Logo Przewdonik Katolicki

Wyjść do bliźniego

Marcin Jarzembowski
Fot.

- Ruchy i stowarzyszenia katolickie powinny zmierzać ku odnawianiu oblicza ziemi - mówił Prymas Polski kard. Józef Glemp w przesłaniu do uczestników III Ogólnopolskiego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, który rozpoczął się 11 czerwca w Warszawie. Członkowie grup działających na terenie diecezji bydgoskiej spotkali się 28 czerwca. Do siedziby Kurii Diecezjalnej przybyli przedstawiciele...

- Ruchy i stowarzyszenia katolickie powinny zmierzać ku odnawianiu oblicza ziemi - mówił Prymas Polski kard. Józef Glemp w przesłaniu do uczestników III Ogólnopolskiego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, który rozpoczął się 11 czerwca w Warszawie. Członkowie grup działających na terenie diecezji bydgoskiej spotkali się 28 czerwca.


Do siedziby Kurii Diecezjalnej przybyli przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich z terenu Bydgoszczy. - Na naszym spotkaniu wróciliśmy do treści, które przedstawiono nam podczas kongresu w Warszawie. Omówiliśmy również najbliższe wydarzenia w Kościele, w których weźmiemy czynny udział. Mam tutaj na myśli peregrynację relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz wrześniowy odpust ku czci Matki Bożej Pięknej Miłości - przyznał. ks. Piotr Wencel, diecezjalny duszpasterz rodzin.
Uczestnicy wymienili poglądy oraz zarysowali działalność poszczególnych wspólnot. Ważnym elementem była dyskusja nad powstaniem Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, której zadaniem byłaby koordynacja działań poszczególnych grup. - Mamy nadzieję, że kolejne spotkanie, które odbędzie się 12 września, zostanie poszerzone o przedstawicieli wspólnot spoza Bydgoszczy i przyniesie oczekiwane owoce - dodał ks. Wencel.
Wielokrotnie podkreśla się, że ruchy i stowarzyszenia katolickie są wielką nadzieją - zarówno dla Kościoła, jak i dla samego człowieka. Wielu ludzi dzięki nim odnajduje i umacnia swoją wiarę. Są także miejscem, gdzie rodzą się powołania kapłańskie i zakonne. - Każdy z ruchów ma swoją niepowtarzalną duchowość oraz zadanie do spełnienia. Jednak by owoce były widoczne, wszyscy nawzajem powinniśmy się wspierać. Przez to wzajemnie się ubogacimy, a także podejmiemy akcje o charakterze diecezjalnym - wyznał duszpasterz rodzin.
III Ogólnopolski Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich zakończy się w 2007 roku. Z pewnością będzie źródłem wielu nauk i doświadczeń. Przez dwa lata członkowie będą się zastanawiać nad rodziną, ekologią, kulturą, ubogimi, globalizacją, dziećmi, młodzieżą, konsumpcją, ewangelizacją, obroną życia, osobami starszymi oraz mediami. Wszystko po to, aby działania przenosić na grunt diecezjalny. - Podczas naszego spotkania w Warszawie bp Mieczysław Cisło zwrócił uwagę, że grupy bardzo często żyją w zamknięciu i oddaleniu. Nam chodzi przede wszystkim o to, aby mieć odwagę wyjścia i bycia znakiem dla innych - kończy ks. Wencel.
Same ruchy - bez stowarzyszeń katolickich - liczą w całym Kościele około siedemdziesięciu milionów zaangażowanych członków. W Polsce działa ponad 150 ruchów i stowarzyszeń katolickich, w których uczestniczy około półtora miliona osób, czyli ponad 4 procent Polaków. W diecezji bydgoskiej szczególnie liczne są wspólnoty proponujące formację osobistą, małżeńską i rodzinną, natomiast mniej liczne są te, które zajmują się sprawami społecznymi. Warto, aby jedne i drugie rozwijały się coraz intensywniej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki