Logo Przewdonik Katolicki

Święta z Ubogimi

Sant’Egidio / Warszawa | 10.12.19r
fot. facebook.com/santegidio.warszawa

Bo rodzi się Bóg, staje się jednym z nas. Nie chcesz świata samotnych wysp? Zrób coś, by w te Święta ktoś nie był sam. Nic nie będzie za mało, wszystko cenne. To będą Święta naprawdę. Święta rodzinne! Nie będziesz pewien kto komu pomaga, bo najważniejsze stanie się objęcie! (tak o Sant’Egidio powiedział papież Franciszek!)

Wspólnoty Sant’Egidio w Polsce właśnie rozpoczęły przygotowania do Świąt z Ubogimi. Chętni do pomocy pilnie poszukiwani.

„Nie chcesz świata samotnych wysp? Zrób coś, by w te Święta ktoś nie był sam” – zachęcają organizatorzy wydarzenia w Warszawie. Dlaczego warto? Bo Święta z Ubogimi to szczególny wyraz solidarności z potrzebującymi. To coś więcej niż zwykły posiłek. To uroczyste spotkanie przyjaciół przy świątecznym stole. Tutaj każdy z ubogich traktowany jest jak VIP. Otrzymuje imienne zaproszenie, czeka na niego specjalnie przygotowane miejsce przy stole oraz serwowane przez kelnerów świąteczne potrawy. Pod choinką leży dopasowany do indywidualnych potrzeb gościa prezent. A w udekorowanej bożonarodzeniowo sali słychać śpiewane na żywo kolędy.

W bożonarodzeniowym obiedzie z warszawską Wspólnotą Sant’Egidio weźmie udział około 500 ubogich i bezdomnych osób. Jak co roku 25 grudnia w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie przy stole z potrzebującymi obecny będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

By przygotować świąteczny posiłek dla pół tysiąca osób, potrzebni są wolontariusze, którzy zaangażują się przed świętami, jak i osoby gotowe pomóc w dniu obiadu. Zadań do wykonania i form pomocy jest wiele. Liczy się każda para rąk i każda poświęcona godzina. Można m.in. wzbogacić świąteczne menu, kupić prezent, pomóc w przewiezieniu i ustawieniu stołów czy udekorowaniu sali, a także – już w Boże Narodzenie – włączyć się w pracę w kuchni, podawanie potraw, czy – wieczorem – w sprzątanie. Potrzebni są również muzycy i chórzyści, którzy wezmą udział w kolędowaniu. Osoby, które chciałyby się zaangażować, mogą poznać szczegóły podczas spotkań organizacyjnych. Do wyboru są następujące terminy: 9 grudnia (poniedziałek), godz. 19.00 Warszawski Uniwersytet Medyczny ul. Księcia Trojdena 2a, Centrum Dydaktyczne, sala CD140 (spotkanie dla studentów); 11 grudnia (środa), godz. 17.30, ul. Wspólna 61 lok. 103 (spotkanie dla studentów); 12 grudnia (czwartek), godz. 18.00, ul. Wspólna 61 lok. 103; 14 grudnia (sobota), godz. 17.00, Sanktuarium św. Andrzeja Boboli SJ, Rakowiecka 61 (Collegium Bobollanum, Aula Wielka); 17 grudnia (wtorek), godz. 18.00, Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, Al. KEN 101 (dolny kościół). Chęć pomocy można zadeklarować wysyłając e-mail na adres santegidio.waw@gmail.com lub wypełniając formularz na stronie www.santegidio.pl. Inicjatywę można wesprzeć również wpłacając środki na konto Fundacji Sant’Egidio Polska (nr konta 43 1750 0012 0000 0000 3519 5197 z tytułem UBODZY).

Poza tym warszawska Wspólnota Sant’Egidio w styczniu planuje już po raz trzeci obiad dla pracujących w Polsce Ukraińców, którzy nie mogą na Boże Narodzenie wrócić do swoich rodzin oraz kolędowanie w Domu Pomocy Społecznej na Solcu, którego mieszkańców odwiedza regularnie od kilku lat.

O pomoc w przygotowaniach do Świąt z Ubogimi apeluje również Wspólnota Sant’Egidio w Poznaniu, która 25 grudnia w sali przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Ratajach przygotowuje świąteczny obiad dla około 150 osób. Wsparcia potrzeba m.in. w przygotowaniu jedzenia na świąteczny stół oraz zakupie prezentów. Nowe rzeczy (bielizna męska, rękawiczki, szaliki, skarpety, plecaki oraz słodycze) można przynosić w poniedziałki i czwartki (do 16 grudnia ) w godz. 19:00-19:45 do kaplicy przy ul. Zielonej 2. Studenci z Poznania lub okolic, którzy chcą zostać wolontariuszami podczas obiadu, zaproszeni są na spotkania organizacyjne: 11 grudnia (środa) o 20.00 i 17 grudnia (wtorek) o 19.00 również do kaplicy przy ul. Zielonej 2. 
Szczegóły na stronie wydarzenia https://www.facebook.com/events/593424221393765/

Ponad osiemdziesięciu gości zaprasza do świątecznego stołu wspólnota w Chojnie, która wraz z kołem Caritas przy Parafii Świętej Trójcy organizuje 22 grudnia Wigilię z Ubogimi. Wcześniej, 20 grudnia zaplanowana jest wizyta z bożonarodzeniowymi upominkami dla ponad osiemdziesięciu mieszkańców DPS-u w Trzcińsku. W planie są też słodki poczęstunek i koncert kolęd. Będzie to już dwudzieste takie świąteczne spotkanie. Po raz pierwszy 6 stycznia odbędzie się z kolei obiad bożonarodzeniowy dla przyjaciół z działającej od tego roku w Chojnie Szkoły Języka i Kultury Polskiej. Spotkanie przygotowywane jest z myślą o mieszkających w Polsce Ukraińcach, którzy nie mogą wrócić na święta w rodzinne strony.

Świąteczne spotkanie odbędzie się również w Szczecinie. Podczas uroczystego obiadu przygotowywanego we współpracy z diecezjalną Caritas do stołu w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym zasiądzie 26 grudnia około 250 gości. Będzie im towarzyszył bp Henryk Wejman.

Bożonarodzeniowe obiady są owocem całorocznej regularnej działalności Wspólnot Sant’Egidio, skupiającej się na towarzyszeniu osobom ubogim. Cotygodniowe „kolacje na ulicy” to nie tylko okazja do przekazania potrzebującym pomocy materialnej, ale przede wszystkim czas nawiązywania bliższych relacji z ludźmi cierpiącymi z powodu samotności i wykluczenia. Podobnie jak odwiedziny w Domach Pomocy Społecznej, które są szansą na przezwyciężanie izolacji osób starszych. To z tego wspólnego przeżywania trudów i radości codzienności zrodziła się potrzeba wspólnego świętowania.

Tradycja bożonarodzeniowego obiadu powstała w Rzymie w 1982 roku i obecna jest we wspólnotach na całym świecie. W minionym roku do świątecznego stołu z Sant’Egidio zasiadło ponad 240 tys. gości w 77 krajach.

***

Wspólnota Sant’Egidio powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Wspólnota skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego.

Więcej informacji:

www.santegidio.pl 

Warszawa: https://www.facebook.com/events/437788020174825/

Poznań: https://www.facebook.com/events/593424221393765/

ar, Sant’Egidio / Warszawa

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki