Logo Przewdonik Katolicki

Kardynał Grocholewski we Włocławku

Barbara Sawic
Fot.

- Na ten dzień czekaliśmy od dawna - mówił proboszcz parafii katedralnej we Włocławku ks. prał. Stanisław Waszczyński, wyrażając stanowisko wielu osób, duchownych i świeckich, cieszących się z ukończenia prac konserwatorskich w renesansowej kaplicy Najświętszej Maryi Panny. Uwieńczeniem trudu było pobłogosławienie kaplicy przez kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji...

- Na ten dzień czekaliśmy od dawna - mówił proboszcz parafii katedralnej we Włocławku ks. prał. Stanisław Waszczyński, wyrażając stanowisko wielu osób, duchownych i świeckich, cieszących się z ukończenia prac konserwatorskich w renesansowej kaplicy Najświętszej Maryi Panny. Uwieńczeniem trudu było pobłogosławienie kaplicy przez kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.Uroczystość odbyła się w niedzielę 17 lipca br. Liczni wierni oczekiwali przed godz. 10.30 na przybycie do bazyliki Jego Eminencji bp. Wiesława Meringa, biskupów seniorów i osób im towarzyszących. Obecni byli konserwatorzy, przedstawiciele władz miejskich, duchowieństwo. Ksiądz kardynał otworzył symbolicznie zamknięte drzwi do kaplicy. Ks. prał. Waszczyński przedstawił zarys jej dziejów i przebieg prac konserwatorskich. Rozpoczęte starania na rzecz przywrócenia zabytkowemu wnętrzu dawnej świetności wymagały nie tylko wysiłku ze strony Kościoła włocławskiego i konserwatorów zabytków, ale także nakładów finansowych. Działaniom ludzkim towarzyszyło błogosławieństwo Boże. Dzięki temu obiekt odzyskał dawne piękno.
Dzieje kaplicy są tak bogate, iż wymagają osobnej publikacji. Zapamiętajmy, że została wzniesiona na początku XVII w. z inicjatywy biskupa kujawsko-pomorskiego Jana Tarnowskiego, który został biskupem we Włocławku w 1600 r. Gdy po czterech latach zasiadł na tronie prymasowskim w Gnieźnie, finansował rozpoczęte dzieło.Warto wspomnieć też nazwiska budowniczych: Tomasza Nykiela, mistrza kamieniarskiego z Pińczowa i Samuela Świątkowicza, muratora z Krakowa, który swoje nazwisko umieścił w latarni wieży.
Po pobłogosławieniu kaplicy kard. Grocholewski złożył wyrazy uznania grupie konserwatorów. Następnie przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej i wygłosił homilię.
Od niedzieli 17 lipca kaplica Najświętszej Maryi Panny jest udostępniona dla zwiedzających. Od jesieni w każdą sobotę o godz. 8 będzie w niej sprawowana Msza św. wotywna o Najświętszej Maryi Pannie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki