Logo Przewdonik Katolicki

Dobiega pierwszy rok istnienia diecezji bydgoskiej

Marcin Jarzembowski
Fot.

Rozmowa z ks. dr. Lechem Bilickim, kanclerzem Kurii Diecezji Bydgoskiej Papież Jan Paweł II ogłosił 24 lutego 2004 roku powstanie nowej diecezji. Jej początek związano z datą 25 marca, czyli uroczystością Zwiastowania Pańskiego. Mija rok od tych historycznych wydarzeń. Warto przy tej okazji dokonać pewnego oglądu diecezji bydgoskiej. Mówi się, że cyfry są "suche", jednak trzeba...

Rozmowa z ks. dr. Lechem Bilickim, kanclerzem Kurii Diecezji BydgoskiejPapież Jan Paweł II ogłosił 24 lutego 2004 roku powstanie nowej diecezji. Jej początek związano z datą 25 marca, czyli uroczystością Zwiastowania Pańskiego. Mija rok od tych historycznych wydarzeń. Warto przy tej okazji dokonać pewnego oglądu diecezji bydgoskiej. Mówi się, że cyfry są "suche", jednak trzeba po nie sięgać, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy bliżej poznać daną rzeczywistość.
- Utworzona z parafii diecezji pelplińskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej diecezja bydgoska rozciąga się na terenie liczącym ok. 5200 km kw. Zamieszkuje ją ok. 590 tysięcy osób, z czego 73,4 proc. to mieszkańcy miast. Największym z nich jest Bydgoszcz, której wierni stanowią 61 proc. ludności całej diecezji. To niezwykle istotna okoliczność, rzutująca w dużym stopniu na charakter duszpasterskiej działalności. Nowa diecezja została podzielona na 15 dekanatów: Bydgoszcz I - Północ, Bydgoszcz II - Śródmieście, Bydgoszcz III - Południe, Bydgoszcz IV - Wyżyny, Bydgoszcz V - Fordon, Nakło, Szubin, Kcynia, Wysoka, Osielsko, Sępólno Krajeńskie, Mrocza, Łobżenica, Wyrzysk i Złotów. Na jej terenie aktualnie erygowanych jest 145 parafii, z czego 39 to parafie typowo miejskie, 24 to parafie miejsko-wiejskie, a 82 to parafie wiejskie. Biorąc pod uwagę wielkość parafii, największą jest parafia pw. Świętych Polskich Braci Męczenników (25 900 wiernych), a najmniejszą - parafia pw. św. Jakuba w Bługowie licząca 305 mieszkańców. Powyższa tabela ukazuje w liczbach i przedziałach ilościowych strukturę diecezji:

Ilu kapłanów i ile osób zakonnych posługuje na terenie diecezji?
- Duszpasterska praca podejmowana jest przez 383 kapłanów, z czego: 279 to księża inkardynowani do diecezji bydgoskiej, 87 to kapłani przynależący do zgromadzeń zakonnych i 17 to rezydenci należący do innych diecezji. Męskich zgromadzeń zakonnych na terenie diecezji jest dziewięć: pallotyni, jezuici, salezjanie, michalici, misjonarze św. Wincentego ŕ Paulo, misjonarze Świętej Rodziny, kapucyni, chrystusowcy, duchacze. Żeńskich jest 14: klaryski, elżbietanki, albertynki, nazaretanki, urszulanki, szarytki, służebniczki dębickie, służebniczki pleszewskie, marianki, pasterki, siostry szensztackie, franciszkanki, werbistki, karmelitanki.

Trwający w Kościele Rok Eucharystii zachęca do tego, aby spojrzeć na to, jak kształtuje się życie eucharystyczne w diecezji.
- W badaniu praktyk religijnych, podejmowanym przez socjologów religii w odniesieniu do Eucharystii, zwraca się uwagę na trzy wskaźniki: udział w niedzielnej Mszy św. (dominicantes), spełnianie obowiązku przyjęcia Komunii św. w okresie wielkanocnym (paschantes) i przystępowanie do Komunii św. przez uczestniczących w niedzielnej Mszy św. (communicantes). Według sprawozdania rocznego, jakie przygotowują duszpasterze z poszczególnych parafii, wynika, że ok. 80 proc. wiernych spełnia obowiązek Komunii św. wielkanocnej. Nieco dokładniej można podać liczbę uczestniczących we Mszy św. niedzielnej i przystępujących wówczas do Komunii Świętej. Każdego roku następuje powszechne liczenie w parafiach całej Polski. Przeprowadzone jesienią ubiegłego roku w parafiach diecezji bydgoskiej daje pewien obraz, który nieco inaczej przedstawia się w liczbach bezwzględnych, a inaczej wówczas, gdy uwzględnia się proporcje. Mając to na uwadze, można wskazać, że gdy chodzi o dominicantes, to w 76 parafiach liczba uczestniczących nie przekroczyła 1000 osób. Najwięcej wiernych zgromadziło się na niedzielnej Eucharystii w parafii pw. św. Wincentego ŕ Paulo w Bydgoszczy - 8728. Na dalszej pozycji plasują się parafianie z bydgoskich Wyżyn - parafia Świętych Polskich Braci Męczenników - 7852 wiernych i parafia pw. Chrystusa Króla - 6227 uczestników. Najmniejsza liczba uczestników zgromadziła się w Pęperzynie - 128 i we Władysławowie - 130. Oczywiście, liczby te nie oddają obrazu danych parafii, gdyż należy zawsze brać pod uwagę ich wielkość. Stąd lepszym wyznacznikiem wydaje się być procentowy udział, chociaż i on czasami zawodzi, zwłaszcza w parafiach, które tradycyjnie przyciągają wiernych z innych wspólnot ze względu na charakter, na przykład sanktuarium maryjne w Górce Klasztornej, gdzie we Mszy św. niedzielnej uczestniczyło więcej osób aniżeli wynosi liczba parafian. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że przeciętna liczba dominicantes dla diecezji wynosi blisko 50 proc. zobowiązanych. Nieco dokładniejszy obraz pobożności eucharystycznej uzyskujemy wówczas, gdy patrzymy na wskaźnik communicantes. Z obliczeń wynika, że przewodzą w tym względzie parafie: Chojna (90 proc.), Sławianowo (77,7 proc.), Włóki (65,2 proc.), Maksymilianowo (64,8 proc.) i Nieżychowo (62,7 proc.). Średnia dla całej diecezji waha się w granicach 35-40 proc.

O żywotności danej wspólnoty kościelnej świadczy także liczba powołań kapłańskich. Jak ona kształtuje się w diecezji bydgoskiej?
- Cieszy fakt, że diecezja ma już w pierwszym roku istnienia własne seminarium duchowne. Aktualnie przygotowuje się w nim do kapłaństwa 58 kandydatów. Oby dobry Bóg zwiększył liczbę tych, którzy pójdą za głosem powołania, bo także w Kościele bydgoskim "żniwo wielkie, a robotników wciąż mało".

Zbliżamy się do obchodów rocznicowych. Jak będą one wyglądały?
- 25 marca przypada w tym roku w Wielki Piątek. Stąd oficjalne obchody przeniesione będą na niedzielę 3 kwietnia. Myślę, że poszczególne parafie same wypracują, w jaki sposób podziękować Panu Bogu za dar diecezji bydgoskiej. Centralna uroczystość odbędzie się o godzinie 18 w katedrze. Przybędą księża dziekani, mamy nadzieję, że także przedstawiciele różnych wspólnot parafialnych, by w czasie Eucharystii pod przewodnictwem pierwszego Biskupa Ordynariusza wyśpiewać radosne "Te Deum…". W programie przewidziany jest także uroczysty koncert i premiera utworu muzycznego skomponowanego specjalnie na tę okoliczność. Zapraszamy zatem wszystkich do świętowania tej doniosłej rocznicy.

Rozmawiał

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki