Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

PK, Bernadeta Kruszyk
Fot.

» Studenci i wykładowcy gnieźnieńskiego Kolegium Europejskiego zasiedli 10 stycznia do prawosławnej wieczerzy wigilijnej. Podczas spotkania można było nie tylko posmakować tradycyjnych bałkańskich potraw, ale także poznać zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe prawosławnych. Studenci dowiedzieli się również, na czym koncentruje się ich duchowe przygotowanie do świąt oraz jak...

» Studenci i wykładowcy gnieźnieńskiego Kolegium Europejskiego zasiedli 10 stycznia do prawosławnej wieczerzy wigilijnej. Podczas spotkania można było nie tylko posmakować tradycyjnych bałkańskich potraw, ale także poznać zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe prawosławnych. Studenci dowiedzieli się również, na czym koncentruje się ich duchowe przygotowanie do świąt oraz jak wyglądają odbywające się w cerkwiach nabożeństwa. W gnieźnieńskim Kolegium Europejskim pracuje wielu prawosławnych wykładowców. Uczelnia stawia na kontakty z krajami Europy Wschodniej i stara się, by studenci poznawali ich historię, kulturę i tradycję. W tym celu organizuje m.in. wymiany młodzieży. Jako jedna z niewielu w Polsce uczy także języka albańskiego i macedońskiego.

» To nie uczestnicy ubiegłorocznego spotkania młodych pod Bramą Rybą zatruli Jezioro Lednickie – ustaliła Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie. Ponieważ faktycznego sprawcy nie wykryto, dochodzenie w tej sprawie zostało umorzone. Przypomnijmy, iż w lipcu 2005 roku gnieźnieński Sanepid wykrył w Jeziorze Lednickim nadmierną ilość bakterii kałowych. Podejrzenie o popełnienie przestępstwa przez organizatorów odbywającego się tam miesiąc wcześniej spotkania młodych złożył zastępca redaktora naczelnego tygodnika ,,NIE”. Śledztwo jednak tego nie potwierdziło. Prokuratura orzekła, że podczas czerwcowego spotkania młodych zaplecze sanitarne było dobrze przygotowane (ustawiono m.in. 200 przenośnych toalet), a organizatorzy nie dopuścili się żadnych zaniedbań. Jak stwierdzono, źródeł zanieczyszczenia jeziora mogło być wiele.

» Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, przewodniczący Rady Miejskiej Jan Koziorowski oraz z ks. prał. Franciszek Resiak przyjęci zostali przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, któremu przekazali zaproszenie do odwiedzenia Inowrocławia w dniu 29 stycznia. Prymas będzie m.in. przewodniczył Mszy św. sprawowanej w intencji Inowrocławia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki