w liście pasterskim na 92. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

» Do patrzenia na emigrantów jako źródło kulturowego bogactwa zachęcają wiernych biskupi Francji. Tu dzień ten przebiegał w cieniu listopadowych wydarzeń, kiedy to na przedmieściach Paryża doszło do zainicjowanych przez emigrantów rozruchów. Kościół apelował wtedy do francuskich polityków o większą pomoc w integracji nowych obywateli ze społeczeństwem.

» Na koniec października ub.r. w 69 krajach na wszystkich kontynentach pracowało 526 misjonarzy katolickich z Republiki Korei. Poinformowało o tym tamtejsze towarzystwo misyjne. Z danych wynika, że prawie połowa misjonarzy – 212 pracuje w Azji, następnie w obu Amerykach – 130, w Europie – 109, w Afryce – 59 i w Oceanii –16.

» 48-letni Mehmet Ali Agca opuścił tureckie więzienie. 13 maja 1981 r. w Watykanie dokonał on zamachu na Jana Pawła II. Skazano go za to na dożywocie; ułaskawiony w 2000 roku przez prezydenta Republiki Włoskiej został przewieziony do Turcji, gdzie odbywał dalszą karę za przestępstwa popełnione w Turcji jeszcze przed zamachem.

» Kościół katolicki w Austrii odnotował znaczny spadek wystąpień wiernych. W minionym roku z Kościoła wystąpiło 43 855 katolików, o 7876 mniej niż rok wcześniej. Po konflikcie wokół seminarium duchownego w St. Pölten w 2004 r. liczba wystąpień z Kościoła wyniosła 51 731 katolików.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki