Logo Przewdonik Katolicki

Dobry wynik

Marcin Jarzembowski
Fot.

Prawie 45 proc. wiernych z terenu diecezji bydgoskiej uczestniczy w niedzielę we Mszy Świętej. W porównaniu z ubiegłym rokiem zanotowano niewielki spadek. Wtedy do kościoła chodziło 46 proc. mieszkańców. W tym przypadku mówimy o tendencji spadkowej, która mieści się jednak w granicach błędu statystycznego przyznaje ks. dr Mariusz Kuciński, rzecznik biskupa bydgoskiego. Z...

Prawie 45 proc. wiernych z terenu diecezji bydgoskiej uczestniczy w niedzielę we Mszy Świętej. W porównaniu z ubiegłym rokiem zanotowano niewielki spadek. Wtedy do kościoła chodziło 46 proc. mieszkańców.

W tym przypadku mówimy o tendencji spadkowej, która mieści się jednak w granicach błędu statystycznego – przyznaje ks. dr Mariusz Kuciński, rzecznik biskupa bydgoskiego. Z przeprowadzonego liczenia wynika również, że wzrosła liczba przystępujących do Komunii Świętej. Wynosi ona obecnie 16,8 proc. – Widać, że ci, którzy chodzą do kościoła, są bardziej ze sobą skonsolidowani i utożsamiają się z wiarą. I to jest bardzo pozytywny aspekt tych badań. Na pewno nie chcemy, aby mniej wiernych przychodziło do świątyń – dodaje ks. Kuciński.
Średnia nie oddaje jednak całego obrazu badań. – Bydgoszcz stanowi większość terenu młodej diecezji. Cieszy nas to, że w mieście jest wiele parafii, gdzie na Eucharystię uczęszcza 40, a nawet 60 proc. Z kolei na wsi są takie wspólnoty, gdzie uczęszcza nawet 80 proc. wiernych. Są i takie miejsca, gdzie tylko 30 proc. – kończy rzecznik biskupa.
Diecezja bydgoska istnieje niespełna dwa lata. W jej skład wchodzi 15 dekanatów, a liczba wiernych sięga 594 tysięcy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki