Logo Przewdonik Katolicki

Potrzeba społecznego wsparcia

Marcin Jarzembowski
Fot.

Z okazji Dnia Świętości Życia w bydgoskiej katedrze zebrali się członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Szensztatu, Ruchu Światło-Życie, doradcy Katolickiego Poradnictwa Rodzinnego oraz obrońcy życia ludzkiego i uczestnicy duchowej adopcji. Podczas spotkania (25 marca) małżeństwa wielodzietne dawały swoje świadectwa, a ks. Piotr Wencel diecezjalny duszpasterz rodzin ...

Z okazji Dnia Świętości Życia w bydgoskiej katedrze zebrali się członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Szensztatu, Ruchu Światło-Życie, doradcy Katolickiego Poradnictwa Rodzinnego oraz obrońcy życia ludzkiego i uczestnicy duchowej adopcji. Podczas spotkania (25 marca) małżeństwa wielodzietne dawały swoje świadectwa, a ks. Piotr Wencel – diecezjalny duszpasterz rodzin – wygłosił wykład na temat dzietności w rodzinie.

W tym roku członkowie bydgoskich ruchów prorodzinnych zatrzymali się nad tematem rodziny wielodzietnej, wskazując na wartość życia ludzkiego i rolę człowieka w społeczeństwie. „Współczesne postawy Polaków wobec dzietności w rodzinie” – tak brzmiał tytuł wykładu wygłoszonego przez ks. Piotra Wencla, który podkreślił, że dużym problemem wśród małżeństw jest zminimalizowane pragnienie poczęcia dziecka i jego wychowania. – Różne są tego powody. Częściowo własne, płynące z egoistycznych pobudek i nastawienia na konsumpcję, ale również społeczne, ponieważ dzisiejsze państwo nie wspiera rodziny, nie ma jasno określonej polityki prorodzinnej. Trzeba modlitwy i społecznego wsparcia dla tych ustaw, które będą służyły małżeństwu i rodzinie – przyznał ks. Wencel.

„Boże błogosławieństwo z każdym nowym dzieckiem” – tak zatytułowano część spotkania, podczas którego dwa wielodzietne małżeństwa złożyły świadectwa swojej wiary i radości płynącej z rodzicielstwa. Marian i Gabriela Sobczyńscy mają dwanaścioro dzieci – każde było przyjmowane z miłością, jako dar od Boga. – Szczególnie pielęgnujemy Dzień Świętości Życia. Nasza rodzina daje nam siły do działania. Po prostu realizujemy to, co obiecaliśmy Panu Bogu w sakramencie małżeństwa. Chcielibyśmy, żeby takie rodziny były zauważane w świecie, bo to nadzieja dalszego życia – przyznali.

Edward i Maryla Niedbalscy mają sześcioro dzieci. Razem prowadzą firmę – „każde dziecko mobilizowało ich do jeszcze większego rozwoju”. – Dzisiejszy świat głosi, że dziecko jest problemem, że sprawia trudności. Dlatego ten dzień jest tak ważny – należy go obchodzić i dawać świadectwa. Nam się wydawało, że było trudno, kiedy pojawiło się pierwsze dziecko, potem drugie i trzecie. Ale gdy już przyszło to szóste, to zrobiło się łatwiej. Trzeba liczyć na Boga.

Uroczystościom w katedrze towarzyszył występ scholi „Psalitte Sapiente” działającej przy kościele ojców Kapucynów. Świadectwo złożyła także Diakonia Życia ze wspólnoty akademickiej „Arka”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki