Logo Przewdonik Katolicki

Stanęła na rynku lokomotywa...

Marcin Makohoński
Fot.

Od trzech lat uroczystościom patronalnym ku czci św. Jakuba, patrona Murowanej Gośliny oraz miejscowej parafii farnej, towarzyszy niezwykła sceneria i wyjątkowa atmosfera. Organizowany z wielką starannością jarmark jest bowiem nie tylko dorocznym świętem Kościoła lokalnego, ale również próbą ukazania cząstki miejscowej historii i dziedzictwa kulturowego. W tym roku uroczystości patronalne...

Od trzech lat uroczystościom patronalnym ku czci św. Jakuba, patrona Murowanej Gośliny oraz miejscowej parafii farnej, towarzyszy niezwykła sceneria i wyjątkowa atmosfera. Organizowany z wielką starannością jarmark jest bowiem nie tylko dorocznym świętem Kościoła lokalnego, ale również próbą ukazania cząstki miejscowej historii i dziedzictwa kulturowego. W tym roku uroczystości patronalne ku czci św. Jakuba odbywały się w dniach 23-24 lipca, a ich oprawę stanowiło 100 lat kolei żelaznej w Murowanej Goślinie.Zorganizowany w 2003 roku w Murowanej Goślinie Pierwszy Jarmark św. Jakuba nawiązywał do średniowiecznej tradycji miasta. Kolejny odbywał się pod hasłem "Lata dwudzieste XX wieku". Tegoroczny, Trzeci Jarmark św. Jakuba - nie bez kozery nazywany przez wielu największym w Wielkopolsce - związany był tematycznie ze 100-leciem istnienia kolei na ziemi goślińskiej. I właśnie w scenerii parowozów, wagonów, dworców, semaforów... oraz wielu innych atrybutów kolei żelaznej modlono się, odpoczywano oraz bawiono. Autorem tegorocznych scenografii był Bartłomiej Stefański.

Pociągiem przez miasto


Wzorem lat ubiegłych, również i w tym roku program dwudniowych uroczystości patronalnych wypełniony był wieloma atrakcjami, zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych uczestników jakubowego święta. Obchody rozpoczęto w sobotnie popołudnie (23 lipca br.) odegraniem hejnału miasta i przekazaniem kluczy do jego bram Starszemu Cechu Rzemieślników, Kupców i Przedsiębiorców w Murowanej Goślinie. Chyba największą atrakcją tego dnia był przejazd parowozem i podłączonym do niego wagonem, który zatrzymywał się przy kolejno zbudowanych na rynku dworcach kolejowych, z których każdy nosił nazwę jednej z miejscowości Gminy Murowana Goślina. To tutaj prezentowano charakterystyczne miejsca, pejzaże oraz atrakcje turystyczne miejscowości.
Podczas jarmarku bito specjalną monetę oraz prezentowano dawne rzemiosła. Na zbudowanej na rynku scenie wystąpiły m.in. zespoły folklorystyczne, Orkiestra Reprezentacyjna Kolejarzy, a gwiazdą wieczoru była Halina Frąckowiak. Pięknym ukoronowaniem sobotniego dnia stała się uroczysta procesja eucharystyczna. Jej uczestnicy, przemierzając plac im. Powstańców Wlkp., nieśli w rękach zapalone pochodnie i świece.

Świadectwo św. Jakuba


Niedzielne uroczystości w Murowanej Goślinie rozpoczęła Msza św. odpustowa, której przewodniczył ks. bp Wojciech Polak. W wygłoszonej homilii wskazał on na świadectwo życia św. Jakuba, który krocząc drogą Ewangelii, pozostawił nam znak nadziei. - Aby żyć Ewangelią, trzeba dostrzec jej nieprzemijającą wartość i moc… Należy codziennie na nowo ją odkrywać - powiedział ksiądz biskup. Po uroczystej Eucharystii ks. bp Wojciech Polak wziął udział w losowaniu nagród loterii, zorganizowanej przez parafię farną, z której dochód został przeznaczony na wakacyjny wypoczynek dla dzieci. Podobne jak poprzedniego dnia, także i w niedzielę miejski rynek rozbrzmiewał występami różnych zespołów oraz grup artystycznych. Całość obchodów zakończyła wieczorna Msza św.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki