Logo Przewdonik Katolicki

Domowy Kościół

PK, Michał Bondyra
Fot.

Domowy Kościół to ruch działający w ramach Ruchu Światło-Życie. Jego celem jest pomoc małżeństwom w budowaniu jedności małżeńskiej i stwarzaniu jak najlepszych warunków wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim. Domowy Kościół również w naszej archidiecezji służy pomocą w prawidłowym formowaniu rodziny. Jedno z ważniejszych ostatnio spotkań wspólnoty Domowego Kościoła...

Domowy Kościół to ruch działający w ramach Ruchu Światło-Życie. Jego celem jest pomoc małżeństwom w budowaniu jedności małżeńskiej i stwarzaniu jak najlepszych warunków wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim. Domowy Kościół również w naszej archidiecezji służy pomocą w prawidłowym formowaniu rodziny.

Jedno z ważniejszych ostatnio spotkań wspólnoty Domowego Kościoła odbyło się w parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu. Wzięło w nim udział ok. 50 rodzin z dziećmi oraz księża posługujący w Ruchu: ks. Marek Siwka (moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie), ks. Tomasz Krawczyk (moderator diecezjalny Domowego Kościoła), ks. Paweł Kowalski, ks. kan. Antoni Balcerzak, ks. Piotr Kotowski i ks. Błażej Czarnecki.

Uroczystej Mszy św. dla uczestników spotkania przewodniczył ks. Marek Siwka, a homilię wygłosił ks. Tomasz Krawczyk. Specjalny list do uczestników skierował bp Bogdan Wojtuś, zapewniając o swojej modlitwie za Domowy Kościół. Podczas Eucharystii małżonkowie obchodzący jubileusze zawarcia sakramentu małżeństwa odnowili złożone przed laty śluby.

Domowy Kościół jest ruchem świeckich. Kapłan pełni w nim rolę moderatora, natomiast odpowiedzialność za działanie spoczywa na świeckich, czyli tzw. parze diecezjalnej. Para diecezjalna odpowiada za DK w diecezji, kontaktuje się z biskupem i diecezjalnym moderatorem, organizuje spotkania kręgu diecezjalnego itp. Posługę pary diecezjalnej może pełnić para, która przeżyła pełną formację w Domowym Kościele.

Uwzględniając zasady Domowego Kościoła, abp Henryk Muszyński powołał pp. Zofię i Lecha Trzeszczyńskich na Parę Diecezjalną Domowego Kościoła Archidiecezji Gnieźnieńskiej na okres dwóch lat. – Do naszych zadań będzie należała przede wszystkim praca formacyjna pośród rodzin, skupionych wokół Ruchu, organizacja spotkań i konferencji – mówi Lech Trzeszczyński – Wybór księdza arcybiskupa to dla nas nie wyróżnienie, ale nadanie na misji, którą będziemy mogli wypełniać dla dobra rodzin.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki