Odpowiadając na zaproszenie ordynariusza Wiesława Alojzego Meringa, 4 lipca w domu biskupów włocławskich złożył wizytę przebywający od pewnego czasu w Polsce kardynał Zenon Grocholewski – prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego przy Stolicy Apostolskiej. Jego Eminencja wziął udział w spotkaniu z kapłanami Kościoła włocławskiego, z rektorem i profesorami Wyższego Seminarium Duchownego.
Podczas dyskusji omawiano problematykę dotyczącą formacji przyszłych kapłanów. Dostojny gość zwracał uwagę na istotną rolę Eucharystii w formacji kapłańskiej, omówił związek istniejący między Eucharystią a formacją teologiczną, intelektualną alumnów. Rozmowy kontynuowano podczas wspólnej kolacji. Kardynał Grocholewski z radością odpowiedział na zaproszenie bp. Wiesława Meringa do podjęcia posługi duszpasterskiej w niedzielę 9 lipca w diecezji włocławskiej.
W ramach tej posługi przewodniczył o godz. 10 w par. św. Maksymiliana Kolbego w Koninie Eucharystii koncelebrowanej z biskupem włocławskim i kapłanami dekanatu konińskiego drugiego. Jego Eminencja wygłosił homilię o św. Maksymilianie, wskazując go jako wzór ofiarnej miłości i heroizmu. Mszą św. z udziałem kardynała, biskupa i licznego duchowieństwa zainaugurowano w parafii obchody ćwierćwiecza jej istnienia. Później kard. Grocholewski odbył spotkanie z mieszkającymi w Koninie członkami swej rodziny.
Wczesnym popołudniem Jego Eminencja wraz z bp. Meringiem przybyli do miejscowości Czołowo k. Koła. W uroczysku Mikołajówek, przy kapliczce ku czci św. Huberta ksiądz kardynał poświęcił sztandar koła łowieckiego „Jeleń”, które obchodzi 55-lecie istnienia. Przed ceremonią myśliwi uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej w ich intencji przez kapelana myśliwych okręgu konińskiego ks. Benedykta Gembickiego – proboszcza par. Sławsk i celebransów: ks. kan. Józefa Wronkiewicza i ks. kan. Andrzeja Kaczmarka – proboszczów par. w Kole i Dobrowie.
Pamiątką z pobytu wśród łowczych będzie dla kard. Grocholewskiego okazała (18 kg) statuetka jelenia. – Nigdy nie przypuszczałem, że ustrzelę tak piękną zwierzynę – powiedział z właściwym sobie poczuciem humoru obdarowany. Statuetkę (mniejszych rozmiarów) otrzymał również bp Mering. W dalszej części uroczystości odbyła się ceremonia odznaczenia złotymi krzyżami zasługi łowczych: Pawła Frątczaka, Józefa Kolasy, Bogusława Potyralskiego i Grzegorza Kornatowskiego. Na zakończenie hierarchowie udzielili wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa i udali się do par. Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba Ap. w Szadku.
Była to pierwsza wizyta Jego Eminencji w „prastarym grodzie książęcym”, jak określił Szadek w słowie powitalnym proboszcz, ks. prał. Andrzej Ciapciński. O godz. 17 bp Mering przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym i wygłosił homilię. Odnosząc się do czytań liturgicznych, mówił o odrzucaniu przez ludzi nauki Jezusa Chrystusa, co prowadzi do pokładania nadmiernego zaufania w potęgę własnej woli i rozumu. W słowie przed udzieleniem błogosławieństwa kard. Grocholewski wyraził radość ze spotkania modlitewnego z wiernymi i duszpasterzami par. Szadek.
Po Mszy św. na plebanii odbyła się wspólna agapa, będąca kolejną dobrą okazją do spotkania dostojnego gościa z duchowieństwem diecezji włocławskiej.