Logo Przewdonik Katolicki

Rekolekcje na salonach

Marcin Makohoński
Fot.

Trudno dokładnie zliczyć, ile różnych grup, a także osób indywidualnych gościło dotąd w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie. Od niespełna dwóch lat obiekt jest głównym miejscem spotkań formacyjnych dla ruchów i stowarzyszeń katolickich działających na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. I chociaż w styczniu ruch jest tu raczej znikomy, to już w następnych miesiącach...

Trudno dokładnie zliczyć, ile różnych grup, a także osób indywidualnych gościło dotąd w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie. Od niespełna dwóch lat obiekt jest głównym miejscem spotkań formacyjnych dla ruchów i stowarzyszeń katolickich działających na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. I chociaż w styczniu ruch jest tu raczej znikomy, to już w następnych miesiącach do Rościnna przybywać będą licznie różne wspólnoty na swoje rekolekcje i dni skupienia. – Nie ma tygodnia, abyśmy kogoś nie gościli – mówią z uśmiechem pracownicy ośrodka.

Rościnno położone jest zaledwie dwa kilometry od miejscowości Skoki, na uboczu trasy wiodącej z Wągrowca do Poznania. Najstarszy pisemny ślad mówiący o tej niedużej wsi pochodzi z początków XIII wieku i znajduje się w materiałach historycznych związanych z opactwem cystersów w Łeknie. Kolejne wzmianki zamieszczone są w kronice Jana Długosza powstałej około 1480 roku. Majątek w Rościnnie – gdyż tak dawniej nazywano dzisiejszy zespół pałacowy – miał wielu właścicieli. Po II rozbiorze Polski w 1793 roku gospodarowali tam Prusacy. W 1860 roku wybudowany został neoklasycystyczny pałac. Cały folwark liczył wówczas około 600 hektarów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, właścicielem folwarku został inż. Jan Gąsiorowski, a parę lat później ks. Kazimierz Maliński, który w 1926 roku przekazał majątek na własność arcybiskupowi gnieźnieńskiemu i poznańskiemu (w ramach archidiecezji poznańskiej).

Od folwarku do hotelu
Pałac i jego niezwykłe otoczenie bardzo szybko stały się ulubionym miejscem skupienia i wypoczynku dla kleryków Wyższego Seminarium Arcybiskupiego w Poznaniu oraz kapłanów diecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej. Dom w Rościnnie odwiedzał często kardynał August Hlond, który w latach 1926-1946 był arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim. W czasie okupacji Dom Rekolekcyjny zamieniono na obóz letni i szkołę dla młodzieży niemieckiej. Po zakończeniu działań wojennych obiekt został zwrócony prawowitemu właścicielowi.
Czas rządów komunistycznych w Polsce, a więc i programowej walki z Kościołem, to smutna karta w historii Domu Rekolekcyjnego w Rościnnie. Przymusowe upaństwowienia dużych majątków ziemskich dotknęły również ten ośrodek i połączony z nim kompleks ziemski. Dzięki usilnym staraniom ks. Rhodego, ówczesnego dyrektora Domu, udało się zachować pałac z przyległym gruntem i parkiem. Kościół musiał jednak zrzec się prawa własności do blisko 131 hektarów lasu. Mimo tych represyjnych działań Dom tętnił życiem. Podobnie jak przed wojną, zjeżdżali tu klerycy i księża. Często odpoczywał tu abp Antoni Baraniak, a na stałe zamieszkiwało kilku księży seniorów. W pałacu urządzano kolonie letnie dla dzieci. Na parterze budynku wydzielono pomieszczenie, które zaadaptowano na kaplicę.

„Program działania”
Do 1997 roku w Domu Rekolekcyjnym posługiwały siostry elżbietanki. Z ich pomocą Dom rozwinął gospodarstwo rolne. Na przynależących do pałacu ziemiach uprawiano zboża, warzywa i owoce, a w budynkach gospodarczych hodowano trzodę chlewną, krowy, konie i drób.
Ważnym momentem w historii rościńskiego pałacu była decyzja abp. Jerzego Stroby o gruntownej modernizacji obiektu. Prace rozpoczęto w 1978 roku, a ich prowadzenie powierzono ks. Stanisławowi Kałce. Późnoklasycystyczny pałac wyposażono w nową instalację sanitarną, wydzielono pokoje, łazienki, salę konferencyjną i telewizyjną. Cały obiekt został powiększony przez dobudowanie lewego skrzydła pałacu. Plany modernizacji objęły również pobliski budynek gospodarczy, na fundamentach którego zbudowano nieduży hotel rekolekcyjny. W listopadzie 1984 roku nastąpiło poświęcenie i uroczyste otwarcie Archidiecezjalnego Domu Rekolekcyjnego.

W nowych granicach
W marcu 2004 roku, po zmianie granic administracyjnych archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej, Dom Rekolekcyjny w Rościnnie został włączony do archidiecezji gnieźnieńskiej. Jego dyrektorem został ks. dr Tomasz Trzaskawka. Obecnie Dom Rekolekcyjny składa się z dwóch budynków: pałacu i małego hoteliku. Mieści się w nich 30 pokoi, kaplica, stołówka, sale – konferencyjna i telewizyjna. Łącznie 90 miejsc noclegowych.
– Dom Rekolekcyjny w Rościnnie jest ośrodkiem o charakterze formacyjno-wypoczynkowym – mówi ks. Tomasz Trzaskawka. – Funkcjonuje przez cały rok, goszcząc członków ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz różne inne grupy środowiskowe czy zawodowe, głównie z terenu archidiecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej. Swoje coroczne rekolekcje i dni skupienia organizuje w Rościnnie między innymi Akcja Katolicka i Towarzystwo św. Wojciecha. Gościmy bardzo liczne wspólnoty neokatechumanalne, grupy prowadzone przez wspólnoty zakonne, dzieci w ramach wakacji, ministrantów, młodzież na rekolekcjach powołaniowych, studentów, katechetów, wspólnoty z Domowego Kościoła i Arki, nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii, zorganizowane grupy osób niepełnosprawnych i chorych, pracowników uniwersyteckich i służby zdrowia, grupy Anonimowych Alkoholików, kluby seniora, a także gości z zagranicy. Dom staje się także coraz ważniejszym ośrodkiem formacji kapłanów. Wielkim atutem naszego Domu jest z pewnością jego kameralny i rodzinny charakter, piękna i spokojna okolica oraz unikatowy na skalę całego regionu park – mówi ks. dyrektor.
Założony w połowie XIX wieku park to wspaniała „kolekcja” ponad dziewięćdziesięciu gatunków krzewów i drzew. Obwód wiekowych buków i dębów, prawdziwych pomników przyrody, przekracza nierzadko trzy i pół metra. Wszystkie są spisane i skatalogowane. Podobnie jest z 24 gatunkami ptaków, które zamieszkują ten liczący 7 hektarów „mały rezerwat przyrody”. W parku znajduje się również ołtarz polowy, ułożony z ogromnych głazów oraz Droga krzyżowa.

A w 2006 roku...
Minione dwa lata były dla Archidiecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Rościnnie szczególnie pracowite. Zarówno pałac, jak i budynki gospodarcze poddano pracom remontowym i konserwatorskim. Jak przyznaje ks. dr Tomasz Trzaskawka, również obecny rok zapowiada się pod znakiem remontów. Podjęte zostaną także nowe inicjatywy związane z promocją ośrodka. – W przygotowaniu jest już strona internetowa reklamująca Dom Rekolekcyjny i dająca pełen pakiet informacji o jego działalności – tłumaczy ks. dyrektor. – Powstać ma również ścieżka dydaktyczna, wykorzystująca bogactwo gatunków fauny i flory miejscowego parku. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostanie wybudowany obok Domu Rekolekcyjnego kompleks boisk sportowych. Do odwiedzenia Rościnna chcielibyśmy zachęcić miłośników wycieczek, odwiedzających m.in. pobliską Puszczę Zielonkę, Lednicę, Szlak Cysterski i Szlak Kościołów Drewnianych. W sposób szczególny zapraszamy jednak tych wszystkich, którzy w ciszy i skupieniu pragną oder-wać się od otaczającej ich codzienności. Tych wszystkich, którzy chcą nabrać sił i wewnętrznie się umocnić. Tych, którzy poprzez przebywanie we wspólnocie chcą zakosztować ciepła i serdeczności – mówi z uśmiechem ks. Trzaskawka.
Adres:

Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny w Rościnnie,
Rościnno 1, 62-085 Skoki
tel. 061 812 40 51 (centrala)
tel./fax 061 892 51 48 (dyrektor)
tel. kom. 603 037 012 (dyrektor)

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki