Logo Przewdonik Katolicki

Zasiądźmy wspólnie przy wigilijnym stole

Błażej Tobolski
Fot.

Puste nakrycie zostawiane przy stole podczas wieczerzy wigilijnej to jedna z piękniejszych polskich tradycji. Może jednak warto w ten szczególny wieczór sprawić, aby nie pozostało ono tylko symbolem? A gdyby takich nakryć przygotować więcej?

 

Wówczas ten piękny gest przestaje być tylko symbolem – bliskich nam zmarłych, członków rodziny pozostających na emigracji czy po prostu nieoczekiwanego gościa, który może zapukać do drzwi. Wtedy wypełnia się on treścią – miłością. Są bowiem miejsca, gdzie ów gość jest naprawdę oczekiwany i gdzie dla nikogo nie zabraknie krzesła przy stole, nawet gdy przyjdzie kilkaset osób. Są też ludzie, którzy chętnie zaproszą ich do tego, aby zasiąść wspólnie do wigilii.

 

Stworzyć namiastkę domu

Jednym z takich miejsc, gdzie w wigilię każdy znajdzie gościnę, jest klasztor Braci Kapucynów w Krakowie. Tam już od wielu lat w ramach prowadzonego przez braci Dzieła Pomocy św. Ojca Pio przygotowuje się wieczerzę dla ludzi, o których Dzieło troszczy się na co dzień: ubogich, bezdomnych i będących w jakiejkolwiek potrzebie. – W Wigilię po południu w największej klasztornej sali ustawiamy stoły i krzesła dla ponad 200 osób, którym usługują bracia oraz wolontariusze z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Jest także choinka, dzielenie się opłatkiem i wspólne śpiewanie kolęd. Również potrawy wigilijne są tradycyjne. Wszystko po to, żeby stworzyć naszym gościom tego dnia jakąś namiastkę domu – opowiada Justyna Borkowska, pracownica Dzieła. Zanim jednak wszyscy zasiądą do stołu, przełożony zgromadzenia lub któryś z uczestników wigilii odczytuje fragment Pisma Świętego mówiący o narodzeniu Jezusa w Betlejem. – Później jest czas na to, aby po prostu pobyć ze sobą. Kto chce, przyłącza się do kolędowania, a każdy otrzymuje świąteczną paczkę. To już taka nasza krakowska świąteczna tradycja – zaznacza pani Justyna.

 

Nie chcą być sami
W sam wigilijny wieczór kolędy rozbrzmiewają też w domu poznańskiej Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”, gdzie we wspólnej wieczerzy, organizowanej już od 14 lat, bierze udział nawet do 250 osób. – Niektórzy wpadają tylko na chwilę, inni zostają trochę dłużej, ale dla każdego znajdzie się u nas miejsce przy stole i ciepły posiłek: pierogi, ryba smażona i w galarecie. Jak w wielu polskich domach – zaznacza Edward Skoryna, pracownik „Barki”. Jednocześnie zauważa, że w ostatnich latach zmienił się przekrój społeczny osób uczestniczących w wigilii. – Oprócz bezdomnych i ubogich coraz częściej gościmy także ludzi samotnych. Niekoniecznie są bardzo biedni, choć pewnie często nie stać ich na przygotowanie tradycyjnych dwunastu potraw. Nie chcą po prostu być sami, a nie mają do kogo pójść – opowiada pan Edward. Zapytany, jak dzieli tego wieczoru czas pomiędzy rodzinę a „Barkę”, przyznaje, że wymaga to pewnego wysiłku i dobrej organizacji. – Bywa, że wszyscy przychodzimy tu na wspólną wieczerzę i kolędowanie. Później jednak, już wieczorem, zdążamy na naszą rodzinną wigilię – podkreśla. Zapowiada też, że w przyszłym roku „Barka” będzie dysponowała nowymi budynkami, co oznacza jeszcze więcej miejsca przy wigilijnym stole i powrót do tradycji wspólnego spotkania także w dzień Bożego Narodzenia.
 
To nie jałmużna
Z kolei w niewielkim wielkopolskim miasteczku Sarnowa k. Rawicza do wspólnej wieczerzy zasiada się w niedzielę poprzedzającą Wigilię. – W naszej parafii właściwie nie ma osób, które nie miałyby z kim spożyć wieczerzy wigilijnej, bo każdy ma tu jakąś rodzinę. Jednak ludzie cieszą się na to wspólne świętowanie. Przez lata udało nam się przełamać też mentalność wielu tych, którzy uważają, że jak już organizuje się takie spotkanie, i to za darmo, to jest ono tylko dla biednych. A to przecież nie jałmużna, ale agapa: uczta miłości – wyjaśnia ks. Marian Grzegorowski, proboszcz tamtejszej parafii pw. św. Andrzeja Apostoła. Parafialna wigilia była jedną z pierwszych inicjatyw oddziału Akcji Katolickiej. Jej początki w 1997 r. były skromne, ale teraz środków na nią dostarczają organizowane w parafii festyny. W pobliskiej restauracji gromadzi się więc przeszło 200 osób. Zresztą, jak zaznacza proboszcz, bardzo wielu parafian jest również zaangażowanych w przygotowanie tego wieczoru, w czasie którego nie może zabraknąć łamania się opłatkiem, wspólnego kolędowania i jasełek w wykonaniu dzieci. – Ta wigilia bardzo jednoczy naszą społeczność – dodaje ks. Grzegorowski.
 
Ofiarować czas i obecność
W wigiliach przygotowywanych w rozmaitych salach czy nawet na rynkach wielkich miast nie frekwencja jest najistotniejsza, choć podawane przy tej okazji liczby pokazują skalę potrzeb, którym trzeba dziś zaradzić. I nie chodzi tu tylko o zaspokojenie głodu czy ciepły kąt, ale o czas i obecność ofiarowaną drugiemu człowiekowi. Taką wieczerzę dla kilkunastu czy kilkudziesięciu osób można zorganizować praktycznie wszędzie. Przykładem tego jest niewielka wiejska parafia pw. Narodzenia NMP w Kolniczkach k. Książa Wlkp. Wspólnie podjęta przez proboszcza, parafialny Caritas i grupę parafian inicjatywa zaowocowała tym, że od 10 lat starsi i samotni mieszkańcy należących do parafii wiosek mogą spotykać się przy wigilijnym stole. Uroczysty posiłek, modlitwa, składane sobie wzajemnie życzenia i śpiewane kolędy są w tym świątecznym czasie radością zarówno dla organizatorów, jak i uczestników. Na pewno też na długo pozostają w pamięci. I taka powinna być istota tych spotkań przy wigilijnym stole.
 
 

Tu miejsce znajdzie się dla każdego
Niektóre wieczerze wigilijne dla samotnych, ubogich i bezdomnych organizowane w wybranych miastach Polski:
 
Bydgoszcz
– Stary Rynek
22 grudnia, godz. 12.00
organizatorzy: Caritas Diecezji Bydgoskiej, Prezydent Miasta oraz bydgoscy restauratorzy i hotelarze;
– Bazylika św. Wincentego à Paulo przy Al. Ossolińskich 2
22 grudnia, godz. 14.00 i 16.00
organizatorzy: księża misjonarze ze Zgromadzenia św. Wincentego à Paulo wraz ze Stowarzyszeniem Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo;
– Dworzec PKP Bydgoszcz Leśna
24 grudnia, godz. 12.00
organizatorzy: parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego prowadzona przez księży misjonarzy ze Zgromadzenia św. Wincentego a Paulo, kolejarze i sponsorzy.
 
Trójmiasto
– Jadłodajnia Caritas przy ul. Niepodległości 778 w Sopocie
24 grudnia, godz. 9.00
organizatorzy: Caritas Archidiecezji Gdańskiej i restauratorzy Trójmiasta;
– Targ Węglowy w Gdańsku
24 grudnia, godz. 12.00
organizatorzy: Miasto Gdańsk, Polska Izba Gospodarcza Restauratorów i Hotelarzy oraz sponsorzy.
 
Gniezno
– Jadłodajnia Caritas przy ul. Wrzesińskiej 43
24 grudnia, godz. 18.00
organizatorzy: Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej przy współpracy z siostrami szarytkami.
 
Kraków
– Rynek Główny
23 grudnia, godz. 10.00−17.00
organizatorzy: restaurator i filantrop Jan Kościuszko, prezes zarządu Polskie Jadło SA;
– Klasztor Braci Kapucynów przy ul. Loretańskiej 11
24 grudnia, godz. 15.00–17.30
organizatorzy: Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzone przez kapucynów;
– Krużganki bazyliki oo. franciszkanów przy pl. Wszystkich Świętych 5
24 grudnia, godz. 14.30
organizatorzy: Caritas Archidiecezji Krakowskiej przy współpracy z oo. franciszkanami.
 
Poznań
– Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP), hala nr 1 (wejście od ul. Głogowskiej)
24 grudnia, godz. 10.30–13.00
organizator: Caritas Archidiecezji Poznańskiej przy współpracy z MTP, poznańskimi szkołami i zgromadzeniami prowadzącymi jadłodajnie;
– Dom Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka” przy ul. św. Wincentego 6/7
24 grudnia, godz. 17.30–20.30
organizator: Fundacja Pomocy Wzajemnej „Barka”.
 
Szczecin
– Dom Kultury „Słowianin” przy ul. Korzeniowskiego 2
20 grudnia, godz. 14.00
organizatorzy: Prezydent Szczecina, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Dom Kultury „Słowianin”, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Polski Czerwony Krzyż.
 
Warszawa
– Jadłodajnia Caritas św. Brata Alberta przy ul. Lubelskiej 30/32
24 grudnia, godz. 10.00
organizator: Caritas Archidiecezji Warszawsko-Praskiej.
 
Włocławek
– Siedziba Caritas przy ul. Gdańskiej 6
22 grudnia, godz. 18.00
organizatorzy: Caritas Diecezji Włocławskiej przy współpracy z siostrami albertynkami.
 
Wrocław
 – Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego przy ul. Katedralnej
24 grudnia, godz. 14.00
główny organizator: Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki