Logo Przewdonik Katolicki

Warkocz Magdaleny

Grzegorz Celiński
Fot.

Tradycją stało się już, że w jedną z lipcowych niedziel na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania odbywa się wielki festyn, organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary. Muzyka, taniec, sport, historia splatają się w niekończący się warkocz festynowych atrakcji. Ten rok jest dla pięknego, barokowego kościoła rokiem jubileuszowym - dokładnie 300 lat temu świątynia została...

Tradycją stało się już, że w jedną z lipcowych niedziel na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania odbywa się wielki festyn, organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary. Muzyka, taniec, sport, historia splatają się w niekończący się warkocz festynowych atrakcji.


Ten rok jest dla pięknego, barokowego kościoła rokiem jubileuszowym - dokładnie 300 lat temu świątynia została konsekrowana i zapełniła się wiernymi. Festyn wspomina jednak patronkę nieistniejącego już starego kościoła z placu Kolegiackiego, długowłosą patronkę fryzjerów - świętą Marię Magdalenę. Z nią wiążą się główne - "kultowe" już - punkty programu imprezy. Zastępy dziewcząt i kobiet z długimi warkoczami zapełniają dziedziniec, czekając na chwilę, kiedy rozpocznie się "walka na centymetry" - konkurs na najdłuższy warkocz Poznania. Przedstawiciele cechów rzemieślniczych wystawiają mistrzów w swoim fachu - stąd popisy fryzjerskie (w tym roku nowość!) czy symbol imprezy - wypiek w kształcie warkocza, możliwy do nabycia tylko raz w roku.
Fanów zabytkowych, farnych organów Fryderyka Ladegasta przyciąga konkurs na najdłuższe zadęcie w piszczałkę organową (specjalnie odrestaurowaną), który od początku prowadzi organista farny Grzegorz Celiński. Niewątpliwą atrakcją jest także loteria z cennymi nagrodami - również w tym roku główną nagrodą będzie pielgrzymka do Rzymu. Przez cały dzień uczestnicy festynu mogą podziwiać skarby farne (przygotowane do ekspozycji przez poznańskich przewodników PTTK), obejrzeć do organy oraz wspiąć się na niedostępny na co dzień strych kościoła, a także zejść poniżej poziomu ulicy - do posępnych i pełnych tajemnic podziemi farnych. W tym roku jedną z atrakcji będzie też turniej strzelecki o "Warkocz Magdaleny". Program ten wzbogacają również występy artystyczne - w tym roku zaprezentuje się gmina Opalenica. Na zakończenie, przy zachodzącym słońcu, tanecznie zabrzmią romantyczne dźwięki New Musette Quartet Wiesława Prządki.
Patronat honorowy sprawuje arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki i prezydent miasta Poznania Ryszard Grobelny. Nad całością czuwa proboszcz fary ks. prał. Wojciech Wolniewicz.
Patronat medialny objęły: Telewizja WTK, Radio Merkury, Radio EMAUS, "Przewodnik Katolicki" i miesięcznik "IKS".

VII Festyn Farny
Poznań
niedziela, 24 lipca 2005 r.

Fara poznańska
(Msza św. godz. 12.30)

Dziedziniec Urzędu Miasta
(od godz. 14 do zmroku)

ORGANIZATORZY:
Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary
Parafia farna
Rada Osiedla "Starówka"
Koło Przewodników PTTK im. M. Mottego
Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania im. C. Ratajskiego

Kościół św. Stanisława Biskupa, czyli poznańska fara, jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury barokowej w Polsce i w naszej części Europy. Fara została wybudowana przez jezuitów, sprowadzonych do Poznania w XVI wieku przez biskupa poznańskiego Adama Konarskiego. Budowa świątyni, rozpoczęta w roku 1649, trwała z przerwami ponad 50 lat - przyszła fara konsekrowana została w roku 1705. Po kasacie zakonu jezuitów, od roku 1798 świątynia stała się miejskim kościołem parafialnym (farą). Wcześniej tę funkcję pełnił kościół farny pw. św. Marii Magdaleny - monumentalna świątynia zajmująca niemal cały dzisiejszy plac Kolegiacki. Po II wojnie światowej, w czasie odbudowy poznańskiej katedry, do roku 1956 fara pełniła rolę prokatedry.
Kościół charakteryzuje bardzo bogate, trójnawowe i bardzo obszerne wnętrze. Wysokość świątyni wynosi 34 metry, a długość 55 metrów. Wzniesiony jest w stylu tzw. baroku rzymskiego, zgodnie z kanonami estetycznymi, jakie zapanowały w europejskiej architekturze i sztuce po soborze trydenckim.
Fara znana jest z organów o pięknym prospekcie i ujmującym, romantycznym brzmieniu, wykonanych w 1876 r. przez słynnego niemieckiego organmistrza Friedricha Ladegasta. Składają się one z 2579 piszczałek, z których najdłuższe mają ok. 6 metrów długości. Latem od poniedziałku do soboty o godz. 12.15 odbywają się koncerty organowe.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki