Logo Przewdonik Katolicki

Miejsce dla każdej rodziny

Marcin Jarzembowski
Fot.

W Nakle nad Notecią odbył się (10 września) Diecezjalny Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła. W spotkaniu wzięło udział prawie trzysta osób. Mszy św. przewodniczył duszpasterz rodzin ks. Piotr Wencel. W modlitwie uczestniczył również ks. Florian Cieniuch z diecezji Punto Fijo w Wenezueli, który znał Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Podczas spotkania został uroczyście...

W Nakle nad Notecią odbył się (10 września) Diecezjalny Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła. W spotkaniu wzięło udział prawie trzysta osób. Mszy św. przewodniczył duszpasterz rodzin ks. Piotr Wencel. W modlitwie uczestniczył również ks. Florian Cieniuch z diecezji Punto Fijo w Wenezueli, który znał Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Podczas spotkania został uroczyście zainaugurowany nowy rok pracy duszpasterskiej. Członkowie zainspirowani przesłaniem Jana Pawła II będą do czerwca przyszłego roku zastanawiać się nad „pamięcią i tożsamością”, które wynikają z Domowego Kościoła. – Będziemy powracać do swoich korzeni, do samego początku. Wyciągniemy wnioski z tego, jak realizujemy przesłanie pozostawione przez ks. Blachnickiego – przyznają Bożena i Andrzej Barylscy, którzy pełnią funkcję pary diecezjalnej.

Domowy Kościół jest gałęzią Ruchu Światło-Życie. Na terenie diecezji należy do niego ponad osiemset osób. – Nasz ruch jest poświęcony budowaniu jedności małżeńskiej. Małżonkowie modlą się, a także podejmują wspólny dialog. Dzielą się z innymi rodzinami swoimi problemami. To pomaga w ich przezwyciężaniu – dodają.

Ksiądz Florian Cieniuch pracuje w Wenezueli od 25 lat. Obecnie jest proboszczem w parafii Punto Fijo, w diecezji o tej samej nazwie. W ruchu Domowego Kościoła widzi ogromną przyszłość. – Tak jak mówił Jan Paweł II, rodzina jest podstawą każdego społeczeństwa. Jeśli włożymy wysiłek w jej umacnianie, to owoce będą wielkie. Takie było też przesłanie ks. Franciszka Blachnickiego. W Wenezueli, gdzie pracuję, rodziny borykają się z wielkimi problemami. Dzieci mają dostęp do narkotyków, często nie znają swoich ojców. Domowy Kościół jest niezwykle cenny. Należy ze wszystkich sił wszczepiać chrześcijaństwo w całe rodziny – przyznaje.

Spotkania tego typu odbywają się raz w roku. Zdaniem diecezjalnego duszpasterza rodzin, ks. Piotra Wencla, należy podkreślić odradzającą się „popularność” Domowego Kościoła. – Jest dużo młodych małżeństw, które znajdują swoją drogę właśnie w tym ruchu. Niektórych trzeba delikatnie zachęcić, bo często mają obawy. U nas odnajdują środowisko wiary i pomocy – tłumaczy.

Na terenie diecezji bydgoskiej istnieje 85 kręgów Domowego Kościoła. Podczas niedzielnej modlitwy blisko 30 par odnowiło – z okazji rocznic przyjęcia sakramentu małżeństwa – swoje przyrzeczenia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki