Logo Przewdonik Katolicki

Rodzina jest zagrożona

Marcin Jarzembowski
Fot.

Ruchy i Stowarzyszenia Katolickie Diecezji Bydgoskiej spotkały się 10 grudnia w parafii św. Mateusza w Fordonie. Odprawiono Mszę św. w intencji rodzin, a po wspólnej modlitwie odbyła się konferencja dotycząca różnych form pomocy małżeństwu i rodzinie. W rozmowach wziął udział poseł Tomasz Latos, członek Sejmowej Komisji do spraw Rodziny. Potrzebujemy współpracy, wzajemnego...

Ruchy i Stowarzyszenia Katolickie Diecezji Bydgoskiej spotkały się 10 grudnia w parafii św. Mateusza w Fordonie. Odprawiono Mszę św. w intencji rodzin, a po wspólnej modlitwie odbyła się konferencja dotycząca różnych form pomocy małżeństwu i rodzinie. W rozmowach wziął udział poseł Tomasz Latos, członek Sejmowej Komisji do spraw Rodziny.Potrzebujemy współpracy, wzajemnego wsparcia i rozeznania, żeby zobaczyć, jak bogaty jest nasz Kościół - tak o celu spotkania mówił ks. Wenancjusz Zmuda, z wydziału duszpasterskiego bydgoskiej kurii. W diecezji działa kilka wspólnot wspomagających rodzinę. Najbardziej prężne z nich to: Katolickie Poradnictwo Rodzinne, Domowy Kościół, Rodziny Szensztackie, Duszpasterstwo Związków Niesakramentalnych czy Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy im. Jana Pawła II. Zdaniem ks. Zmudy, to szerokie spektrum ludzi, którzy toczą prawdziwą walkę o rodzinę. - Rodzina jest dzisiaj umęczona stylem życia - zagraża jej niepewność jutra, brak perspektyw. Trzeba ciągle podkreślać, że rodzina ma swoje miejsce w życiu nie tylko Kościoła, ale i społeczeństwa. Potrzebne jest umocnienie duchowości małżeńskiej, promocja ochrony życia, czystości w małżeństwie - dodał duszpasterz akademicki.
Jak przyznał ks. Piotr Wencel, diecezjalny duszpasterz rodzin, wspólnoty i ruchy prorodzinne zajmują bardzo ważne miejsce w Kościele, ponieważ tworzą "środowisko wiary". - Rodzina jest zbyt małą wspólnotą, żeby sama mogła dać sobie radę - szczególnie w tym świecie, w którym jest wiele grup walczących z chrześcijańską wizją życia.
W spotkaniu wziął udział członek Sejmowej Komisji do spraw Rodziny - poseł Tomasz Latos z PiS-u, który podkreślił, że państwo musi prowadzić bardziej aktywną politykę prorodzinną. - Patrzymy na to zagadnienie kompleksowo - od chwili poczęcia i urodzin, kiedy mówimy o "becikowym", dalej poprzez wydłużenie urlopów macierzyńskich, dożywianie dzieci w szkole czy udzielanie stypendiów. Wierzę, że te posunięcia będą wpływały na lepszy rozwój i funkcjonowanie rodziny w społeczeństwie - wyznał poseł.
Wśród przedstawicieli diecezjalnych stowarzyszeń znalazła się m.in. doktor nauk medycznych Maria Linka, która działa w katolickiej poradni rodzinnej przy bazylice mniejszej. Poradnia obejmuje poradnictwo specjalistyczne - w każdy wtorek na potrzebujących czekają psycholog i psychiatra oraz prawnicy i duszpasterz. - Ruchy prorodzinne mają ogromną rolę do spełnienia, bo rodzina jest podstawą Kościoła. Niestety, dzisiaj dotyka ją dużo problemów - często są to drobne nieporozumienia, czasami poważne kryzysy - podkreśliła psychiatra.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki