Kto włączył myślenie, ten żyje

Ubiegłoroczna ogólnopolska kampania społeczna Ostatni wyskok, która miała przekonać do regularnego stosowania pasów bezpieczeństwa, była wyjątkowo skuteczna wynika z badania TNS OBOP. Wśród 18-24-latków aż 93 proc. badanych zetknęło się z przekazem kampanii. Młodzi ludzie uznali reklamę za wiarygodną i zaczęli częściej zapinać pasy bezpieczeństwa. Są...
Czyta się kilka minut

Ubiegłoroczna ogólnopolska kampania społeczna „Ostatni wyskok”, która miała przekonać do regularnego stosowania pasów bezpieczeństwa, była wyjątkowo skuteczna – wynika z badania TNS OBOP. Wśród 18-24-latków aż 93 proc. badanych zetknęło się z przekazem kampanii. Młodzi ludzie uznali reklamę za wiarygodną i zaczęli częściej zapinać pasy bezpieczeństwa. Są już tego pozytywne skutki.

Jak wynika z policyjnych statystyk, w trakcie trwania kampanii w wypadkach drogowych zginę-

ło o 118 osób mniej w stosunku do analogicznego okresu w 2004 roku. Zakładając, że kampania miała wpływ na zachowania kierowców, jeszcze miesiąc po jej zakończeniu liczba ta może wzrosnąć do 210 osób.

Kampanię „Ostatni wyskok” skierowano przede wszystkim do ludzi młodych – w wieku 18-24 lata – wśród których odsetek zapinających pasy bezpieczeństwa jest najniższy. Nie uszła ona uwagi niemal wszystkich młodych kierowców oraz zdecydowanej większości pasażerów. Z przekazem kampanii zetknęli się również dorośli Polacy – ponad połowa (54 proc.) z nich to osoby powyżej 15. roku życia. Kampania została oceniona przez młodych kierowców i pasażerów jako bardzo wiarygodna, realistyczna i przemawiająca do wyobraźni. Dwie na trzy osoby zwróciły uwagę na reklamę, która zarazem przekonała ich do częstszego zapinania pasów. Zmotywowała ona do używania pasów co drugą osobę, do tej pory z nich niekorzystajacych.

Co roku na polskich drogach ginie kilka tysięcy osób. Połowa z nich mogłaby żyć, gdyby zapięła pasy bezpieczeństwa. W czasie kolizji zabezpieczenie to redukuje niemal do zera ryzyko wypadnięcia z samochodu, obniża o blisko połowę liczbę obrażeń głowy i klatki piersiowej, o tyle samo zmniejsza ryzyko śmierci. Pasy bezpieczeństwa powinni również zapinać pasażerowie siedzący z tyłu. Są oni bowiem tak samo narażeni na poważne obrażenia w czasie wypadku, jak podróżujący na przednich siedzeniach. Ponadto podczas wypadku przy prędkości 70 km/h człowiek o wadze 50 kg, który jedzie z tyłu bez zapiętych pasów, uderza w osoby siedzące z przodu z siłą trzech ton, stanowiąc ogromne zagrożenie także dla ich życia i zdrowia.

– Bez wątpienia największym sukcesem tej akcji jest fakt, że reklama skutecznie pokazała młodym ludziom realność zagrożenia życia w czasie jazdy bez pasów bezpieczeństwa i przekonała do zachowań, które w oczach ich rówieśników są „nieatrakcyjne” lub „niepopularne”. Młodzi ludzie są bardzo podatni na wpływy własnego środowiska i niechętnie stosują się do nakazów i napomnień. Niezwykle istotna jest dla nich również wiarygodność przekazu. Dlatego wynik, jaki otrzymaliśmy w tej grupie, należy uznać za ogromny sukces kampanii – podsumowuje Anna Grzęda, menadżer projektu TNS OBOP.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, organizator akcji, zapowiedziała, że będzie ona powtarzana cykliczne, by utrwalić nawyk zapinania pasów przez wszystkich podróżujących, w każdej sytuacji. – Chcemy też przekonać tych, którzy jeszcze takiego zwyczaju nie mają. W kolejnych kampaniach będziemy zwracać uwagę na inne zagadnienia takie, jak: nadmierna prędkość, alkohol, widoczność, bezpieczne przewożenie dzieci czy bezpieczeństwo innych użytkowników dróg – powiedział Andrzej Grzegorczyk, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Na podstawie materiałów

TNS OBOP

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 4/2006