Logo Przewdonik Katolicki

Niecodzienni goście

Tomasz Sawic
Fot.

Takich gości jeszcze w redakcji "Ładu Bożego" nie było. Przygotowywaliśmy właśnie materiały do najnowszego wydania pisma, gdy na dziedzińcu budynku, w którym jest nasza siedziba, pojawiła się 30-osobowa grupa półkolonistów z Włocławka, z wychowawczyniami i panem, który jest przewodnikiem po mieście. Wizyta, choć zapowiadana, była jedną wielką improwizacją. Z budynku wychodził...

Takich gości jeszcze w redakcji "Ładu Bożego" nie było. Przygotowywaliśmy właśnie materiały do najnowszego wydania pisma, gdy na dziedzińcu budynku, w którym jest nasza siedziba, pojawiła się 30-osobowa grupa półkolonistów z Włocławka, z wychowawczyniami i panem, który jest przewodnikiem po mieście.Wizyta, choć zapowiadana, była jedną wielką improwizacją. Z budynku wychodził akurat biskup ordynariusz diecezji Innsbruck, Manfred Scheuer, który po udzieleniu wywiadu "Ładowi Bożemu" odwiedził modernizowane Muzeum Diecezjalne. Ksiądz biskup przez chwilę był zaskoczony nagłą obecnością dzieci, lecz gdy dowiedział się, dlaczego przyszły, to chętnie stanął z nimi do pamiątkowej fotografii. Będzie ona umieszczona w kronice prowadzonej przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich - organizatora półkolonii.
Dzieci z ciekawością przyglądały się pomieszczeniom redakcyjnym, najbardziej interesowały je komputery. Nas ucieszyło, że na pytanie: czy widzieliście gdzieś takie pismo? (Tu podniesiony w górę został "Przewodnik Katolicki"), usłyszeliśmy całkiem liczne głosy potwierdzające. Okazało się, że sporo rodzin naszych gości czyta "Przewodnik". Niektórzy chłopcy, ministranci, sprzedają go po Mszach św.
Od kierowniczki półkolonii, Krystyny Bladoszewskiej, dowiedzieliśmy się, że wypoczynek dzieci był nieodpłatny i trwał od 27 czerwca do 8 lipca w godzinach od 9 do 15. Kadra pedagogiczna w składzie: Krystyna Bladoszewska, Anna Hofman, Teresa Kałużna, Piotr Mirecki, Joanna Chęś i Irena Hofman pracowała charytatywnie. W kosztach partycypował Urząd Miasta. Każdego dnia dzieci otrzymywały dwa posiłki. Na program składały się wycieczki, m.in. do Ciechocinka, skansenu w Kłóbce; odbyła się wycieczka statkiem po Wiśle, organizowano spacery po zabytkach Włocławka i zajęcia plastyczne w Galerii Sztuki Współczesnej.
Po pożegnaniu, gdy ucichł gwar, widzieliśmy z okien, że grupa zatrzymała się przed pomnikiem Prymasa Tysiąclecia. Dzieci słuchały, przewodnik opowiadał, wskazując ręką także na nasz budynek. Mamy pewność, że powtórzył to, co dzieci usłyszały w redakcji: założycielem i pierwszym redaktorem "Ładu Bożego" był ks. Stefan Wyszyński.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki