Logo Przewdonik Katolicki

Bo rodzina jest pierwszą wspólnotą Kościoła

Lucyna Muniak
Fot.

W sobotę 10 września br. zainaugurowany został w Inowrocławiu etap rejonowy II Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Jego zasadniczym celem jest zaprezentowanie organizacji i wspólnot kościelnych działających na terenie naszej archidiecezji oraz zainspirowanie duchownych i świeckich do rozwijania różnych form aktywności apostolskiej laikatu. Dziś...

W sobotę 10 września br. zainaugurowany został w Inowrocławiu etap rejonowy II Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Jego zasadniczym celem jest zaprezentowanie organizacji i wspólnot kościelnych działających na terenie naszej archidiecezji oraz zainspirowanie duchownych i świeckich do rozwijania różnych form aktywności apostolskiej laikatu. Dziś kilka słów o Ruchu Domowy Kościół.Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem osób świeckich, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie. Jego powstanie jest ściśle związane z pierwszą Oazą Rodzin, która została zorganizowana w 1973 roku przez księdza Franciszka Blachnickiego w Krościenku nad Dunajcem. Od tamtego momentu zaczęły powstawać oazowe kręgi rodzin, początkowo na południu Polski, a w latach osiemdziesiątych już we wszystkich diecezjach.

Charyzmaty Ruchu Światło-Życie i idee "Equipes Notre Dame"


Domowy Kościół łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i Międzynarodowego Ruchu Małżeństw Katolickich "Equipes Notre Dame". Od Ruchu Światło-Życie przejął on przede wszystkim doświadczenie przeżywania tajemnicy Kościoła, jako prawdziwie braterskiej wspólnoty. Istotą Ruchu "Equipes Notre Dame" jest natomiast dążenie do bliskości z Bogiem w ścisłej jedności ze swoim współmałżonkiem. Takie doświadczenie wiary pozwala głębiej przeżywać miłość małżeńską oraz stwarza lepsze warunki do wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim. Angażując się w działalność Ruchu Domowy Kościół, jego członkowie zobowiązują się do: codziennej modlitwy osobistej, codziennej modlitwy małżeńskiej i rodzinnej oraz regularnego czytania Słowa Bożego. Niemniej ważna jest także systematyczna praca nad sobą, sprzyjająca lepszemu życiu małżeńskiemu i rodzinnemu. Małżeństwa zobowiązują się także do uczestnictwa, przynajmniej raz w roku, w rekolekcjach.

Rodziny silne Bogiem


Domowy Kościół skupia małżeństwa i rodziny, które chcą być silne Bogiem. W tej wspólnocie uczą się dróg porozumienia i modlitwy. Ruch tworzą kręgi skupiające 4-7 małżeństw. Spotykają się raz w miesiącu w domach poszczególnych rodzin. Dużą część spotkania zajmuje modlitwa, czytanie Słowa Bożego. Rozmawiają również o swoich radościach, sukcesach i problemach.
W archidiecezji gnieźnieńskiej działa 26 kręgów Domowego Kościoła. Każdy z nich ma swoją parę animatorską, która jest odpowiedzialna za pracę formacyjną i za przebieg spotkań modlitewnych. Kręgi skupione są w trzech rejonach: gnieźnieńskim, żnińskim oraz inowrocławskim.
Dla prawidłowej pracy kręgów niezbędna jest zarówno doktrynalna, jak i duchowa pomoc księdza moderatora. W archidiecezji gnieźnieńskiej funkcję tę sprawuje ks. Tomasz Krawczyk, wikariusz w parafii pw. bł. Bogumiła w Gnieźnie. - Kręgi rodzin pracują w cyklach rocznych. Spotykają się raz w miesiącu, od września do czerwca włącznie, a w okresie wakacyjno-urlopowym odbywają rekolekcje - tłumaczy ks. Krawczyk. - W tym roku przeżywaliśmy je w Górce Klasztornej. Podczas naszych rekolekcji dużo rozmawiamy i modlimy się. To jedno z najważniejszych wydarzeń w roku i doskonała okazja do spotkania się wszystkich małżeństw zaangażowanych na szczeblu lokalnym w Ruch Domowy Kościół.
Wszystkie rejony spotykają się ponadto podczas podsumowania pracy rocznej, a także w "Dzień Wspólnoty" (w tym roku przypada on 2 października). W tym dniu rodziny Domowego Kościoła zgromadzą się na uroczystej Mszy św. w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu, której przewodniczyć będzie bp Bogdan Wojtuś.

Rodziny, które chcą się włączyć w Ruch Domowy Kościół, zapraszamy na comiesięczne Msze św. W rejonie gnieźnieńskim sprawowane są one w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 19.30 w kościele pw. św. Jerzego (najbliższa 6.10 br.). W rejonie inowrocławskim kręgi spotykają się na wspólnej niedzielnej Eucharystii raz w miesiącu, w różnych świątyniach (najbliższa 2.10 br. w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu). Rejon żniński w najbliższym czasie będzie uczestniczył w Mszy św. w "Dzień Wspólnoty" - 2.10 br. w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki