Logo Przewdonik Katolicki

Duch Święty czuwa

Marcin Jarzembowski
Fot.

W 2002 roku Zgromadzenie Ducha Świętego przeżywało 300-lecie swego istnienia. Wówczas Jan Paweł II zachęcił zakonników do "pozostania wiernymi podwójnemu dziedzictwu założycieli: niesienia pomocy ubogim, odrzuconym lub uciskanym oraz służbie misyjnej". Na przełomie czerwca i lipca br. wybrano nowego przełożonego prowincji polskiej. Został nim o. Andrzej Wichowski CSSp, który zastąpił...

W 2002 roku Zgromadzenie Ducha Świętego przeżywało 300-lecie swego istnienia. Wówczas Jan Paweł II zachęcił zakonników do "pozostania wiernymi podwójnemu dziedzictwu założycieli: niesienia pomocy ubogim, odrzuconym lub uciskanym oraz służbie misyjnej". Na przełomie czerwca i lipca br. wybrano nowego przełożonego prowincji polskiej. Został nim o. Andrzej Wichowski CSSp, który zastąpił o. Grzegorza Kosielskiego, pełniącego tę posługę od 1996 roku.


Ojcowie "duchacze" zajmują się duszpasterstwem parafialnym, pracą rekolekcyjną i misjami ludowymi. Pomagają krajom zacofanym, propagują wyzwolenie ekonomiczne i społeczne, działają na rzecz sprawiedliwości i pokoju. Obecnie na świecie pracę misyjną prowadzi ponad trzy tysiące współbraci różnych narodowości - w tym 83 Polaków. W kraju ojcowie mieszkają w ośmiu domach zakonnych.
Początki zgromadzenia sięgają 1703 r. i łączą się z dwoma nazwiskami - Klaudiusza Poullart des Places i Franciszka Libermanna. Pierwszy z nich w dzień Zesłania Ducha Świętego, 27 maja 1703 r., utworzył w Paryżu seminarium i wspólnotę pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, która zajęła się przygotowaniem ubogich studentów do stanu duchownego. Zręby duchowości wypracowane przez ks. Poullart des Places zostały pogłębione przez o. Franciszka Libermanna, który założył Stowarzyszenie Najświętszego Serca Maryi. W 1848 roku, za zgodą papieża Piusa IX, połączyło się ono ze Zgromadzeniem Ducha Świętego. W 1921 roku o. Zygmunt Rydlewski zorganizował w Bydgoszczy Dom Świętego Józefa dla synów obrońców Ojczyzny im. gen. Józefa Hallera. Powstały również nowe domy zakonne m.in. w Bydgoszczy przy ul. Kujawskiej (obecnie Al. Jana Pawła II 117), gdzie ulokowała się siedziba władz prowincji. Tu także funkcjonował od 1925 r. Internat Ducha Świętego, kształcący młodzież męską w zakresie szkoły średniej. Dbając o szerzenie kultu Trzeciej Osoby Boskiej, misjonarze z Bydgoszczy utworzyli jedyne w kraju Arcybractwo Ducha Świętego, skupiające na modlitwach czcicieli ze wszystkich zakątków Polski. Wojna całkowicie zahamowała rozwój prowincji. Znaczne ożywienie działalności zakonników nastąpiło w latach siedemdziesiątych.
Obecnie przy bydgoskim domu zakonnym mieszczą się dwa seminaria: zakonne i diecezjalne. W pomieszczeniach "duchaczy" działa również Radio Plus, które dociera do słuchaczy Bydgoszczy oraz Inowrocławia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki