w Europejskim Spotkaniu Młodych, które odbyło się w dniach 28.12.2005-1.01.2006 roku w Mediolanie. Pielgrzymi wyruszyli z Gniezna, Mogilna i Inowrocławia, a nad koordynacją przygotowań czuwał ks. Radosław Orchowicz, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.
Na szlak kolejnego etapu Pielgrzymki zaufania przez...
Około 150 młodych ludzi z archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczyło
w Europejskim Spotkaniu Młodych, które odbyło się w dniach 28.12.2005-1.01.2006 roku w Mediolanie. Pielgrzymi wyruszyli z Gniezna, Mogilna i Inowrocławia, a nad koordynacją przygotowań czuwał ks. Radosław Orchowicz, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.
Na szlak kolejnego etapu „Pielgrzymki zaufania przez ziemię” wyruszyliśmy nad ranem, 27 grudnia 2005 roku, by po trwającej dobę podróży dotrzeć wreszcie do Mediolanu, stolicy regionu Lombardia. W tegorocznym spotkaniu wzięło udział około 50 tys. pątników (w tym ok. 10 tys. z Polski). Było to zatem spotkanie dosyć kameralne, jeśli uwzględnić fakt, że w latach minionych gromadziło się na nim około 80 tys. młodych, a liczba ta potrafiła sięgać nawet do 120 tys. uczestników.
Nieobecna obecność
W Mediolanie spotkaliśmy się z ogromną życzliwością i gościnnością. Wielu młodych z naszej diecezji, ze względu na wczesne przybycie, skierowanych zostało do parafii leżących poza miastem. Tym, którzy mieli więcej szczęścia, podróż zajmowała 20 minut, tym zaś, którzy mieli go mniej, nawet godzinę. Wszystkie niewygody rekompensowało jednak wspaniałe przyjęcie przez Lombardczyków, którzy otwierali dla młodych drzwi swoich serc i domów.
„Dzisiaj rozpoczyna się pierwsze europejskie spotkanie bez brata Rogera (...) – mówił brat Aloise, nowy przeor Wspólnoty z Taizé, podczas pierwszej modlitwy wieczornej. – Nagła śmierć brata Rogera była dla naszej Wspólnoty bardzo bolesnym przeżyciem. (...) Ta tragiczna śmierć pozostaje dla nas tajemnicą. Brat Roger często zadawał pytanie: „dlaczego muszą cierpieć niewinni?” I oto sam dołączył do grona tych, dotkniętych cierpieniem, dla którego nie znajdujemy wytłumaczenia”. Pozostawił po sobie puste miejsce, którego „tezeńczykom” nikt nie zdoła wypełnić. A jednak w Mediolanie czuło się jego obecność, bo on mimo wszystko żyje w założonej przez siebie wspólnocie i jej duchowości.
Poznać i poczuć Mediolan
Jak co roku, młodzi ludzie trzykrotnie w ciągu dnia gromadzili się na wspólnych modlitwach – rano w parafiach, a po południu i wieczorem w halach targowych „Fiera di Milano”. W trakcie naszego pobytu w Mediolanie mieliśmy też okazję poznać życie i działalność apostolską podejmujących nas wspólnot chrześcijańskich, a także zwiedzać i odkrywać to niezwykłe, starożytne miasto, z jego zabytkami i chrześcijańską tradycją. Głębokim przeżyciem duchowym było dla wielu z nas nawiedzenie katedry Il Duomo, wraz ze znajdującymi się w jej podziemiach reliktami baptysterium z IV w., w którym św. Ambroży, biskup Mediolanu, ochrzcił św. Augustyna, czy też – równie starej co katedralna chrzcielnica – bazyliki św. Ambrożego z grobem Patrona Mediolanu.
Dni biegły bardzo szybko bo... 5 dni to wiele i zarazem niezbyt dużo. Zwłaszcza, jeśli spędza się je tak bardzo intensywnie. Wiele czasu poświęciliśmy modlitwie. Ubogacające były zwłaszcza wieczorne medytacje, kończące się często adoracją ikony krzyża.
Europejskie Spotkania Młodych są dla wielu z nas czasem „ładowania duchowych akumulatorów”. To zawsze czas bardzo szczególny. I gdy się kończy (a wszystko, co miłe – jak wiadomo – kończy się szybko i zawsze za wcześnie!), tak bardzo chciałoby się zostać choćby jeszcze trochę. Ale musieliśmy przecież wrócić do naszych domów. Pociesza nas jednak myśl, że za rok wyruszymy znów – tym razem do Zagrzebia, stolicy Chorwacji.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













