Logo Przewdonik Katolicki

Dach na blachę

Magdalena Rak
Fot.

Blachodachówki to coraz popularniejsze pokrycie dachowe, nie tylko z racji niższych w porównaniu z dachówką ceramiczną kosztów, ale i z powodu swojej funkcjonalności. Jedną z podstawowych zalet dachów krytych blachą jest ich lekkość. Samo pokrycie waży od kilkunastu do około dziesięciu razy mniej niż tradycyjna dachówka ceramiczna. W nowych budynkach oznacza to możliwość zaprojektowania...

Blachodachówki to coraz popularniejsze pokrycie dachowe, nie tylko z racji niższych w porównaniu z dachówką ceramiczną kosztów, ale i z powodu swojej funkcjonalności.Jedną z podstawowych zalet dachów krytych blachą jest ich lekkość. Samo pokrycie waży od kilkunastu do około dziesięciu razy mniej niż tradycyjna dachówka ceramiczna. W nowych budynkach oznacza to możliwość zaprojektowania konstrukcji dachu o mniejszej nośności, a więc wymagającej mniejszego zużycia drewna. W remontowanych pozwala na pokrycie dachu, którego konstrukcja została już nieco osłabiona upływem czasu. W obu przypadkach korzyścią dla inwestora jest mniejsza pracochłonność przy zastosowaniu takiego pokrycia, a także niższy koszt transportu na plac budowy.

Nie zawsze tania


Blaszany dach jednak nie musi być automatycznie dachem tanim. Najbardziej luksusowym metalem stosowanym jako pokrycie jest miedź. Jej trwałość ocenia się na kilkaset lat, ale cena sprawia, że jest to materiał zdecydowanie ekskluzywny. Podobnie rzecz się ma z pokryciami dachowymi wykonanymi z aluminium. Dachy pokryte tymi materiałami są trwałe, lekkie, niezwykle efektowne i nie wymagają konserwacji. Z racji kosztów jednak indywidualni inwestorzy rzadko decydują się, by pokryć nimi całe dachy. Częściej wykańczają w ten sposób tylko elementy szczególnie wyeksponowane lub jedynie montują miedziane bądź aluminiowe rynny, itp. O ile w przypadku miedzi dach można pokrywać blachą w arkuszach, bądź też blachodachówką, o tyle aluminium występuje jedynie w tej drugiej postaci. We wszystkich jednak przypadkach koszt pokrycia w ten sposób 1 m kw. dachu przekracza 100 zł.
Zupełnie inaczej ma się rzecz z blachodachówką produkowaną w oparciu o blachę stalową. Jej zaletą jest nie tylko niski koszt montażu, ale i relatywnie niska cena nominalna. Sposób obróbki blachy niweluje jej podstawowe mankamenty, a więc zmieniającą się pod wpływem temperatury objętość i brak odporności na korozję. Podstawowym zabiegiem, jakiemu blacha jest poddawana, to jej profilowanie, które sprawia, że powierzchnia jest bardziej sprężysta, więc i bardziej odporna na odkształcenia pod wpływem temperatury, a także działanie wiatru. Kolejne działania to powlekanie stalowego rdzenia np. cynkiem, ale też różnego rodzaju lakierami czy powłokami opartymi na tworzywach sztucznych. Dzięki nim pokrycie dachowe z blachy jest odporne na działanie czynników atmosferycznych, ale także na uszkodzenia mechaniczne. Blachodachówki są dostępne w niemal wszystkich kolorach. Często do złudzenia przypominają dachówkę ceramiczną, będąc od niej jednocześnie znacznie tańsze, biorąc pod uwagę cenę samego materiału, jak i koszt montażu dachu.
Jakkolwiek blachodachówkę można zastosować wszędzie tam, gdzie zaprojektowano cięższe pokrycia np. dachówkę ceramiczną czy cementową, największe zyski osiąga się, przewidując ten materiał już na etapie projektu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki