Logo Przewdonik Katolicki

Prezentacja Domowego Kościoła

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Rodzina Bogiem silna nadzieją ładu społecznego to hasło towarzyszące tegorocznej XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin na Jasną Górę, która trwała od 23 do 24 września. W programie znalazły się m.in. jesienna sesja diecezjalnych duszpasterzy rodzin oraz spotkanie doradców życia rodzinnego. W organizację ogólnopolskiego spotkania silnie zaangażowała się...

„Rodzina Bogiem silna nadzieją ładu społecznego” – to hasło towarzyszące tegorocznej XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin na Jasną Górę, która trwała od 23 do 24 września. W programie znalazły się m.in. jesienna sesja diecezjalnych duszpasterzy rodzin oraz spotkanie doradców życia rodzinnego.

W organizację ogólnopolskiego spotkania silnie zaangażowała się młoda diecezja bydgoska. – Zostaliśmy w pewien sposób wyróżnieni – przyznaje ks. Piotr Wencel, diecezjalny duszpasterz rodzin. – Podczas sobotniego spotkania w auli papieskiej zaprezentowaliśmy działalność Domowego Kościoła, popartą świadectwami osób, które należą do ruchu.

Wśród prelegentów znaleźli się ojciec Ksawery Knotz, który wygłosił wykład zatytułowany „Duchowość małżeńska warunkiem udanej rodziny”, oraz dr Dariusz Cupał, który wyjaśnił, na czym polega „Wychowanie do ojcostwa”. Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin w Warszawie ojciec Andrzej Rębacz wskazał na potrójny jubileusz związany z 25-leciem powstania Papieskiej Rady Rodziny, Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II oraz encykliki „Familiaris Consortio”.

Na Jasnej Górze odbyło się również spotkanie rodzin adopcyjnych, Droga krzyżowa na wałach, czuwanie nocne w kaplicy Cudownego Obrazu, a także odnowienie ślubów małżeńskich i zawierzenie rodzin Matce Bożej. – Ufamy, że ta pielgrzymka była umocnieniem dla naszych rodzin, a także okazją do propagowania idei Domowego Kościoła w całej Polsce. Może dzięki temu spotkaniu kolejna rodzina czy małżeństwo zainteresuje się tym ruchem i skorzysta z formacji, odkryje głębię jedności, jaka wypływa z sakramentów – dodaje ks. Piotr Wencel.

Pielgrzymka zakończyła się niedzielną Mszą św. na wałach. Odprawił ją przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny bp Kazimierz Górny, który w homilii apelował, by każda rodzina była „twierdzą wiary”. – Prymas Tysiąclecia wołał: „Jaka jest rodzina, taki będzie i naród!”. Ziemia polska ma być ziemią żywych, a nie umarłych. Ma wzrastać w każdym uświęconym małżeństwie i w każdym nowym człowieku, który jest niezaprzeczalnym darem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki