Logo Przewdonik Katolicki

Dni Benedyktyńskie w Mogilnie

Marcin Makohoński
Fot.

Przez pięć dni, od 7 do 11 lipca br., odbywały się w Mogilnie Dni Benedyktyńskie - Spotkanie Młodych. Doroczne uroczystości patronalne miasta oraz spotkanie młodzieży z różnych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej miały w tym roku bardzo szczególny charakter. W niedzielę (10 lipca br.) do Mogilna przybyły bowiem relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, które peregrynują po wszystkich...

Przez pięć dni, od 7 do 11 lipca br., odbywały się w Mogilnie Dni Benedyktyńskie - Spotkanie Młodych. Doroczne uroczystości patronalne miasta oraz spotkanie młodzieży z różnych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej miały w tym roku bardzo szczególny charakter. W niedzielę (10 lipca br.) do Mogilna przybyły bowiem relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, które peregrynują po wszystkich diecezjach Polski.


Dni Benedyktyńskie - Spotkanie Młodych odbywały się w tym roku pod hasłem "Czekając na Świętego Benedykta". - Do Mogilna przybyło ponad pięćdziesięciu młodych ludzi z wielu parafii naszej archidiecezji, aby wspólnie modlić się, rozmawiać oraz słuchać, a tym samym duchowo przygotowywać się do tegorocznego spotkania młodych w Kolonii - mówi ks. Hubert Nowak z parafii klasztornej w Mogilnie. - Każdy dzień pobytu młodzieży w Mogilnie był opatrzony hasłem. To ono było również tematem całodziennych rozważań i dyskusji, w których brali udział nie tylko młodzi, ale również przybyli goście: ks. Sławomir Bednarek z Bydgoszczy, ks. Stanisław Talaczyński ze Żnina czy ks. Konrad Zygmunt z Poznania.
O ile pierwsze dwa dni poświęcone były w całości patronowi Mogilna i Europy - św. Benedyktowi, to w sobotę i niedzielę mówiono wyłącznie o świadectwie życia i ponadczasowym przesłaniu św. Teresy z Lisieux, której relikwie miały przybyć w niedzielę, w samo południe, na mogileński Rynek. Nie tylko w zaciszu świątynnych murów czy sal wykładowych dyskutowano o św. Teresie. Podzielona na małe grupy młodzież postanowiła bowiem wyjść na ulice miasta, aby tam w bardzo żywej formie mówić mieszkańcom Mogilna o świętej z Lisieux.

Święta wiecznie młoda


Przed polowy ołtarz, zbudowany na mogileńskim Rynku, relikwie św. Teresy z Lisieux przybyły w niedzielę, kilkanaście minut po godzinie 12. Tam oczekiwali na nie mieszkańcy miasta, przybyli goście, kapłani z wielu parafii dekanatu Mogilno oraz przedstawiciele władz miejskich i samorządowych. - Św. Teresa od Dzieciątka Jezus urzekła świat i współczesnego człowieka swym wielkim sercem wypełnionym po brzegi miłością ukazującą prawdę o Bogu i o człowieku - powiedział w homilii ks. bp Wojciech Polak, który przewodniczył uroczystej Eucharystii. - Na każdym kroku przypominała, że nie ma ludzkiego, prawdziwego życia bez Boga lub wbrew Bogu.
Po Mszy św. relikwiarz z doczesnymi szczątkami św. Teresy został przewieziony do mogileńskiego klasztoru, gdzie w ciszy i skupieniu modlili się przy nim mieszkańcy miasta oraz młodzież.
Pięciodniowym uroczystościom towarzyszyły również koncerty oraz programy poetycko-muzyczne. Dni Benedyktyńskie w Mogilnie zakończyła poniedziałkowa, wieczorna Msza św. sprawowana w intencji miasta i jego mieszkańców.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki