Logo Przewdonik Katolicki

Farne świętowanie

Adam Suwart, PK
Fot.

Zgodnie z coraz popularniejszą tradycją, już po raz siódmy, 24 lipca na dziedzińcu d. Kolegium Jezuickiego, a dziś Urzędu Miasta Poznania, odbył się Festyn Farny "Warkocz Magdaleny". Świętowanie poprzedziła uroczysta Msza św. odpustowa w poznańskiej farze. Patronką parafii jest święta Maria Magdalena. Maria wraz z Maryją, Matką Chrystusa i św. Janem była świadkiem ostatnich...

Zgodnie z coraz popularniejszą tradycją, już po raz siódmy, 24 lipca na dziedzińcu d. Kolegium Jezuickiego, a dziś Urzędu Miasta Poznania, odbył się Festyn Farny "Warkocz Magdaleny". Świętowanie poprzedziła uroczysta Msza św. odpustowa w poznańskiej farze. Patronką parafii jest święta Maria Magdalena.Maria wraz z Maryją, Matką Chrystusa i św. Janem była świadkiem ostatnich chwil na krzyżu Syna Bożego. Zwana jest Magdaleną od miasta Magdali w Galilei. W czasie publicznej działalności Chrystusa szła za Nim wraz z innymi pobożnymi niewiastami.
Święto Marii Magdaleny katolicy wszystkich obrządków obchodzą w tym samym dniu, 22 lipca. Najpiękniejszym wydarzeniem w życiu Marii Magdaleny było ukazanie się Zmartwychwstałego Chrystusa w poranek wielkanocny.
Kult św. Marii Magdaleny jest powszechny w Kościele od pierwszych wieków. Obecny był też w Poznaniu, gdzie w XIII wieku główna świątynia miasta - monumentalna gotycka fara, zajmująca niegdyś cały dzisiejszy plac Kolegiacki - otrzymała ją za patronkę.
Podczas tegorocznego Festynu Farnego, zorganizowanego m.in. przez Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary i parafię farną, można było uczestniczyć w licznych atrakcjach. Rozegrano konkursy - na najdłuższy warkocz i najdłuższe zadęcie w organową piszczałkę. Można też było obejrzeć najcenniejsze skarby barokowej świątyni farnej, wysłuchać brzmienia zabytkowych organów Ladegasta, zwiedzić mroczne podziemia świątyni i pełne tajemnic strychy. Te i wiele innych atrakcji zamknął koncert muzyki w wykonaniu New Musette Quartet Wiesława Prządki.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki