Logo Przewdonik Katolicki

Śmierć pustynnego bogacza

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Szejch Dżabir al-Ahmad al-Dżabir as-Sabah, trzynasty z kolei władca Kuwejtu, z dynastii as-Sabah, zmarł w wieku 77 lat, po 28 latach panowania. Rząd ogłosił w całym kraju 40-dniową żałobę. Przez najbliższe trzy dni zamknięte będą wszelkie urzędy państwowe. Kuwejt jest dziś jednym z najbogatszych państw świata. W XX wieku okazało się, że to niewielkie państwo (obecnie 2,2...

Szejch Dżabir al-Ahmad al-Dżabir as-Sabah, trzynasty z kolei władca Kuwejtu, z dynastii as-Sabah, zmarł w wieku 77 lat, po 28 latach panowania. Rząd ogłosił w całym kraju 40-dniową żałobę. Przez najbliższe trzy dni zamknięte będą wszelkie urzędy państwowe.
Kuwejt jest dziś jednym z najbogatszych państw świata. W XX wieku okazało się, że to niewielkie państwo (obecnie 2,2 mln mieszkańców) leży na olbrzymich złożach ropy naftowej, stanowiących jedną dziesiątą wszelkich zasobów tego surowca na naszym globie. To właśnie gigantyczne dochody z ropy pozwoliły zmarłemu szejkowi zapewnić swym poddanym bardzo wysoką stopę życiową, jedną z najwyższych w świecie.
Emir był bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, zarówno przed iracką inwazją na Kuwejt w 1990 roku, jak i po oswobodzeniu jego kraju przez USA i koalicję antyiracką w niespełna rok później. Tron po zmarłym władcy ma objąć jego daleki kuzyn, 76-letni szejch Saad al-Abdulla as-Sabah.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki