Logo Przewdonik Katolicki

Na wspólnej drodze

Hubert Kubica, Błażej Tobolski
Fot.

Pod hasłem: Na drodze ku Temu, który nadchodzi odbywał się w tym roku IX Dzień Judaizmu. Z tej okazji od 10 do 18 stycznia 2006 roku w Poznaniu zorganizowano koncerty, wystawy, prezentacje oraz spotkania modlitewne, dyskusyjne i taneczne. Do tegorocznego hasła przewodniego Dnia Judaizmu nawiązał abp Stanisław Gądecki w wykładzie, który wygłosił w piątek 13 stycznia w...

Pod hasłem: „Na drodze ku Temu, który nadchodzi” odbywał się w tym roku IX Dzień Judaizmu. Z tej okazji od 10 do 18 stycznia 2006 roku w Poznaniu zorganizowano koncerty, wystawy, prezentacje oraz spotkania modlitewne, dyskusyjne i taneczne.

Do tegorocznego hasła przewodniego Dnia Judaizmu nawiązał abp Stanisław Gądecki w wykładzie, który wygłosił w piątek 13 stycznia w Pałacu Działyńskich. Słowa te, wypowiedziane kiedyś przez kard. Ratzingera podkreślają, iż do Boga podążamy wspólną drogą. Sama historia wybrania Izraela i Boży plan zbawienia wszystkich narodów powinny nas łączyć, a nie dzielić.
– O tym przypominał już Sobór Watykański II w deklaracji „Nostra aetate”, którego naukę i zalecenia wprowadzamy w życie, także spotykając się tutaj razem – zwracał uwagę metropolita poznański. – Bowiem przez wiarę Abrahama została nawiązana więź z Bogiem, która potem rozlała się również na inne narody. Pomostem pomiędzy Żydami a innymi narodami jest także Jezus przynoszący przez swoją śmierć krzyżową pojednanie i wybawienie. Dzięki temu narody pogańskie zostały włączone w historię religijną Izraela, stały się ludem Bożym.
Drogę przygotowaną przez Boga, którą i my winniśmy podążać, opisuje św. Bernard z Clairvaux w komentarzu do „Pieśni nad Pieśniami”, którego fragment stanowił jak gdyby podsumowanie całego wykładu: „Jeśli pożądamy, aby Odkupiciel wrócił do miejsca, skąd się wywodził, ażeby zbawić Resztę Izraela, gałęzie nie powinny być niewdzięczne wobec korzenia ani synowie wobec swojej matki. Gałęzie nie walczą z korzeniami o soki, które od nich otrzymują ani też synowie z matką o mleko, które ona im daje. Niech Kościół wzywa wszystkich do wspólnego zbawienia, tak aby każdy miał w nim swój udział. [...] Przychodzi ono nie tylko w Zbawicielu, ale i w Oblubieńcu. Synagoga i Kościół nie będą już istnieć osobno, lecz stanowić w Nim jedno”. Choć korzenie i gałęzie mają różne drogi rozwoju, posiadają wspólny pień i cel, którym jest oczekiwanie na Tego, który nadchodzi – na Mesjasza.

W przestrzeni dialogu
W czwartek 12 stycznia odbyło się spotkanie z udziałem Joachima Russeka, dyrektora krakowskiej Fundacji „Judaica” i Michała Sobelmana, rzecznika prasowego Ambasady Izraela w Polsce. Prelegenci zastanawiali się, czy dialog polsko-żydowski toczony jest „w przestrzeni wolności”, czy może „w niewoli stereotypów”. Zdaniem Michała Sobelmana ciągle w naszych wzajemnych stosunkach jest zbyt wiele historycznych stereotypów, które trzeba przełamywać. Okazją do tego jest m.in. poznański Dzień Judaizmu. Z kolei dla Joachima Russeka, którego fundacja od wielu lat angażuje się w poprawę wzajemnych stosunków polsko-żydowskich, Polacy i Żydzi są sobą zainteresowani i trzeba dbać, aby to zainteresowanie nas wzajemnie wzbogacało.
– Wciąż wiemy o sobie bardzo mało. Proces wzajemnego poznawania był przez wiele lat zaniedbywany, musimy go więc teraz nadrobić. W stosunkach polsko-żydowskich potrzeba sporo chrześcijańskiego miłosierdzia – podkreślał Joachim Russek.

Sztuka, która łączy
Pośród spotkań wyznawców dwóch religii nie zabrakło też propozycji kulturalnych i kulinarnych (kto nie skosztował tradycyjnych potraw kuchni żydowskiej, może się tylko obejść smakiem!). Część „wspólnej drogi” pokonano tanecznym krokiem, do czego wszyscy chętni mogli przygotować się podczas warsztatów tańca żydowskiego.
Szczególne zainteresowanie wzbudził portret Jana Pawła II, zaprezentowany w dniu 13 stycznia przez Fundację Signum w Pałacu Działyńskich. Dzieło to, autorstwa Andrzeja Okińczyca, przedstawia fragment Ściany Płaczu z modlitwą, którą pozostawił tam na kartce Papież Jan Paweł II. W niezwykły sposób pobudza ono do refleksji nad podjętym przez niego wysiłkiem szukania wspólnej drogi dla wierzących w Jednego Boga – czy dalej nią podążymy...?
Mieliśmy również okazję obejrzeć wystawę malarstwa „O miłości i śmierci” Tovy Berliński, artystki z Jerozolimy.
Natomiast w niedzielę 15 stycznia w historycznym gmachu synagogi żydowskiej przy ulicy Wronieckiej odbył się performance „Alfabet”, misterium o charakterze słowno-muzycznym. Aktor Edward Linde-Lubaszenko przeczytał fragment tekstu „Krwi z nieba” Piotra Rawicza, który dotyczył m.in. 22 liter alfabetu hebrajskiego. W tym czasie świecące na symbolicznej zasłonie litery, jedna po drugiej, gasły.
Główne obchody IX Dnia Judaizmu, na które składało się sympozjum naukowe oraz nabożeństwo biblijne, miały miejsce we wtorek 17 stycznia. Relację z tych wydarzeń opublikujemy w kolejnym numerze „Przewodnika Katolickiego”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki