Logo Przewdonik Katolicki

Zajrzyj do kościoła Jezuitów

Marcin Jarzembowski
Fot.

W Bydgoszczy otwarto wystawę upamiętniającą założycieli Towarzystwa Jezusowego. Odbywa się ona w ramach roku jubileuszowego i jest poświęcona trzem jezuitom św. Ignacemu z Loyoli w 450. rocznicę jego śmierci oraz św. Franciszkowi Ksaweremu i bł. Piotrowi Fabrowi w 500. rocznicę ich urodzin. Ekspozycja obejmuje blisko sześćdziesiąt zdjęć z opisami, które umieszczono...

W Bydgoszczy otwarto wystawę upamiętniającą założycieli Towarzystwa Jezusowego. Odbywa się ona w ramach roku jubileuszowego i jest poświęcona trzem jezuitom – św. Ignacemu z Loyoli w 450. rocznicę jego śmierci oraz św. Franciszkowi Ksaweremu i bł. Piotrowi Fabrowi w 500. rocznicę ich urodzin.

Ekspozycja obejmuje blisko sześćdziesiąt zdjęć z opisami, które umieszczono na filarach w kościele św. Andrzeja Boboli. Jest to świątynia, którą opiekują się ojcowie jezuici.

Ciągłe przypominanie historii
Zachętą do wzięcia czynnego udziału w obchodach jubileuszu jest list przełożonych polskich prowincji. – Podkreślają oni, że św. Ignacy z Loyoli ukazuje wielkie znaczenie osobistego doświadczenia Pana Boga. Święty Franciszek Ksawery, jako patron misji katolickich, powinien przypominać nam o potrzebie głoszenia Dobrej Nowiny wszystkim ludziom, a w szczególności tym, którzy nie spotkali do tej pory Chrystusa. Bł. Piotr Faber ukazuje podstawowe wartości w relacjach międzyludzkich – przyznaje ojciec Bernard Gonska SJ.
Zdaniem proboszcza wystawa ma głęboki przekaz duchowy oraz edukacyjny. – Ukazuje ona charyzmat wielkich współzałożycieli zakonu, ich duchowość oraz miejsca działalności. Powinna jednak mieć przekład na naszą codzienność, a więc na relacje z bliźnimi, którzy często wymagają troski duchowej i materialnej – dodaje.

Zostało sporo czasu
Wystawa wzbudza duże zainteresowanie. Kościół znajduje się w centrum Bydgoszczy i jest otwarty przez cały dzień. – Cieszy nas widok osób, które wchodzą do świątyni i w skupieniu przybliżają sobie sylwetki pierwszych jezuitów – wyznaje ojciec Gonska. Ekspozycja w sposób szczególny będzie prezentowana dzieciom i młodzieży. – Będą do tego wykorzystane m.in. rekolekcje wielkopostne.
Z materiałami będzie się można zapoznawać aż do zakończenia roku jubileuszowego. Odbędzie się ono w Loyoli, 3 grudnia 2006 roku. W Polsce jubileusz rozpoczęto wspólną modlitwą 4 grudnia 2005 roku w sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie znajduje się ołtarz poświęcony św. Franciszkowi Ksaweremu.
Do Bydgoszczy jezuici przybyli już w 1616 roku. W 1638 roku swoje podwoje otworzył dla wiernych kościół jezuitów pw. Ignacego Loyoli, który stanął na Starym Rynku. Niemcy zburzyli świątynię w 1940 roku. Zakonnicy powrócili do grodu nad Brdą w 1946 roku.

Św. Franciszek Ksawery (1506-1552)
urodził się na zamku Xavier w Hiszpanii. Podczas studiów poznał Ignacego Loyolę i jako jeden z siedmiu pierwszych jezuitów w Paryżu złożył śluby zakonne. W 1537 roku przyjął święcenia kapłańskie. Wyjechał na misje do Portugalii, a następnie do Indii. W latach 1549-1551 głosił Ewangelię w Japonii, gdzie był pierwszym misjonarzem. Umarł samotnie 3 grudnia 1552 roku na wyspie Sancian, patrząc na upragniony ląd chiński, dokąd chciał podążyć z Dobrą Nowiną.

Św. Ignacy Loyola (1491-1556)
urodził się w szlacheckiej rodzinie na zamku Loyola w Hiszpanii. W latach młodości zaciągnął się do wojska – podczas jednej z bitew został ranny. W czasie powrotu do zdrowia czytał „Żywoty świętych”. Jak się później okazało, pod wpływem lektury swoje serce oddał całkowicie Bogu. Po generalnej spowiedzi spędził dwa lata w samotności – wtedy napisał swoje „Ćwiczenia duchowne”. Podczas studiów w Paryżu skupił wokół siebie grupę osób – stała się ona zalążkiem Towarzystwa Jezusowego. Papież Paweł III zatwierdził Towarzystwo w 1540 roku. Ignacy był jego generałem przez 15 lat. Zmarł 31 lipca 1556 roku.

Bł. Piotr Faber (1506-1546)
urodził się w Le Villaret niedaleko Genewy. Był pierwszym jezuitą na ziemiach niemieckich. Wypełniając zadania swojej posługi, zwiedził niemal pół Europy. Zmarł w wieku czterdziestu lat – 1 sierpnia 1546 roku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki