Logo Przewdonik Katolicki

Najlepsze rozpoczęcie wakacji

Ks. Mieczysław Polak
Fot.

Nauczyciele i katecheci z pielgrzymką na Jasnej Górze W dniach 1 i 2 lipca odbyła się na Jasnej Górze 68. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców, organizowana przez krajowe duszpasterstwo nauczycieli. Z archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczyły w niej dwie zorganizowane grupy pątników wraz z diecezjalnymi duszpasterzami nauczycieli ks. kan. Maciejem Lisieckim i ks. Mieczysławem Polakiem....

Nauczyciele i katecheci z pielgrzymką na Jasnej Górze

W dniach 1 i 2 lipca odbyła się na Jasnej Górze 68. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców, organizowana przez krajowe duszpasterstwo nauczycieli. Z archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczyły w niej dwie zorganizowane grupy pątników wraz z diecezjalnymi duszpasterzami nauczycieli ks. kan. Maciejem Lisieckim i ks. Mieczysławem Polakiem. Byli także tacy, którzy wybrali się na Jasną Górę indywidualnie. Pielgrzymi wzięli najpierw udział w IV Ogólnopolskim Sympozjum Nauczycieli, które odbywało się pod hasłem: "Odpowiednie dać rzeczy słowo".
Problematyka sympozjum dotyczyła języka jako narzędzia komunikacji wychowawczej. Prelegenci zwrócili uwagę na zjawisko pogarszania się kultury słowa, zarówno w rodzinie, jak i w szkole, a także w innych miejscach, gdzie dokonuje się wychowanie młodego pokolenia. Także w środkach społecznej komunikacji język staje się często środkiem różnych manipulacji. Istnieje zatem pilna potrzeba przywracania właściwego znaczenia słów, kształtowania kultury słowa, aby po prostu "odpowiednie dać rzeczy słowo".
Ogólnopolska pielgrzymka rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim, po którym pielgrzymi czuwali na modlitwie i adoracji w Kaplicy Cudownego Obrazu. Czuwanie zakończyła o północy tzw. Pasterka nauczycieli. Niektórzy jednak pozostali przed Cudownym Obrazem i czuwali aż do pierwszych porannych modlitw. Następny dzień pielgrzymki rozpoczął się wykładem na temat: "Prawdomówność słów, czynów i postaw lekarstwem na zło społeczne", który wygłosił prof. Wojciech Chudy. Po nim aktorzy Teatru Hagiograficznego z Krakowa przedstawili spektakl pt. "Moc Słowa".
Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była Msza św. na jasnogórskich wałach, sprawowana przez diecezjalnych duszpasterzy nauczycieli pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, ordynariusza świdnickiego. Następnie pątnicy odprawili Drogę krzyżową, której rozważania przygotował i prowadził bp Edward Dajczak, biskup pomocniczy zielonogórsko-gorzowski. Po kończącym pielgrzymkę nabożeństwie rozesłania pielgrzymi, umocnieni darem modlitwy i doświadczeniem wspólnoty, wyruszyli w drogę powrotną.
Organizowana po zakończeniu roku szkolnego pielgrzymka nauczycieli jest szczególnym czasem zatrzymania się, duchowego oddechu, zaczerpnięcia sił duchowych. Tak mówili o niej nauczyciele i katecheci, którzy wymęczeni różnymi sprawami, związanymi z zakończeniem roku szkolnego, znaleźli na Jasnej Górze chwilę wytchnienia, wewnętrzny spokój, doświadczyli radości modlitwy, pojednania z Bogiem i drugim człowiekiem i zjednoczenia z Chrystusem na Eucharystii. Było to - jak powiedział bp Dajczak - najlepsze rozpoczęcie wakacji.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki